از سقوط لیر تا رمزگشایی از متهم آلودگی هوا

خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

سقوط ۲۰ درصدی لیر

از هنگامی که اردوغان سودای احیای امپراتوری عثمانی را در سر می‌پروراند اقتصاد ترکیه که تا پیش از آن نمونه‌ای از توسعه موفق بود، در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. عدم پایبندی اردوغان به قواعد علم اقتصاد نیز مزید بر علت شده است. دیشب اردوغان مجددا از سیاست‌های اقتصادی خود دفاع کرد و در ادامه نرخ برابری لیر به دلار سنگین‌ترین ریزش خود را تجربه کرد. به طوری که طی یک روز قیمت دلار به لیر با رشد حدودا ۲۰ درصدی از ۱۱.۳۶ تا سقف ۱۳.۴۵ لیر هم رشد کرد. ویدئوی «سقوط لیر؛ هدیه اردوغان به اتاتورک » را در این خصوص ببینید.

جنگ رکود و انتظارات تورمی

دولت رئیسی پس از روی کار آمدن خوشبختانه دستبرد به منابع پایه پولی نبرده است؛ اما گویا اندک اندک نشانه‌های امتناع از دستبرد به منابع بانک مرکزی خودش را نشان می‌دهد. بازارهای بدهی با صعود دسته جمعی نرخ سود مواجه شده‌اند و گویا تناقض همیشگی رشد شدید نقدینگی و کمبود منابع مالی برای بخش واقعی بار دیگر نمایان شده است.

یک انتخاب مهم برای تضمین رشد بیت کوین

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا، جو بایدن، جروم پاول را برای یک دوره چهار ساله دیگر به عنوان رئیس فدرال رزرو برگزید. قوه مجریه در این گزارش به اقدام قاطع پاول برای کاهش تأثیرات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا، ایجاد ۵.۶ میلیون شغل و نرخ بیکاری ۴.۶ درصدی اشاره کرده است. پاول در طول ریاست خود به نقش ارزهای دیجیتال و افزایش محبوبیت و گسترش آن در بازار آمریکا صحبت کرده بود. او در ماه سپتامبر گفته بود که آژانس به طور فعال در حال کار برای صدور ارز دیجیتال ملی (CBDC) است اما بعید است که از ممنوعیت کلی ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین حمایت کند .

بازگشت دلار به سقف

سفر امروز گروسی (مدیر کل آژانس اتمی) به کشورمان، به زعم برخی رسانه‌ها نتوانست نگرانی‌ها در مورد دسترسی به سایت‌های حساس هسته‌ای را حل کند و همزمان قیمت دلار به بیش از ۲۸۷۰۰ تومان رسید. نرخ ارز در صورت عبور از ۲۸۷۶۰ تومان، رکورد یکساله خود را جابجا خواهد کرد. این در حالی بود که حتی پیش از اعلام نتایج مذاکرات گروسی در تهران هم دلار بر مدار صعودی قرار داشت. به نظر ریزش لیر ترکیه بر بازار تهران نیز سایه انداخته بود. وعده رئیسی درباره گشایش‌های اقتصادی هم نتوانست مانع رشد دلار شود. افزایش بیش از ۲۰۰ تومانی قیمت دلار در حالی اتفاق افتاد که به نظر می‌رسد عرضه در بازار ارز نیز کم نبود؛ چنانکه حجم معاملات در بازار متشکل امروز به رکورد ۱۵.۷ میلیون دلار رسید.


رفع اتهام از بنزین

سال‌ها گفته می‌شد که بخش حمل و نقل سهم 70 درصدی در آلودگی هوا دارد، با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که این گازوئیل به عنوان سوخت ماشین‌های سنگین است که هوا را آلوده می‌کرده و نه بنزین. در سال‌های اخیر و به دنبال تحریم‌ ایران، نقش گازوئیل در آلودگی هوا افزایش یافته است . چراکه در شرایط منع صادرات میعانات گازی، تولید گاز کشور با محدودیت‌هایی همراه شده و در مقابل به دلیل کرونا و استخراج رمزارزها مصرف برق رشد کرده است، بنابراین استفاده از گازوئیل در کنار مازوت در صنعت ضرورت بیشتری یافته است.

این اخبار را از دست ندهید:

آیا شرایط مناسبی برای خرید شیبا است؟

چگونه عرضه اولیه تجلی را بخریم؟

کدام نمادها رکود بورس را دور زدند ؟

بایدن به جنگ اوپک رفت

تهاتر چه بلایی سر اقتصاد ایران می‌آورد؟

آمریکا: تحریم‌ها را صرف ایجاد انگیزه لغو نمی‌کنیم

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر