میرکاظمی:

دولت سیزدهم معطل نتیجه مذاکرات نخواهد ماند

دولت سیزدهم معطل نتیجه مذاکرات نخواهد ماند
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت سیزدهم معطل نتیجه مذاکرات نخواهد ماند، گفت: در دولت‌های پیشین هشت سال فعال اقتصادی را معطل مذاکره کردند و نتیجه هم وضعیت نامطلوب شاخص‌های اقتصادی شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در مراسمی از طولانی شدن طرح‌های عمرانی انتقاد کرد و گفت که باید طرح‌های نیمه تمام هر چه زودتر به اتمام برسد تا زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر به ویژه بخش خصوصی در کشور فراهم شود.

سید مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم تودیع و معارفه معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه، گفت: در حال حاضر متوسط عمر طرح‌ها به ۱۷ سال رسیده، اگر با شیوه‌های فعلی بخواهیم راه را ادامه دهیم این طرح‌ها را باید طرح‌های باستانی نامید و باید در شیوه اداره کشور تجدید نظر کرد.

میرکاظمی اظهار کرد: میزان کارها و طرح‌هایی که در این معاونت در سطح ملی و استانی داریم بسیار زیاد است.

۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در کشور

او با بیان اینکه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد، افزود: متاسفانه گاهی با فشارهای سیاسی طرح‌های بدون توجیه اقتصادی آغاز می‌شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه در سال های گذشته به علت ایجاد جو بی اعتمادی سرمایه‌های بخش خصوصی و مردم در جهت رشد اقتصادی هدایت نشد، در حالی که حجم نقدینگی از مرز چهار هزار هزار میلیارد تومان عبور کرد.

میرکاظمی مهم‌ترین عامل ایجاد اطمینان را بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی و پرهیز از تصمیمات شتاب زده و غلط بیان کرد و افزود: اولین بودجه دولت سیزدهم با محوریت رشد اقتصادی، بهبود بهره‌وری و کنترل تورم تدوین شده و این بودجه تضمین کننده بهبود شاخص های کلان اقتصادی است.

او با بیان اینکه دولت سیزدهم معطل نتیجه مذاکرات نخواهد ماند، تصریح کرد: در دولت‌های پیشین هشت سال فعال اقتصادی را معطل مذاکره کردند و نتیجه هم وضعیت نامطلوب شاخص‌های اقتصادی شد.

راه حل مشکلات در دولت سیزدهم

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ما کشور فقیری نیستیم، ولی باید شیوه مدیریت کشور را متحول کرد، دولت سیزدهم معتقد است راه حل مشکلات حضور سرمایه‌های مردم است و برای این کار در بودجه سال آینده صندوق‌های پیشرفت و عدالت پیش بینی شده است.

میرکاظمی افزود: با اهرم شدن منابع این صندوق‌ها تسهیلات ارزان قیمت به بخش خصوصی داده می‌شود تا طرح هایی که در رشد اقتصادی موثر هستند و بر مبنای سند ملی آمایش مشخص شده‌اند را اجرا کنند.

سرگردانی سرمایه‌گذاران خارجی بین دستگاه‌ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر سرمایه‌گذاران خارجی بین دستگاه‌ها سرگردان هستند، نمی‌شود به این شیوه شاهد جهش جذب منابع باشیم. حتما باید در شیوه‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی تجدید نظر کرد.

او تاکید کرد: باید در طرح‌های نیمه تمام اولویت‌بندی کرد تا موضوعاتی که با معیشت، اشتغال و رشد اقتصادی گره خورده زودتر به سرانجام برسد.

لازم به ذکر است حمید امانی همدانی، با حکم میرکاظمی به عنوان معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه و حمیدرضا عدل به سمت مشاور فنی و عمرانی رئیس سازمان برنامه و بودجه منصوب شدند.

امانی همدانی از مدیران با سابقه سازمان برنامه و بودجه است که پیش از این رئیس امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه بوده است.

همچنین «مرتضی خالصی» با حکم میرکاظمی به سمت سرپرست امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.

منبع: سازمان برنامه و بودجه

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر