صندوق تثبیت و توسعه هفته گذشته بازار از 178 نماد حمایت کرد

یک درصد صندوق توسعه خرج حمایت از کدام نمادها در بورس می‎شود؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜3
  • 👁️512
  • 💬0

بورسان: محمد آقابابایی، رئیس هیات عامل صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه توضیحاتی را در خصوص چگونگی عملکرد این صندوق ارائه داد؛ به گفته او در روزهای اخیر این صندوق از 178 نماد بورسی حمایت کرده است. او در این خصوص گفت: 

منابعی که اکنون این صندوق در اختیار دارد نخست از محل داخلی درآمد سازمان بورس و دوم از یک درصد اختصاص داده شده از سمت صندوق توسعه ملی آمده است.

هیئت امنای صندوق تثبیت و توسعه بازار را وزیر اقتصاد و امور دارایی، رئیس کل بانک مرکزی رئیس سازمان برنامه، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل می دهند.

یکی از دلایل اینکه چرا دو ماه پیش صندوق برای حمایت از بازار وارد عمل نشد این بود که منابع این صندوق محدود است و نمی توانست عدم اطمینانی که بین مردم نسبت به بازار سرمایه به وجود آمده بود را جبران کند.

خیلی از کارشناسان به دلیل عدم آگاهی از مصوبات و قرار دادهایی که بین ما و صندوق توسعه ملی نوشته شده، می گویند که این امر سبب به وجود آمدن رکود و یا تورم می شود به علت آنکه آنها می گفتند که ارز باید به ریال تبدیل شود در حالی که این گونه نیست. از محل بازپرداخت ریالی که قبلا صندوق توسعه ملی به محل های مختلف پرداخت کرده هم اکنون قرار است بازپرداخت آن به اندازه یک درصد به صندوق توسعه و تثبیت واریز می شود.

هدف از تشکیل این صندوق در اصل جلوگیری از خطرهایی است که بازار سرمایه را تهدید می کند و همچنین این اقدام بیشتر برای تقویت امر نقد شوندگی در مواقع بحران شکل گرفته است. این امر بدین معناست که هیئت امنا صندوق چهارچوب آن را مشخص کرده اند و فعالیت ما هم بر اساس قواعد و خرید و فروش روزانه نداریم. 

بیشترین فروش‌های ما در بازار دوم به صورت بلوکی و حجم بالا خواهد بود.

با توجه به ملاک هایی که هیئت مدیره تصویب کرده اند ما فقط در مواقع بحرانی مثل جنگ، ترور و غیره به مدت سه روز می توانیم برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بازار صف های خرید را تشکیل دهیم.

بسیاری می گویند که این صندوق قرار است فقط از صنایع بزرگ حمایت کند در حالی که بدین گونه نیست بنا به شرایط پیش آمده برای صنایع مختلف ما به آن ها کمک خواهیم کرد به گونه ای که طی چند وقت گذشته برای بهبود بازار از ۱۷۸ نماد حمایت کردیم.

ما باید مطابق قانونی که در هیئت مدیره تصویب شده از سهم‌هایی حمایت کنیم و حجم نقدینگی آنها ارتقا دهیم که ناگهان با یک اتفاق ناگوار سهامشان آسیب می بیند در این رابطه می توان به آتش سوزی پالایش نفت تهران در سال ۹۶ اشاره کرد./باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...