شستا تا کجا صعود می‌کند؟

۵ سهم با بیشترین صف خرید بورس امروز اول آذر ۱۴۰۰

۵ سهم با بیشترین صف خرید بورس امروز اول آذر ۱۴۰۰
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
بورس تهران ماه آذر را بر مدار صعود سپری کرد و از روزهای قرمز گذشته فاصله گرفت. البته ارزش معاملات بازار سهام همچنان پایین و در محدوده ۵ هزار میلیارد تومان است. اما شاخص کل توانسته ابرکانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی را پس بگیرد و آمار صف‌های خرید و فروش بازار حکایت از دست بالای تقاضا در معاملات امروز دارد. نکته جالب توجهی که در میان صف‌های خرید امروز بازار به چشم می‌آید آن است که سنگین‌ترین صف‌های خرید اکثرا به نمادهایی تعلق دارد که در مسیر افزایش سرمایه هستند.

بورسان: در این گزارش نگاهی خواهیم انداخت که در روز سبزپوش بورس چه نمادهایی سنگین‌ترین صف‌های خرید را تجربه کردند و سعی می‌کنیم علت تقاضای قابل‌توجه برای این نمادها را تبیین کنیم.

شستا

سنگین‌ترین صف خرید امروز با اختلاف زیاد به نماد شستا تعلق داشت. روز گذشته، ۳۰ آبان ماه، در یک ساعت پایانی بازار خبری به صورت غیررسمی در کانال‌های تلگرامی و به نقل از یکی از اعضای هیئت‌مدیره شستا منتشر شد که از تایید افزایش سرمایه ۱۱۷۲ درصدی سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی توسط حسابرس خبر می‌داد. این موضوع بلافاصله به ایجاد صف خرید برای این نماد منجر شد. صفی که در معاملات امروز نیز تداوم داشت و حتی در پیش‌گشایش بازار امروز به حجم یک میلیارد سهم نیز رسید.

تایید رسمی حسابرس بر افزایش سرمایه شستا از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها شب گذشته روی کدال نشست. این رویه انتشار اخبار از کانال‌های غیر رسمی موضوعی است که سازمان بورس باید کنترل بیشتری بر آن ایجاد کند. به هر حال با هم نگاهی به وضعیت تکنیکال و سناریوهای قیمتی پیش روی سهم داشته باشیم.

Loading...
تحلیل تکنیکال شستا - اول آذر ۱۴۰۰

سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با نماد "شستا" در نمودار تکنیکالی خود توانست از حمایت مناسبی در محدوده 1040 تا 1090 تومان برگردد که هم‌زمانی این اتفاق با خبر تایید افزایش سرمایه می‌تواند این برگشت را مطمئن‌تر کند.

مهم‌ترین مقاومت‌هایی شستا در کوتاه مدت در ادامه مسیر خود دارد حوالی قیمت 1220 تومان، 1270 تومان و 1355 تومان است که همگی می‌توانند باعث واکنش سهم شوند. عبور پرقدرت از تمامی این اهداف می‌تواند ادامه صعود را برای سهم راحت‌تر کند.

اندیکاتور rsi نیز یک خط روند نزولی مهم دارد که احتمال شکست آن به سمت بالا در روزهای آتی بالاست و باعث افزایش قدرت روند در سهم خواهد شد.

با نگاهی به ایچی‌موکو مشخص است که تا زمانی که کندل‌ها زیر ابر کومو قرار دارند، روند صعودی سهم تایید نمی‌شود و سقف و کف این ابر می‌تواند سهم را با افزایش عرضه مواجه کند.

جم‌پیلن

دومین صف خرید سنگین بازار به نماد جم‌پیلن اختصاص دارد و دلیل آن نیز تعدیل مثبت سود خالص شرکت در گزارش حسابرسی است. ارزش صف خرید این سهم در دقایق پایانی امروز بازار حدود ۳۷ میلیارد تومان است.

سود خالص هر سهم جم‌پیلن در گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۸۹۲ تومان بود که در گزارش رسمی با تعدیل ۴۷ درصدی به ۱۳۰۸ تومان رسید. این موضوع سبب شد تا این نماد در معاملات امروز به کانون توجه سرمایه‌گذاران بیاید.

این تعدیل مثبت سود از تداوم معافیت مالیاتی شرکت و کاهش ذخیره مالیاتی نشات گرفته است.

شگویا

سهام پتروشیمی تندگویان نیز امروز با استقبال گسترده همراه بود و کار خود را با صف خرید ۳۶ میلیارد تومانی به پایان برد. نسبت قیمت به سود گذشته‌نگر این سهم حدود ۸ مرتبه است و با توجه به صعود قابل‌توجه محصولات پلیمری در نیمه دوم سال بعید نیست این شرکت با رشد سودآوری در فصل پاییز همراه شود. در آخرین گزارش اجماع تحلیلگران میانگین سود برآوردی برای این سهم در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۸۰ تومان عنوان شده که به معنای P/E حدود ۶ مرتبه‌ای بر اساس سود سال جاری است.

فوکا

فولاد کاویان برای چهارمین روز معاملاتی متوالی صف خرید را تجربه می‌کرد. ارزش صف خرید این سهم در پایان معاملات امروز بالغ ۳۲ میلیارد تومان بود. فوکا در گزارش مهر ماه خود عملکرد به مراتب بهتری را نسبت به تابستان به نمایش گذاشت. با این حال استقبال سنگین از این سهم احتمالا باید دلایل دیگری داشته باشد که بر ما پوشیده است. ممکن است گزارش عملکرد آبان حاوی نکات قابل‌توجهی از عملکرد شرکت باشد. به همین علت طی روزهای آینده پیگیری اخبار و گزارش ماهانه شرکت را در دستور کار قرار خواهیم داد.

شفن

سهام پتروشیمی فناوران بعد از افزایش سرمایه سنگین از محل مطالبات و آورده نقدی مورد توجه قرار گرفته است. به عبارتی سهام شفن بعد از تعدیل قیمتی و بازگشایی تا امروز تقریبا همواره با صف خرید همراه بوده و بازدهی بیش از ۲۰ درصدی را به ثبت رسانده است. با این حال محاسبات بورسان نشان می‌دهد که واکنش سهامداران به خرد شدن قیمت سهم نسبتا هیجانی است و این نماد با P/E بالاتری نسبت به نمادهای هم‌گروه در حال معامله است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر