رکوردشکنی تورم اینبار در استرالیا

رکوردشکنی تورم اینبار در استرالیا
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
افزایش شدید قیمت مواد غذایی، در کنار سوخت و حامل‌های انرژی باعث شد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نرخ تورم در استرالیا به بالاترین میزان خود در ۲۱ سال گذشته برسد.

افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی موجب شده است تا نرخ تورم در استرالیا به بالاترین میزان ۲۱ سال گذشته برسد.

براساس گزارش رویترز، افزایش شدید قیمت مواد غذایی و کشاورزی در کنار سوخت و حامل‌های انرژی باعث شده تا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ باعث نرخ تورم در استرالیا به بالاترین میزان در ۲۱ سال گذشته برسد. البته پیش‌بینی می‌شود این روند همچنان ادامه داشته باشد.

نرخ بهره استرالیا ۲ برابر می‌شود؟

برخی کارشناسان بر این باورند که برای کنترل تورم نرخ بهره در این کشور باید دو برابر شود.

در حالی شاهد انتشار این گزارش طی ساعات گذشته هستیم که قرار است فردا هم جیم چالمرز، وزیر خزانه‌داری استرالیا، گزارش پیش‌بینی بودجه این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به روزرسانی کند.

وی هشدار داده که اوضاع تورم در این کشور بدتر خواهد شد؛ اطلاعات اداره آمار استرالیا نشان می‌دهد که نرخ تورم این کشور به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۱ تاکنون رسید و دو برابر میزان افزایش حقوق‌هاست.

پیش‌بینی می‌شود در نشست پیش روی بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره در این کشور نیم درصد افزایش یابد؛ انتظار می‌رود تا ساعاتی دیگر بانک مرکزی آمریکا هم نرخ بهره بانکی این کشور را ۰.۷۵ درصد افزایش دهد.

گفتنی است، در سه ماه‌ نخست سال ۲۰۲۲ نیز به خاطر بالا رفتن قیمت بنزین، مصالح ساختمانی و مواد غذایی نرخ تورم در استرالیا رکورد ۲۰ سال گذشته را‌‌‌‌‌‌‌‌ شکست. آمار منتشر شده از تورم در استرالیا باعث شده این نگاه به وجود بیاید که بانک مرکزی این کشور نباید نرخ بهره را‌‌‌‌‌‌‌‌ بیش از این پایین نگه داشته و باید به سمت اجرای سیاست‌های تشدید پولی برود. در سه ماهه اول سال جاری قیمت بنزین در استرالیا ۳۵ درصد رشد کرده و هزینه ساخت ساختمان و مصالح نیز ۷/ ۱۳ درصد بالا رفته است. همچنین قیمت مواد غذایی به خاطر بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل، کود، بسته‌بندی و مواد اولیه نیز بالا رفته است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر