سیگنال دوسویه بانک جهانی برای کامودیتی‌ها

سیگنال دوسویه بانک جهانی برای کامودیتی‌ها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان:‌ بانک جهانی در تازه ترین گزارش در مورد اقتصاد چین، پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۱ میلادی را از ۸ به ۸.۵ درصد افزایش داد. با توجه به آنکه چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده اکثر کامودیتی‌ها محسوب می‌شود، رونق بیشتر اقتصاد آن می‌تواند به نفع قیمت آن‌ها باشد.

بانک جهانی می‌گوید این رشد قوی را با فرض تداوم فروکش تب بحران کرونا برآورد کرده است.

اما این بانک در زمینه عرضه کالا و خدمات پیش‌بینی کرده است «محرک‌های رشد اقتصادی به تدریج از تولیدات صنعتی به صنعت خدمات تغییر یابد» که این اتفاق می‌تواند به معنای آن باشد که بخشی از رشد اقتصادی بیشتر به نفع کالاهای جهانی نخواهد شد.

بانک جهانی انتظار کند شدن رشد اقتصاد چین طی سال بعد و رسیدن آن به ۵.۴ درصد را نیز دارد.

در این گزارش آمده است: با توجه به عادی‌سازی پیوسته فعالیت‌های اقتصادی در پساکرونا، دامنه احیای اقتصادی در چین گسترش یافته است. از آنجایی که اعتماد مصرف‌کنندگان و موسسات چین افزایش پیدا کرد و تقویت و بازار نیروی کار بهبود یافته است، این عامل به تغییر رشد اقتصادی از اتکا به سرمایه‌گذاری عمومی و صادرات به سمت مصرف کمک می‌کند.

سباستین اکارت، اقتصاددان ارشد این بانک در چین نیز در این مورد اظهار داشت: مصرف و سرمایه‌گذاری از احیای اقتصادی قوی‌تر پشتیبانی می‌کند و همراه با گسترش احیای اقتصادی در سراسر جهان، رشد اقتصادی بیشتر چین به دنبال آن خواهد بود.

همچنین به سیاست‌گذاران پیشنهاد شده است تا زمانی که تورم به طور قابل‌توجهی از تورم هدف پیشی نگیرد و انتظارات تورمی از کنترل خارج شود، عادی‌سازی سیاست‌های پولی باید با احتیاط پیش برود.

در بازار جهانی قیمت نفت برنت امروز رشد ۰.۳ درصدی داشت و بالای مرز ۷۶ دلار بر بشکه باقی ماند. مس با رشد ۱.۲ درصدی به ۹۳۷۵ دلار رسید. با این حال قیمت روی تغییر کمتری نسبت به مس داشت و با افزایش ۰.۲ درصدی به نزدیکی ۲۹۴۰ دلار رسید. سرب نیز ۱.۸ درصد صعود کرد و ۲۲۹۵ دلار قیمت خورد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر