میزان مشارکت در عرضه اولیه سپید چقدر بود؟

تداوم قهر با عرضه اولیه‌ها حتی بعد از رشد ۲۰ درصدی بورس

تداوم قهر با عرضه اولیه‌ها حتی بعد از رشد ۲۰ درصدی بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : سپید ماکیان با نماد سپید امروز بورسی شد. در عرضه اولیه جدید بورس تهران ۱۵ درصد از کل سهام سپید عرضه شد که از این میزان ۱۲ واحد درصد امروز به حقیقی‌ها و حقوقی‌ها اختصاص یافت و ۳ واحد درصد دیگر هم روز شنبه به صندوق‌های درآمد ثابت اختصاص خواهد یافت.

در عرضه اولیه سپید در مجموع ۲ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۶۹۸ نفر شرکت کردند. با توجه به عرضه حدود ۱۳۱ میلیون سهم در امروز به هر کد معاملاتی حدود ۴۶ سهم اختصاص یافت. با توجه به انجام این معاملات در سقف قیمتی ۲۱۰۰ تومانی، سهام اختصاص یافته به هر کد معاملاتی، معادل حدود ۹۷ هزار تومان سهام تخصیص یافت.

اما نکته مهم در این میان میزان مشارکت بود که در قیاس با عرضه اولیه قبلی بورس تهران، لطیف، شاهد رشد تنها ۸۵ هزار نفری (معادل ۳ درصد) افزایش یافته است. این در حالی است که طی این مدت بازار سهام نزدیک به ۸ درصد بازدهی داشته است. در همین راستا می توان خاطر نشان کرد که بازدهی بورس از ابتدای موج صعودی جدید هم به نزدیکی ۲۰ درصد رسیده است. همچنین دیگر نکته مهم این است که ارزش سهام تخصیص یافته در عرضه اولیه سپید بیش از ۳ برابر عرضه اولیه قبلی بازار سهام یعنی عرضه اولیه لطیف است.

به عبارتی دیگر در شرایطی که بورس در مسیر صعودی قرار گرفته و تا حدی اعتماد به بازار برگشته و همچنین در شرایطی که عرضه جدید بورس بیش از ۳ برابر لطیف بود و از جذابیت بالایی‌تری برخوردار بود، باز هم شاهد افزایش جدی اقبال به عرضه اولیه‌ها نبودیم.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد لشگر تازه‌واردانی که اغلب تنها عرضه اوله می‌خریدند و مشارکت را به بیش از ۵.۵ میلیون نفر می‌رساندند، در ریزش‌های بازار عطای بورس را به لقایش بخشده‌اند و حتی رشدهای اخیر هم منجر به ایجاد انگیزه برای ورود مجدد به بورس تهران نشده است.

باید منتظر ماند و دید که چه شرایطی می‌تواند فضای داغ بورس ۹۹ را دوباره زنده کند و آن دسته معامله‌گران تازه‌واردی که با بازار سهام قهر کردند در چه فضایی حاضر می‌شوند دوباره در بورس تهران فعال شوند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر