لودریان: اطمینان دارم توافق با ایران نزدیک است

موضع متفاوت فرانسه با آمریکا درباره احیای برجام

موضع متفاوت فرانسه با آمریکا درباره احیای برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در دوحه قطر گفت که توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است، حتی اگر چند مورد باقی مانده است که حل و فصل شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، لودریان در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت: ما به توافق نزدیک هستیم.

اظهارات لودریان در تضاد با ارزیابی‌ای که توسط آمریکا یکشنبه ارائه شد، به نظر می‌رسد. دیروز رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و رئیس هیأت مذاکره‌کننده این کشور در وین، در نشست دوحه با بیان این که «با وجود حصول توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های زیادی پابرجا خواهد ماند»، گفت «مطمئن نیستم که توافق قریب‌الوقوع باشد».

فرانسه به همراه بریتانیا، آلمان، روسیه و چین یکی از امضاکنندگان اصلی توافق هسته‌ای سال ۹۴ است. ایالات متحده در سال ۹۷ از این توافق خارج شد.

«علی باقری» مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین دیروز در تهران در دیدار «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ ‌کننده مذاکرات وین، با اشاره به جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق در وین، تأکید کرد: در صورتی که طرف آمریکایی از واقع‌گرایی برخوردار باشد، می‌توان به توافق دست یافت.

حدود دو هفته پیش طرف‌های مذاکره‌کننده در وین اعلام کردند که مذاکرات وین درباره برجام دچار وقفه شده و هیأت‌های مذاکره کننده برای رایزنی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. «جوزب بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این مذاکرات به دلیل برخی «عوامل خارجی» دچار وقفه شده است. بورل از توضیح درباره «عوامل خارجی» خودداری کرد، اما ایران اعلام کرده طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا و پاره‌ای اقدامات نظیر توقیف نفتکش ایران مذاکرات را پیچیده کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان روز یک‌شنبه در دیدار با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با جدیت در مذاکرات وین حضور یافته و برای رسیدن به توافق، ابتکارات لازم را ارائه کرده است، تصریح کرد که طرف‌های دیگر به ویژه دولت آمریکا باید جهت حل و فصل موضوعات باقی‌مانده رویکردی واقع بینانه اتخاذ نمایند.

امیرعبداللهیان افزود: فقدان تصمیم سیاسی آمریکا برای رفع تحریم هایی که به انتفاع اقتصادی مردم ایران گره خورده، مانع کنونی رسیدن به نتایج نهایی بوده و برای ما برخوردار شدن از منافع کامل اقتصادی و رفع موثر تحریم ها اولویت اساسی است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر