راستی آزمایی ادعای نیکی هیلی

چراغ سبز بایدن به سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در ایران؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️403
  • 💬0

بورسان: نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که بایدن قصد دارد به شرکت‌های آمریکایی جواز سرمایه‌گذاری در ایران را بدهد.

نیکی هیلی که در دولت ترامپ نماینده آمریکا در سازمان ملل بود و سابقه موضع‌گیری‌های خصمانه‌ای را علیه کشورمان دارد، با بازنشر گزارشی از نیویورک تایمز که خبر از توافق ایران و آمریکا برای برداشتن گام‌هایی برای رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی داشت، ابراز نگرانی کرد.

هیلی نوشت: بایدن می‌خواهد به سازمان‌ها و شرکت‌های آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در ایران چراغ سبز دهد در حالی که به دنبال بایکوت ایالت جورجیاست؛ یکی به او بگوید کاری برای مردم خودمان کند.‌

اما در گزارش نیویورک تایمز چه آمده که هیلی را نگران کرده است؟

نیویرک تایمز خبر از برداشتن گام‎‌های موثر داد

نیویورک تایمز روز سه‌شنبه به دنبال برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با انتشار گزارشی از مذاکرات موفق ایران و آمریکا خبر داد.

در این گزارش آمده بود، در گفتگوهای غیرمستقیم وین، واشنگتن و تهران با تلاش برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و کاهش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی ایران موافقت کردند.

به نوشته این روزنامه، ایالات متحده و ایران از طریق واسطه‌ها توافق کردند که دو کار گروه ایجاد شود تا هر دو کشور به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردند. این کار با لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از سوی آمریکا که در نتیجه خروج دونالد ترامپ از برجام علیه جمهوری اسلامی اعمال شده‌اند همراه خواهد بود.

در همین رابطه کار گروه دیگری نیز بر این امر متمرکز خواهد شد که چگونه می‌توان ایران را به تعهدات خود در برجام بازگرداند.

این دو کارگروه نقشه راهی برای اجرایی شدن برجام از سوی ایران و آمریکا ترسیم می‌کند.

با این حال نیویورک تایمز بر این باور است که حتی اگر این نقشه راه ترسیم شود، ممکن است به سادگی اجرایی نشود و در عمل دشوار باشد، چراکه دو طرف به هم بی‌اعتماد هستند.

در این گزارش به طور مثال به این موضوع اشاره می‌شود که بخشی از رفع تحریم‌ها اطمینان بخشی به شرکت‌هایی است که قصد همکاری با ایران را دارند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری به دنبال تحریم‌های ترامپ و خروج از برجام ارتباط خود را با ایران قطع کردند و به شدت نگران تحریم‌های آمریکا هستند.

ایران می‌خواهد که از همه منافع اقتصادی برجام منتفع شود(شرکت‌های خارجی بدون نگرانی از تحریم‌ها به فضای اقتصادی ایران باز گردند) و آمریکا نیز خواهان اجرای کامل محدودیت‌های برجامی بر برنامه هسته‌ای ایران است. این دو به راحتی ممکن است قابل اجرا نباشد.

آنطور که نیویورک تایمز گزارش می‌دهد کارگروه‌ها ترسیم نقشه راه برای اجرای برجام را آغاز کرده‌اند.

آیا شرکت‌های آمریکایی به ایران باز می‌گردند؟

آنچه که مشخص است نیویورک تایمز در گزارش خود اشاره‌ای به بازگشت شرکت‌های آمریکایی به ایران نمی‌کند، اما اینکه نیکی هیلی با استناد به اطلاعات دیگری چنین موضوعی را مطرح کرده معلوم نیست.

با این حال واضح است که ایران و آمریکا در ابتدای مسیر بازگشت به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها قرار دارند و بازگشت شرکت‌های آمریکایی با رفع تحریم‌های برجامی و حتی برداشتن همه تحریم‌هایی که دولت ترامپ علیه ایران وضع کرد ممکن نیست.

چراکه حتی در زمان اجرای برجام در دولت اوباما نیز شرکت‌های آمریکایی با وجود اینکه در ایران اعلام شد برای حضور آنها مانعی وجود ندارد، به ایران بازنگشتند.

در واقع این شرکت‌ها نگران تحریم‌هایی هستند که دهه‌ها به خصوص از دوران ریاست جمهوری کلینتون بر روابط دو کشور سایه افکنده است.

بنابراین سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در ایران موضوعی نیست که به سادگی عملی باشد.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر