اسپرسو بورسان یکشنبه 29 خرداد؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

تفسیر امیرعبداللهیان از رفتار ایران در برابر قطعنامه

تفسیر امیرعبداللهیان از رفتار ایران در برابر قطعنامه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان:‌ اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته نزولی و منفی بود. به طوری که شاخص کل افت ۱۶،۶۲۳ واحدی (معادل ۱.۰۶ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۰.۸۷ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۴،۰۷۴ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع فلزات اساسی، خودرو و قطعات و مؤسسات اعتباری در بین نمادها وبملت، خزامیا و شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۷۴۸ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ثعمرا و افق بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای فملی و وبملت داشتند.

سخنگوی صنعت برق: برق شهرک‌های صنعتی از ساعت ۱۱ تا ۲۳ یک روز در هفته قطع می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران قیمت تمام‌شده مرغ زنده را با ارز نیمایی کیلویی ۴۵ هزار تومان عنوان کرد.

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد در تعیین مالیات اصناف و کسبه و رسیدگی به تراکنش‌های بانکی از جمله وجوه واریزی به حساب از طریق دستگاه کارتخوان، اصل بر صحت ادعای مؤدی است.

مدیرعامل پتروشیمی مهر با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی ایران از سال ۱۳۹۷ تحریم شده است، گفت با این حال صادرات پتروشیمی در این سال‌ها ادامه داشت و اضافه کردن برخی اسامی شرکت‌های حقوقی و یا اشخاص حقیقی به لیست تحریم پتروشیمی ابزار نمایشی است تا فشار روانی را بیشتر کند.

وزیر بهداشت: سیاست دولت این است که ارز ترجیحی همچنان برای دارو اعمال شود و اگر قرار باشد ارز ترجیحی دارو حذف شود باید مابه‌تفاوت در اختیار بیمه‌‌ها قرار بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران: هیچ متولی مشخصی در بازار اجاره بها برای نظارت بر معاملات وجود ندارد و در سایه این خلا نظارتی، مشاورین املاک قیمت‌سازی ‌کرده و نه تنها مصوبه موجود درباره سقف افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها را رعایت نمی‌کنند، بلکه زمینه افزایش قیمت را نیز فراهم می‌کنند.

قیمت دلار با افت ۷۰ تومانی به ۳۲۰۸۰ تومان رسید.

وزیر امور خارجه ایران در تماس با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: برای رسیدن به توافق خوب و پایدار، ضروری است طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد. بعد از صدور قطعنامه، نشان دادیم که از حقوق ملت عقب‌نشینی نمی‌کنیم و اگر آمریکا بخواهد رفتار غیرسازنده خود را ادامه دهد، با پاسخ متناسب ما مواجه خواهد شد. ایران هیچگاه از میز مذاکره فاصله نگرفته است؛ به همین دلیل همواره در گفتگوها، ابتکارات مهمی را برای رسیدن به توافق مطلوب ارائه کرده‌ایم.

در سومین سقوط هواپیماهای نیروی هوایی در ماه‌های اخیر، یک هواپیمای جنگنده «اف-۱۴» دیروز دچار نقص فنی شد و خلبان و کمک خلبان آن با چتر نجات فرود آمدند که برای اقدامات درمانی به بیمارستان منتقل شدند. علت اصلی وقوع این حادثه از کار افتادن موتور هواپیمای جنگنده اعلام شد.

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی: شرکت‌های پتروشیمی از ابتدای سال 3.۳ میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه داشته‌اند و پیش بینی می‌شود امسال در مجموع حداقل 15 میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی‌ها به کشور وارد شود.

محمدجواد لاریجانی: برجام معاهده‌ای است که ما سهم خود را پرداختیم و حالا وقت مطالبه سهم ماست. مذاکرات فعلی برای گرفتن سهم خود است ولی نباید به آن آویزان بود و معطل مذاکرات ماند.

رئیس‌جمهوری: خیلی‌ها به ما می‌گفتند چگونه می‌خواهید مشکل کسری بودجه ۴۸۰هزار میلیارد تومانی را حل کنید. بدون استقراض از بانک مرکزی یا چاپ پول از این مرحله سخت گذر کردیم.

رئیسی: ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در طول ۴ سال وعده دولت، نیاز کشور و تصریح قانون است. دولت برای سال ۱۴۰۱ رشد ۸ درصدی را هدفگذاری کرده است.

وزارت نفت دستوری برای جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ها صادر نکرده است.

آشتیانی، وزیر دفاع خطاب به مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، پیگیر مطالبه جدی رئیس جمهور مبنی بر ساخت هواپیمای مسافربری شد.

دبیر کانون صرافان: بر اساس معاملات صورت گرفته در بازار توافقی، در حال حاضر هر دلار ۲۹ هزار تومان برای خرید صرافان و ۲۹۳۰۰ تومان برای فروش است.

وزیر بهداشت: ۵ درصد مردم حتی دز اول واکسن کرونا را هم تزریق نکرده‌اند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر