رد پای فقر در بازار مسکن؛ تهرانی‌ها کدام خانه‌ها را بیشتر می‌خرند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان - آرمان علایی : گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در آذر ماه حاکی از رشد ۱.۸ درصدی متوسط قیمت هر متر مربع املاک مسکونی و رسیدن آن به ۳۲.۶ میلیون تومان بود. چیزی که نشان می‌دهد قیمت مسکن طی تنها ۵ سال گذشته ۷.۵ برابر شده است.

این تورم سنگین در بازار مسکن، در شرایطی که دستمزدها بسیار کمتر از آن رشد کرده، منجر به کاهش شدید قدرت خرید شده است. حال بررسی مشخصات آپارتمان‌های معامله شده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد تقاضای مصرف‌کنندگان به سمت واحدهای مسکونی کوچک‌تر و قدیمی‌سازتر رفته است.

افزایش تقاضا برای واحدهای قدیمی‌ساز

در آذر ماه سال جاری ۳۲۵۰ واحد مسکونی تازه‌ساز با عمر کمتر از ۵ سال معامله شد و ۳۳ درصد از کل معاملات به این دسته از واحدها اختصاص یافت. در حالی واحدهای تازه‌ساز پرمعامله‌ترین بازه سنی واحدهای معامله شده در تهران بودند که سهم این دسته از واحدها در معاملات آذر ۹۵ بیش از ۵۲ درصد بود. همچنین در حالی طی ماه گذشته سن ۳۲ درصد واحدهای معامله شده بیش از ۱۵ سال بود که این عدد برای آذر ۹۵ معادل تنها ۱۶ درصد بوده است. چنین اتفاقی نشان می‌دهد که هر چند تعداد معاملات رشد بالایی داشته و به رکورد ۱۷ ماهه دست یافته است ولی جنس معامله‌گران این بازار تا حدی تغییر یافته است. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران هنوز در سمت خرید مسکن فعال نشده‌اند و عمده معاملات توسط مصرف‌کنندگانی که به واسطه رشد دلار نگران جهش دوباره مسکن بودند، به ثبت رسیده است. زیرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران عمدتا خانه‌های تازه‌ساز را بیشتر می‌خرند ولی مصرف‌کنندگان در شرایطی که قیمت خانه رشد بالایی داشته است بیشتر ترجیح می‌دهند خانه‌های چند سال ساخت بخرند و نهایتا مقداری برای بازسازی آن هزینه کنند.

به عبارتی دیگر یکی از نمودهای کاهش قدرت خرید در بازار مسکن کاهش تقاضا برای واحدهای تازه‌ساز و افزایش شدید تقاضا برای واحدهای‌قدیمی ساز بوده است.

کوچ خریداران به سمت مسکن‌های کوچک‌متراژ

اما دومین رد پای فقر در بازار مسکن را می‌توان در متراژهای پرطرفدار دید. طبق داده‌های بانک مرکزی و بر اساس معاملات ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، در آذر سال ۹۶، یعنی در ابتدای شروع تلاطم بازارها، واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متری پرطرفدارترین متراژها در بازار مسکن بودند. همچنین در این ماه سهم واحدهای کمتر از ۶۰ متر از کل معاملات املاک تهران کمتر از تنها ۲۲ درصد بود.

داده‌های مربوط به آذر ۱۴۰۰
داده‌های مربوط به آذر ۹۶

اما با افزایش تند و تیز قیمت مسکن و به تبع آن کاهش شدید قدرت خرید، تقاضا به سمت واحدهای کوچک‌متراژ کوچ کرد. تا جایی که در آذر ماه امسال واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری پرمعامله‌ترین متراژهای بازار مسکن بودند. همچنین در این ماه سهم واحدهای کمتر از ۶۰ متر مربعی از کل معاملات به بیش از ۳۰ درصد رسید.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر