لاستیک چقدر گران شد؟

لاستیک چقدر گران شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: در بازار لاستیک آزاد وجود ندارد زیرا لاستیک با ارز نیمایی به فروش می‌رسد و در حال حاضر لاستیک مشتری ندارد و به علت نداشتن مشتری در انبار‌ها دپو می‌شود.

داوود سعادتی‌نژاد، درباره وضعیت عرضه و تولید لاستیک و علت آشفتگی و گرانی در این بازار گفت: در خصوص تولید و توزیع لاستیک مشکلی وجود ندارد، خریدوفروش لاستیک قبلاً سامانه‌ای بوده و قیمت آن با ارز دولتی حساب می‌شد ولی به علت اینکه بازار آزاد، تفاوت قیمت داشت مردم اگر نیاز هم نداشتند بیشتر برای خرید مراجعه می‌کردند تا بتوانند بفروشند و سود کسب کنند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۹ با افزایش ارز ۶۰ درصدی کارخانه‌ها برای لاستیک مواجهه شدیم. فکر می‌کنند که مواد اولیه لاستیک را با ارز نیمایی وارد می‌کنیم.

وی افزود: در بازار لاستیک آزاد وجود ندارد به علت اینکه لاستیک با ارز نیمایی به فروش می‌رسد مثلاً قبلاً لاستیک تریلی ۲۴۰ هزار تومان بود، ولی هم‌اکنون ۸۲۰ هزار تومان شده و در همه‌جا فراوان است و با کارت ملی و کارت ماشین می‌توانند خرید کنند، ولی در حال حاضر مشتری ندارد و به علت نداشتن مشتری در انبارها دپو می‌شود.

سعادتی نزاد بیان کرد: می‌خواهیم مانع زدایی انجام دهیم و یکی از این موانع سامانه فروش است زیرا نمی‌شود تعادل کالایی داشته باشیم به‌عنوان‌مثال شهرستانی که لاستیک مصرف ندارد می‌تواند به تهران که مصرف لاستیک دارد بفروشد و بلعکس ولی این تبادل در حال حاضر گرفته‌شده، چون سامانه مانع این کار است.

وی افزود: با سامانه فروش مخالف نیستیم، زیرا برای شفاف‌سازی بسیار مناسب است، ولی آسان‌سازی شود تا واحد صنفی که با سامانه آشنایی ندارد و حتی کاربری ندارد، چون هزینه‌ای در دست ندارد به کاربر بدهد که لاستیک را وارد سامانه کند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: حداقل برای خرده‌فروش‌ها آسان‌سازی کنند تا راحت‌تر لاستیک را از عمده‌فروش خریداری کند و خدماتی را انجام دهند تا حداقل سودی را از خدمات کسب کنند. چون لاستیک سودی ندارد و کارخانه‌هایی که تولید می‌کنند و به فروشنده تحویل می‌دهند فروشنده سود حداقلی دو الی سه درصدی دریافت می‌کند درصورتی‌که برای مالیات ۶ درصد مالیات پرداخت می‌کند و کسب‌وکار رواج ندارد.

منبع: میزان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر