جهان در آستانه شوک افزایش قیمت کالاها

جهان در آستانه شوک افزایش قیمت کالاها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بانک جهانی در آخرین گزارش خود هشدار داد که قیمت‌های جهانی انرژی به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و این امر به بزرگترین جهش قیمت کالاها در نزدیک به نیم قرن اخیر منجر شود.

براساس گزارش راشاتودی، بانک جهانی در آخرین گزارش خود هشدار داد که قیمت‌های جهانی انرژی به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و این امر به بزرگترین جهش قیمت کالاها در نزدیک به نیم قرن اخیر منجر شود.

بر اساس گزارش ماه آوریل این بانک درباره چشم‌انداز بازار کالا، قیمت‌های جهانی انرژی که پیش از این به دلیل ادامه قرنطینه ناشی از کووید-۱۹ در چین و جنگ روسیه و اوکراین شاهد افزایش چشمگیری بوده است، انتظار می‌رود ۵۰.۵ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد.

ایندرمیت گیل، معاون بانک جهانی، در بیانیه‌ای که همراه با این گزارش منتشر شد، گفت: این بزرگترین شوک کالایی است که ما از دهه ۱۹۷۰ تجربه کرده‌ایم. همانطور که در آن زمان رخ داد، شوک با افزایش محدودیت‌ها در تجارت غذا، سوخت و کودها تشدید می‌شود.

این گزارش تأکید می‌کند که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه تجارت جهانی کالاها را تضعیف کرده و باعث افزایش شدید قیمت انرژی شده است.

پیش‌بینی افزایش ۲۲.۹ درصدی قیمت مواد غذایی

پیش‌بینی می‌شود که قیمت مواد غذایی امسال نیز ۲۲.۹ درصد افزایش یابد، که بیشترین افزایش از سال ۲۰۰۸ محسوب می‌شود چرا که قیمت گندم با جهش ۴۰ درصدی به بالاترین سطح خود رسیده است.

بانک جهانی گفت: این امر بر اقتصادهای در حال توسعه که متکی به واردات گندم به ویژه از روسیه و اوکراین هستند، فشار وارد خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رفت که اوکراین ۱۰ درصد گندم جهان را در سال ۲۰۲۲ تولید کند، اما این بانک می‌گوید که بین ۲۵ تا ۵۰ درصد این تولید تحت تأثیر درگیری قرار گرفته است.

در عین حال، انتظار می‌رود قیمت فلزات قبل از کاهش در سال آینده ۱۶ درصد رشد کند، اما طبق گزارش‌ها در سطوح بالا باقی خواهد ماند.

بر اساس این گزارش، افزایش قیمت کالاها به نرخ تورمی که در بیش از ۴۰ سال گذشته در ایالات متحده مشاهده نشده است، و جهش بی‌سابقه ۷.۵ درصدی قیمت مصرف‌کننده در اروپا کمک کرده است.

گیل گفت: این تحولات کم کم در حال ایجاد سایه شوم رکود تورمی بوده است. سیاست‌گذاران باید از هر فرصتی برای افزایش رشد اقتصادی در داخل کشور خود استفاده کنند و از اقداماتی که به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند اجتناب کنند.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر