وعده جدید وزارت صمت برای تولید خودروهای ارزان

وعده جدید وزارت صمت برای تولید خودروهای ارزان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: وزارت صمت تصمیم گرفت تا علاوه بر واردات خودروهای اقتصادی، خودروسازان داخلی هم برای تولید این خودروها برنامه‌ریزی داشته باشند و از اوایل مرداد ۱۴۰۱ نخستین خودروهای اقتصادی تولید داخل را رونمایی کنند.

منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت اظهار کرد: به دنبال تاکید رئیس‌جمهوری بر تولید خودروی اقتصادی و همچنین تقاضای نیمی از خریداران خودرو برای این خودروهای کم هزینه، وزارت صمت تصمیم گرفت تا علاوه بر واردات خودروهای اقتصادی، خودروسازان داخلی هم برای تولید این خودروها برنامه‌ریزی داشته باشند و از اوایل مرداد ۱۴۰۱ نخستین خودروهای اقتصادی تولید داخل را رونمایی کنند.

وی سه مسیر را برای تامین خودروی اقتصادی عنوان کرد و گفت: نخستین مسیر تولید خودروهای اقتصادی داخلی است که خودروسازان این امر را محقق می‌کنند؛ دومین راه پیشنهادی طراحی محصول اقتصادی از سوی خودروسازهای بزرگ خارجی است تا نمونه طراحی شده در داخل کشور تولید کنیم و مسیر سوم واردات همراه با همکاری با سایر خودروسازهای جهانی است ضمن اینکه ما از همه ظرفیت‌ها برای تولید خودروهای اقتصادی استفاده می‌کنیم.

آیین نامه واردات خودرو به کجا رسید؟

منطقی در مورد آیین نامه واردات خودرو هم گفت: این آیین نامه تدوین شده و در دست بررسی توسط هیات دولت است تا آن را ابلاغ کند و البته قبل از اجرا ما با صنعتگران و واردکنندگان، جلسه توجیهی برگزار خواهیم کرد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت اظهار کرد: در آیین نامه تدوین شده، واردات خودروهای دست دوم امکان‌پذیر نیست همچنین برای خودروهای اقتصادی مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است به عنوان مثال از بین ۵ محصول اگر یک محصول تقاضای ۵۰ درصدی داشته باشد برای آن محصول مشوقی تعیین می‌شود که با قیمت نهایی پایین تری به‌ دست مصرف‌کننده برسد.

منطقی هدف از تدوین آیین نامه را واردات خودروهای اقتصادی برای اقشار کم درآمد جامعه دانست و افزود: محدودیتی برای واردات تعیین نشده و شاخص‌های فنی مانند خدمات پس از فروش و قابلیت‌های محصول در نظر گرفته شده است. همچنین وارد‌کنندگان باید از کشورهایی که خودروهای به روزی دارند، واردات را انجام دهند.

واردات خودرو از شهریور آغاز می‌شود

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت، واردات خودرو را عامل ارتقاء صنعت داخلی دانست و گفت: اجرایی شدن این آیین نامه منوط به مصوبه هیات دولت است ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر