آمریکا مجوز خاص پرداخت پول غرامت ایران را صادر کرد

آمریکا مجوز خاص پرداخت پول غرامت ایران را صادر کرد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا مجوز پرداخت غرامت مناقشه حقوقی با خانواده دیانی را صادر کرد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد: آمریکا دولت کره جنوبی را مجاز ساخته است تا غرامت‌های گذشته را به "گروه دیانی" ایران پرداخت نماید. کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ محکوم شده بود که در چارچوب یک پرونده دعوای حقوق دولت کره با این گروه سرمایه‌گذار به طرف ایرانی غرامت پرداخت نماید.

دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) روز ششم ژانویه یک "مجوز خاص" صادر کرد تا مطابق آن دولت سئول بتواند به سرمایه‌گذار ایرانی در ارتباط با در اختیار گرفتن (خریداری) ناموفق شرکت "دوو الکترونیکس" مربوط به سال ۲۰۱۰ غرامت پرداخت نماید.

پیشتر در ماه جاری "چوی جونگ – کان" معاون وزیر خارجه کره جنوبی در حاشیه مذاکرات وین با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده بود.

قیمت لحظه ای دلار را در صفحه قیمت دلار ببینید

تحریم‌های آمریکا پرداخت غرامت را به تعویق انداخت

در سال ۲۰۱۸ "مرکز بین‌المللی برای حل و فصل دعاوی سرمایه گذاری" ICSID به دولت کره جنوبی دستور داده بود که در حدود ۷۳ میلیارد "وون" (۶۳ میلیون دلار) به خانواده دیانی پرداخت نماید اما پرداخت این غرامت به علت تحریم‌های آمریکا انجام نشد.

وزارت امور خارجه کره اعلام کرد که این مجوز خاص و موردی به دولت سئول اجازه می‌دهد تا با استفاده از سامانه مالی آمریکا پول را برای خانواده "دیانی" ارسال نماید. مبلغ دقیق این پول از طریق رایزنی‌های بعدی مشخص خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه کره آمده است: انتظار می‌رود که این مجوز به نهایی و مختومه شدن این مناقشه حقوقی با خانواده دیانی منجر شود که یکی از موضوعات بین کره جنوبی و ایران بوده و امید است که این مسئله به بهبود روابط دوجانبه کمک کند.

سرنوشت ۷ میلیارد دلار به مذاکرات گره خورده است

مقامات سئول در عین حال گفتند که با این حال هنوز سرنوشت ۷ میلیارد دلار دارایی راکد مانده ایران در بانک‌های کره جنوبی عمدتا به سرنوشت مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی بستگی دارد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر