هفته رویایی فلزات اساسی

هفته رویایی فلزات اساسی
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️4
  • 👁️158
  • 💬0

بورسان: فلزات در هفته‌ای که گذشت شارژ چشمگیری را تجربه کردند. مس تحت تاثیر بهبود تقاضای چین و نگرانی‌های سمت عرضه از 7200 دلار فراتر رفت و در اوج دو و نیم ساله قرار گرفت.. سرب مرز 2000 دلار را پشت سر گذاشت؛ روی و آلومینیوم هم در نزدیکی سطوح 2800 و 2000 دلار قرار گرفتند. عوامل اثرگذار بر بازار جهانی طی هفته اخیر، همچون هفته‌های گذشته باز هم عمدتا کرونا و واکسن آن، بسته محرک مالی آمریکا و ابهامات حول رئیس‌جمهور آینده آمریکا بودند. 

در هفته اخیر خوشبینی به واکسن‌های کرونا بر نگرانی ناشی از افزایش مبتلایان به این ویروس غلبه کرد و این فضای خوشبینی به صعود کامودیتی‌ها کمک کرد. طی این هفته شرکت‌های مدرنا و آسترازنکا نیز به جمع واکسن‌هایی اضافه شدند که توانستند آزمایش‌ها را با موفقیت خوبی پشت سر بگذارند. همچنین شرکت فایزر خبر داد که اثربخشی واکسن این شرکت بیش از رقمی است که ابتدا اعلام شده بود. این شرکت روند گرفتن مجوز تولید اضطراری از سازمان غذا و داروی آمریکا را نیز روز گذشته آغاز کرد. همین مسأله منجر به آن شده که احتمال ساخت زودتر از انتظار این واکسن افزایش یابد. گفته می‌شود پنج سازمان فدرال در آمریکا (که کارکنان آن‌ها در اولویت دریافت‌کنندگان واکسن قرار دارند) به کارمندان خود گفته‌اند ممکن است تا 8 هفته دیگر نخستین دوز واکسن را دریافت کنند. با وجود این همچنان موارد جدید کرونا در دنیا رو به فزونی بوده و منجر به تشدید محدودیت‌ها در برخی کشورها شده است. نگرانی‌هایی در خصوص زمستان سخت کووید نیز وجود دارد که می‌تواند جهان را طی ماه‌های آتی با چالشی جدی مواجه کند.

در سوی دیگر به نظر می‌رسید بازارها در هفته اخیر رفته‌رفته به سوی به رسمیت شناختن بایدن به عنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا حرکت می‌کنند. در هفته‌ای که گذشت بازشماری آرا در ایالت جورجیا پیروزی بایدن را تایید کرد و همچنین تعداد دیگری از پرونده‌های حقوقی ترامپ به در بسته خورد. از جمله آنکه دادگاه پنسیلوانیا نیز دادخواست وی را رد کرد.

در همین حال در روزهای پایانی هفته اظهارات منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در خصوص بسته محرک مالی و همچنین لغو برنامه اعطای وام‌های اضطراری بازار جهانی را شگفت‌زده کرد. این مسأله اگرچه از قیمت طلای جهانی حمایت کرد؛ اما نتوانست موجب مثبت شدن بازدهی هفتگی اونس شود.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • سیدحسین هاشمی

    عالی