رکورد جدید میلیاردرهای جهان در ثروتمند شدن

رکورد جدید میلیاردرهای جهان در ثروتمند شدن
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
هر ۱۷ ساعت یک میلیاردر به جهان اضافه می‌شود و در دوران کرونا رکورد جدیدی از افزایش درآمد ثروتمندان ثبت شده است. نتایج یک بررسی نشان داد میلیاردرهای جهان با نرخ کم سابقه‌ای در تاریخ بشری به ثروتشان اضافه کردند.

یافته‌های گزارش "نابرابری می‌کشد" سازمان خیریه "آکسفورد اینترنشنال" نشان داد ۲۷۵۵ میلیاردر جهان شاهد افزایش مجموع ثروت خود به میزان پنج تریلیون دلار از ماه مارس سال ۲۰۲۱ بودند که این رقم بالاتر از مجموع سهم بازار شرکت‌های اپل و آمازون است. ثروت میلیاردرهای جهان از مارس سال ۲۰۲۱ از ۸.۶ تریلیون دلار به ۱۳.۸ تریلیون دلار افزایش یافت.

رشد درآمد ثروتمندان در دوران کرونا

در گزارش آکسفام آمده است: ثروت میلیاردرها از زمان آغاز پاندمی رشد بیشتری در مقایسه با ۱۴ سال گذشته داشته است. این رشد تحت تاثیر مداخله دولتی در سراسر جهان روی داده که به رشد اقتصادها تحرک بخشیده و قیمت سهامها را افزایش داده است.

رشد ثروت در این مدت کوتاه به اندازه‌ای زیاد بوده که در نقطه اوج خود از اوج عصر طلایی ایالات متحده در اواخر قرن نوزدهم پیشی گرفته است. در واقع از سال ۱۹۹۵ یک درصد ثروتمند جهان شاهد رشد ۱۹ برابری ثروتشان نسبت به ۵۰ درصد پایینی بوده‌اند.

طبق گزارش آکسفام، تنها در سال میلادی گذشته ۱۰ ثروتمند بزرگ جهان بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار به ثروتشان افزودند که در راس آنها ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس با رشد ۱۲۱ میلیارد دلاری ثروتش قرار داشت. در دو سال نخست پاندمی، ۱۰ ثروتمند برجسته جهان مجموع ثروتشان را دو برابر کرده و از ۷۰۰ میلیارد به ۱.۵ تریلیون دلار رساند یعنی در هر ثانیه ۱۵ هزار دلار به ثروتشان افزوده شد.

گابریل بوچر، مدیر اجرایی آکسفام اظهار کرد: اگر این ۱۰ مرد ۹۹.۹۹۹ درصد ثروتشان را همین فردا از دست دهند، همچنان از ۹۹ درصد دیگر مردم جهان پولدارتر خواهند بود. این افراد اکنون شش برابر ثروت بیشتری از ۳.۱ میلیارد مردم فقیر دارند.

این گزارش با استناد به آمار بانک جهانی، برآورد کرده که اکنون ۱۶۳ میلیون نفر بیشتری نسبت به آغاز پاندمی کووید ۱۹ در فقر بسر می‌برند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی‌سی، آکسفام برآورد کرده که "نابرابری" در مرگ حداقل ۲۱ هزار و ۳۰۰ نفر در روز سهیم بوده است که نتیجه عدم دسترسی به غذا و مراقبت بهداشتی در کشورهای فقیرتر است.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر