کدام ارز از ابتدای سال بیشترین سود را داده است؟

برنده رالی ارزی سال 99 + جدول

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
به دنبال رشد 99 درصدی نرخ دلار در سال 99، بسیاری تصور می‌کنند خرید دلار سرمایه‌گذاری جذابی بوده است. حال آنکه بررسی‌های بورسان از سایر ارزها نشان می‌دهد رکوردهای جذاب‌تری برای برخی ارزها ثبت شده است.

بورسان: بررسی بازار ارز نشان می‌دهد دلار استرالیا با بیش از 140 درصد رشد از ابتدای سال تاکنون برنده رالی ارزی امسال بوده است. پس از آن پوند، یورو و دلار کانادا در مرتبه‌های بعدی قرار دارند. دلار آمریکا اما با رشد 99 درصدی در بین این هشت ارز رتبه ششم را کسب کرده است. افت شدید شاخص دلار طی ماه‌های اخیر موجب عقب ماندن دلار آمریکا از این ارزها شده است. در سوی مقابل، لیر ترکیه با حدود 64 درصد کمترین رشد را داشته است.

 

دلیل افت شاخص دلار

بحران کرونا و تعطیلی اقتصاد در روزهای پایانی سال 98 منجر به ریزش شدید بازارهای سهام آمریکا شده بود که این مسأله تقاضا برای دلار را به عنوان یک دارایی امن افزایش داد و از این رو شاخص دلار در آن زمان در سقف سه ساله خود قرار گرفت. اما رفته رفته با بازگشت ثبات به بازارهای مالی و تزریق سنگین نقدینگی و محرک‌های مالی توسط بانک‌های مرکزی جهان و به ویژه فدرال رزرو شاخص دلار عقب‌نشینی کرد. از این رو دلار آمریکا در برابر برخی ارزهای مهم تضعیف شد.

 

چرا لیر ترکیه آخر شد؟

ارزش لیر ترکیه در پی سیاست‌های ضعیف اقتصادی این کشور در پایین‌ترین سطوح تاریخی خود قرار گرفته است. اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه سال گذشته رئیس بانک مرکزی وقت کشور را که با سیاست‌های اقتصادی وی موافق نبود، برکنار کرد و از آن پس نیز با پایین نگه داشتن نرخ بهره و کنترل نرخ ارز سیاست‌های خود را با جدیت بیشتری ادامه داد. در واقع ترکیه به بهانه تقویت رشد اقتصادی حتی پیش از بحران کرونا سیاست پولی انبساطی را دنبال می‌کرد و پس از آن نیز به اعطای اعتبارات بیشتر و تزریق بیشتر منابع به اقتصاد ادامه داد. چنین سیاست‌هایی تضعیف شدید لیر را به همراه داشت که پیش‌بینی می‌شود این روند فعلا تداوم داشته باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر