اسپرسو بورسان یکشنبه ۱۲ دی؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

ماجرای درخواست وام خاص ۹ هزار میلیارد تومانی توسط بانک مرکزی

ماجرای درخواست وام خاص ۹ هزار میلیارد تومانی توسط بانک مرکزی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: شاخص کل بورس دیروز افت نسبتا سنگین ۱۸.۵ هزار واحدی (معادل ۱.۳ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن هم با افت ۱.۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲۷۵۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودروسازان، فلزات و شیمیایی‌ها و در بین نمادها پالایشی یکم، خودرو و دارا یکم بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها همچنان در سمت فروش فعال‌تر بودند و خروج پول ۴۹۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای بهپاک و ثاباد بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و شیمیایی‌ها و نمادهای فولاد و فملی داشتند.

حداقل تغییر قیمت (تیک قیمتی) در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ایران برای سهام ارزان‌تر از ۵۰۰ تومان معادل یک ریال، بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان معادل یک تومان و بالاتر از ۲۰۰۰ تومان معادل ۵ تومان تعیین شد.

فدایی سرپرست فرابورس: ‏افزایش تیک قیمتی باعث خلاصه‌تر شدن دفتر سفارشات (order book)، مشاهده با کیفیت عمق معاملات و کاهش سفارشات مخل بازار خواهد شد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس: پیشنویس اصلاح قانون بازار سرمایه نیازمند همفکری فعالان این بازار است./ مدرسان ،کارشناسان و دلسوزان این بازار نگران نباشند./ یقیناً نظرات مثبت فعالان بازار در این خصوص باعث اصلاحات بهتر خواهد شد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران: براساس پیگیری‌های انجام شده اکنون ۳۴ ملک مازاد دولت در حال طی کردن مراحل پذیرش است و در هفته‌های آتی عرضه آن‌ها بر تابلوی بورس کالا به انجام خواهد رسید.

بانک مرکزی درخواست وزارت صمت برای استثناء شدن یک تولیدکننده بزرگ لوازم خانگی (گروه انتخاب) برای تخصیص اعتبارات خاص و خارج از مقررات محدودیت ذینفع واحد رد کرد. این وام درخواستی ۹ هزار میلیارد تومان بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بند مربوط به افزایش سن بازنشستگی را کلا حذف و بند مربوط به میانگین پرداخت مستمری بازنشستگان از ۲ به ۳ سال را نیز حذف کردیم، اظهار داشت: افزایش حداقل حقوق به ۵ میلیون تومان و معافیت مالیاتی را به زیر حقوق ۶ میلیون اختصاص دادیم که‌در لایحه دولت ۵ میلیون تومان بود.

رئیس جمهور: ارز مورد نیاز برای تهیه و تامین دارو تخصیص یافته است./ نباید به هیچ عنوان گرانی دارو در کشور وجود داشته باشد.

رئیسی: به هیچ وجه نمی‌خواهیم قیمت بنزین را افزایش دهیم./ در حال بررسی طرح‌هایی هستیم که نحوه توزیع سهمیه‌ بنزین را عادلانه کند که آن هم فعلا به صورت آزمایشی و محدود اجرا می شود تا آثار مثبت و منفی آن را دقیق و به صورت میدانی ارزیابی کنیم.

همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی: تورم، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها ست و نرخ تورم، درصد رشد قیمت‌ها./ آنچه در دو ماه گذشته اتفاق افتاده، کاهش شتاب رشد قیمتها بوده لیکن، سطح عمومی قیمتها همچنان فزاینده است./ تداوم تحریمها،کسری بودجه و ناترازی بانکها مانع توقف رشد پایه پولی و نقدینگی و مهار جدی تورم است./ بررفع موانع تمرکز کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی: در لایحه بودجه، تصمیم گیری در خصوص وام ازدواج به طور کامل در اختیار بانک مرکزی قرار داده بودند که بر اساس پیشنهاد کمیسیون اجتماعی میزان وام ازدواج برای هر کدام از زوج و زوجه مبلغ 150 میلیون تومان تعیین شده که روی هم مبلغ 300 میلیون تومان برای زوجین خواهد شد. همچنین مبلغ 100 میلیون تومان افزایش نیز برای تشویق جوانان به ازدواج برای پسران کمتر از 25 سال و دختران کمتر از 23 سال پیشنهاد دادیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بند مربوط به افزایش سن بازنشستگی را کلا حذف و بند مربوط به میانگین پرداخت مستمری بازنشستگان از ۲ به ۳ سال را نیز حذف کردیم، اظهار داشت: افزایش حداقل حقوق به ۵ میلیون تومان و معافیت مالیاتی را به زیر حقوق ۶ میلیون اختصاص دادیم که‌در لایحه دولت ۵ میلیون تومان بود.

قیمت دلار دیروز با افت ۱۷۰ تومانی به ۲۹۶۸۰ تومان رسید.

رادیو ملی آمریکا (ان.پی.آر) اعلام کرد نشانه‌هایی از پیشرفت مذاکرات وین به سمت توافق دیده می‌شود و برای نخستین بار، مذاکره کنندگان اروپایی از پیشرفت در روند این مذاکرات، گزارش داده‌اند.

آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: یکی از مهمترین ویژگی‌های بودجه سال آینده، تک‌نرخی شدن ارز است.

دیروز مراسم امضای تفاهم‌نامه وزارت صمت و بانک مرکزی با بانک‌های عامل برای تامین مالی زنجیره‌ای برگزار شد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر