فروش سهمیه بنزین ممنوع شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از ممنوعیت خرید و فروش سهمیه بنزین و نفت‌گاز کارت هوشمند سوخت خبر داد.

«شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به اطلاع همه دارندگان کارت هوشمند سوخت اعم از بنزین و نفت‌گاز می‌رساند، بر اساس مواد (۹) و (۱۶) ضوابط اختصاصی فرآورده‌های نفتی منبعث از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خرید و فروش فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای (نرخ اول و دوم) از طریق سهمیه شخص دیگر مانند خرید و فروش از محل سهمیه کارت هوشمند سوخت وسائط نقلیه، ممنوع است.

قیمت پراید صفر ۲۳ دی ۱۴۰۰

جریمه خرید و فروش سهمیه بنزین

در صورت احراز تخلف از سوی مراجع صالح رسیدگی، علاوه بر مسدودی کارت هوشمند سوخت، متخلف مشمول جریمه‌ای معادل دو تا چهار برابر ارزش فرآورده (به نرخ بین‌المللی ماه مربوطه) خواهد شد.

بر این اساس و با توجه به اطلاع‌رسانی به عمل آمده، اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده وسائط نقلیه می‌بایست به منظور پیشگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی تمهیدات لازم را در حفظ، نگهداری وعدم واگذاری به غیر کارت هوشمند سوخت وسیله نقلیه به عمل آورده و مسئولیت هرگونه خرید یا فروش غیرقانونی سهمیه سوخت برعهده آنان خواهد بود.»

جزئیات سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای هر خانواده

همچنین چندی است که دولت سیزدهم از تلاش برای طرح تخصیص بنزین به هر فرد خبر داده است. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به جزییات اجرای طرح تخصیص بنزین به هر فرد گفته است: در این طرح یک سامانه مبادله بنزین پیش‌بینی شده است که افرادی که خودرو ندارند، می‌توانند سهمیه خود را به سایر افراد بفروشند.

جلیل سالاری در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره طرح تخصیص بنزین به هر فرد به‌جای هر خودرو گفت: براساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت این طرح ابتدا به‌صورت آزمایشی در کیش انجام خواهد شد. قبل از ارائه طرح جدید عرض می‌کنم که ذخیره بنزین سهمیه‌ای که در کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت‌ها وجود دارد، حفظ خواهد شد و مردم از این بابت نگرانی‌ نداشته باشند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: در این طرح امکان خرید و فروش سهمیه کارت وجود خواهد داشت، همچنین در حال بررسی هستیم که بتوانیم در طرح آزمایشی اگر خانواده‌ای قبلاً سهمیه بنزین ۶۰ لیتر داشته است و الآن کمتر شده است، با تمهیداتی این سهمیه ۶۰ لیتر را برای آن خانواده حفظ کنیم.

مخالفت قاطع کمیسیون انرژی با طرح بازتوزیع یارانه بنزین

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز در این رابطه گفته است: به طور کلی باتوجه به ابهامات بسیار زیادی که در خصوص این طرح وجود داشت درخواست کمیسیون انرژی از دولت این بود که طرح بازتوزیع یارانه بنزین را با نگاه دقیق تر ببیند. نباید با یک اقدام شتاب زده مشکلات جدی‌تری را در کشور به وجود آورد. وزیر نفت تاکید داشتند که این طرح به صورت پایلوت در مناطق اعلام شده اجرایی شده و معلوم نیست که به طور قطع در کل کشور اجرایی شود. ممکن است نتیجه اجرای طرح در مناطق پایلوت این باشد که اصلا اجرایی نشود. این طرح به هیچ عنوان به دنبال افزایش قیمت بنزین نیست.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر