منابع متعدد خبر «رأی الیوم» درباره توافق موقت را تکذیب کردند

رد ادعای توافق ۲ ساله در وین

رد ادعای توافق ۲ ساله در وین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
مذاکرات وین نفس‌های آخر خود را می‌کشد و توافق هر لحظه نزدیک می‌شود. در همین حال یک روزنامه الکترونیکی مدعی شد طرف‌های مذاکره‌کننده در وین درحال تنظیم توافق نهایی هستند؛ اما تسنیم به نقل از منبع آگاه ایرانی این خبر را رد کرد.

ادامه دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌ها که از روز دوشنبه ۱۳ دی ماه در شهر وین آغاز شد، در چند روز گذشته نیز در سطوح و فرمت‌های مختلف در جریان بود.

مذاکرات وین به سرانجام رسید؟

روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» در همین ارتباط در خبری اختصاصی ادعا کرد، توافق در وین در واقع تکمیل شده و موانعی که در مسیر مذاکرات طی دورهای قبلی وجود داشت، برداشته شده است.

درحالیکه مقامات رسمی وین تا کنون حرفی از جزییات مذاکرات اعلام نکرده اند، رأی الیوم در ادامه مدعی شد، این دور از مذاکره به توافقی موقت و دو ساله ختم شده تا مرحله آزمایش و اعتمادسازی باشد و به موجب آن آمریکا تمامی تحریم‌های وضع شده در دوره رئیس‌‍جمهور سابق «دونالد ترامپ» را لغو کند.

این روزنامه ادامه داد، دیدار «چوی جانگ کان» معاون وزیر خارجه کره جنوبی با علی باقری در وین و اعلام توافق میان طرفین به منظور آغاز گفت‌وگو برای آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، به درخواست آمریکا و برای اثبات حسن نیت بوده است. این اموال حدود هفت میلیارد دلار است و سئول به درخواست آمریکا آنها را بلوکه کرده است.

رأی‌الیوم در ادامه نوشت: بهاء یا ضمانت‌هایی که بر سر آن در وین توافق شده این است که ایران ذخیره اورانیوم غنی شده و سانتریفیوژها و معدن اورانیوم خود را حفظ کند. ایران این ذخایر را پس از خروج آمریکا از برنامه جام اقدام مشترک (برجام) تولید کرد. بر اساس توافق مذکور، این ذخایر اورانیوم به روسیه منتقل خواهد شد و در لحظه خروج دولت آمریکا از توافق، به ایران بازمی‌گردد. همچنین در صورت خروج آمریکا از توافق، ایران از همانجایی که برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده دوباره شروع خواهد کرد.

خبر توافق موقت در وین ساختگی است

اما ساعاتی پس از انتشار خبر این روزنامه فرامنطقه‌ای، تسنیم به نقل از یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده خبر داد که گزارش الرای الیوم درباره حصول توافق موقت ۲ ساله در وین «کاملا غلط و ساختگی» است.

طرف‌های اروپایی، متهم کندی مذاکرات

شبکه خبری «المیادین» هم به نقل از هیئت ایرانی مذاکرات هسته‌ای در وین گزارش داد که « مذاکرات به کندی پیش می‌رود و هنوز به مرحله توافق نرسیده است ». در ادامه گزارش المیادین آمده که «طرف اروپایی در مذاکرات وین، کُند حرکت می‌کنند». همچنین هیئت ایرانی مذاکرات وین گفت: «هدف ما دستیابی به توافق دائم است و مذاکرات در این باره ادامه خواهد داشت».

غرب هم حصول توافق موقت در وین را رد کرد

در ادامه طرف‌های غربی نیز این خبر را رد کردند. لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در واکنش به تکذیب خبر روزنامه الرای الیوم درباره حصول توافق موقت در وین در صفحه توییتر خود نوشت: «برای اولین بار می‌توانم بگویم منابع ایرانی و غربی موافق هستند... این گزارش به شدت نادرست است.»

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر