بزرگترین خطرات سال جدید میلادی از نگاه «تایم»

چرا ایران و ترکیه در بین 10 ریسک جهانی 2022 قرار گرفتند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: نشریه تایم در گزارشی به قلم ایان برمر، کارشناس و سردبیر سیاسی این نشریه 10 ریسک بزرگ که در سال جدید میلادی جهان را تهدید می‌کند، پیش‌بینی کرده است. ایران به واسطه احتمال شکست در مذاکرات وین و تقابل و رویارویی با اسرائیل و ترکیه به دلیل سیاست‌های اقتصادی اردوغان در بین این 10 ریسک بین المللی قرار گرفته‌اند. برمر می‌نویسد، دولت‌های ایالات متحده و چین در سال 2022 تمرکز بیشتری بر مسائل داخلی خواهند داشت و این احتمال وقوع یک درگیری بزرگ بین‌المللی را در این سال کاهش می دهد. اما همزمان به همین دلیل این دو کشور زمان و انرژی کمتری برای رهبری و هماهنگی دیگر کشورها خواهند داشت و این مسئله به طور بالقوه اقتصادهای نوظهور را با بحران بیشتری همراه خواهد کرد.

اما این 10 ریسک چه هستند؟

1-کرونا در 2022 همچنان یک بحران است

اینکه همه‌گیری و بحران کرونا آیا در سال 2022 تمام خواهد شد و کووید دیگر یک ریسک و مشکل نخواهد بود، به این بستگی دارد که شما در کدام کشور زندگی می‌کنید. در کشورهای توسعه یافته، کرونا نزدیک به خط پایان است. نوع بسیار قابل انتقال امیکرون در حال شیوع در کشورهایی است که درصد بالایی از آن‌ها با واکسن‌های موثر و قوی mRNA (فایزر و مدرنا) ایمن شده‌اند. به همین دلیل است که این بیماری همه‌گیر احتمالا در نیمه اول سال جاری برای اقتصادهای صنعتی پیشرفته بومی خواهد شد. با این حال، حتی در این کشورها مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا پایان نخواهد یافت و اختلال در زنجیره تامین و تورم ادامه خواهد داشت.

اما در چین به عنوان موتور اصلی رشد اقتصاد جهانی کووید بار دیگر به یک مشکل اساسی تبدیل می‌شود. چین در برابر جهش‌های کرونا بسیار آسیب‌پذیر است، چراکه از سویی از واکسن‌‎های ضعیفی برای ایجاد ایمنی استفاده کرده است و از سوی دیگر در این کشور افراد بسیار کمتری به دلیل ابتلا به کرونا آنتی‌بادی دارند. بنابراین می‌توان گفت سیاست چین در مهار کرونا شکست خواهد خورد و منجر به شیوع گسترده‌تر و نیاز به قرنطینه‌های شدیدتر می‌شود. این به معنای اختلالات اقتصادی بیشتر، مصرف کمتر و جمعیت ناراضی‌تر از دولت است. مشکل چین تا زمانی که تولید واکسن‌های mRNA داخلی و تزریق دز بوستر ادامه خواهد داشت که زمان رسیدن به آن حداقل پایان سال 2022 است.

به طور کلی، کشورهای در حال توسعه بیشترین ضربه را از کرونا خواهند دید و دولت‌ها با خشم عمومی در این خصوص مواجه خواهند شد. تقاضا برای تزریق دزهای بعدی واکسن در کشورهای توسعه یافته و ثروتمند، مانع از دسترس‌پذیر شدن خواهد شد. شیوع گونه‌های جدید کاهش رشد اقتصادی و افزایش بدهی در کشورهای فقیر و اقتصادهای نوظهور را به دنبال دارد.

در نهایت می‌توان گفت که در سال جدید میلادی کووید-19 به بی‌ثباتی هرچه بیشتر سیاسی و اقتصادی منجر خواهد شد.

2- ریسکی که شرکت‌های تکنولوژی محور به جهان تزریق خواهند کرد

بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان درباره آنچه که ما می‌بینیم و می‌شنویم تصمیم می‌گیرند. آنها فرصت‌های اقتصادی ما را تعیین می‌کنند و نظرات ما را در مورد موضوعات مهم شکل می‌دهند. سیاست‌گذاران در اتحادیه اروپا، ایالات متحده و چین همگی مقررات و محدودیت‌های فناوری را در سال جاری تشدید خواهند کرد، اما نمی‌توانند سرمایه‌گذاری در این حوزه را محدود کنند.

غول‌های فناوری هنوز نمی‌توانند (و نمی‌خواهند) به‌طور مؤثر فضای مجازی را اداره کنند. اطلاعات نادرست باعث تضعیف بیشتر اعتماد و باور عمومی به دموکراسی، به ویژه در ایالات متحده خواهد شد. زیرا شرکت‌های فناوری و دولت‌ها درباره نحوه حفاظت از حریم خصوصی کاربرها، امنیت سایبری و استفاده ایمن و اخلاقی از هوش مصنوعی به توافق نمی‌رسند. تنش های ایالات متحده و چین (و تا حدی، ایالات متحده و اروپا) در مورد این موضوعات افزایش خواهد یافت.

3- انتخابات میان دوره‌ای آمریکا

در ماه نوامبر، جمهوری خواهان تقریباً به طور قطع کنترل اکثریت مجلس نمایندگان - و شاید سنا را به دست خواهند آورد. به دنبال آن دموکرات‌ها پیروزی حزب جمهوری‌خواه را نتیجه نامشروع یک کمپین سرکوب رأی‌دهندگان خواهند دانست و جمهوری‌خواهان پیروزی را به‌عنوان مدرک دیگری از تقلب در انتخابات 2020 نشان خواهند داد. استیضاح بایدن در دستور کار جمهوری‌خواهان خواهد گرفت و اعتماد عمومی به نهادهای سیاسی در آمریکا ضربه بزرگ‌تری خواهد خورد.

اما از آن مهمتر این است که بدانیم انتخابات میان دوره‌ای امسال برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2024 چه معنایی دارد. دونالد ترامپ ظاهرا در انتخابات 2024 نامزد خواهد شد. اگر او از یک دموکرات شکست بخورد، مجلس جمهوری‌خواه می‌تواند به لغو نتایج انتخابات در سطح ایالت‌ها رای دهد، اما سنای تحت کنترل دموکرات ها این نتایج را محدود می‌کند.

اما اگر جمهوری خواهان در نوامبر امسال هم مجلس نمایندگان و هم سنا را برنده شوند و ترامپ به شکست در انتخابات 2024 از دموکرات‌‌ها اعتراض کند، انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا می‌تواند ابطال و یک بحران قانون اساسی ایجاد شود.

4- بحران چین در خانه

«سیاست کووید صفر» و برنامه‌های اصلاحی رئیس جمهور شی جین پینگ، بازارها و شرکت‌ها را در سال 2022 متزلزل خواهد کرد. این موضوع در کنار تشدید فشار از سوی غرب، یک اقتصاد نامتعادل و جمعیتی که به سرعت در حال پیر شدن است، به یک بحران در داخل چین بدل خواهد شد و چشم انداز شی از خودکفایی تکنولوژیکی، امنیت اقتصادی و هماهنگی اجتماعی برای قوی کردن چین را با چالش مواجه خواهد کرد.

5- تقابل روسیه و ناتو

تجمع نیروهای روسی در نزدیکی اوکراین ساختار امنیتی اروپا تهدید می‌کند. ولادیمیر پوتین می‌تواند نیرو بیشتری به منطقه بفرستد، اما خواسته فعلی او امتیازات امنیتی عمده از ناتو و وعده عدم گسترش بیشتر به سمت شرق است. اما یک توافق بزرگ بعید به نظر می‌رسد و احتمال تقابل نزدیک بین نیروهای ناتو و کشتی‌ها و هواپیماهای روسی بیشتر می‌شود. این در حالی است که نگرانی‌های مداومی در مورد حملات سایبری روسیه و مداخله در انتخابات ایالات متحده نیز وجود دارد. تحریم‌های احتمالی ایالات متحده امید به ثبات بیشتر در روابط ایالات متحده و روسیه را کمرنگ می‌کند.

6- احتمال رویارویی ایران و اسرائیل

برنامه هسته‌ای ایران به سرعت در حال پیشرفت است. با به بن بست رسیدن دیپلماسی، دولت بایدن گزینه‌های کمی در اختیار دارد. از این رو اسرائیل به طور فزاینده‌ای امور را به دست خود خواهد گرفت که یک بار دیگر خطر حملات اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران را افزایش می‌دهد. این موضوع قیمت نفت و کشورهای منطقه را دچار آشفتگی خواهند کرد.

7- دو قدم سبزتر، یک قدم به عقب

تداوم هزینه‌های بالای انرژی در سال 2022 دولت‌ها را وادار خواهد کرد که از سیاست‌هایی حمایت کنند که هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهند اما در مقابل اقدامات آب و هوایی را به تأخیر می‌اندازند.

8- زمین های خالی در نبود ابرقدرت‌‌ها

اولویت بودن مسائل داخلی برای واشنگتن و پکن در کنار ناتوانی اتحادیه اروپا، بریتانیا و ژاپن برای پر کردن خلاء قدرت ناشی از آن، بسیاری از کشورها و مناطق با بحران‌های مدیریت نشده مواجه خواهند شد. در افغانستان، طالبان برای اعمال ثبات و امنیت با مشکل مواجه خواهند بود. خطر قدرت گرفتن تروریسم نیز کماکان وجود خواهد داشت. جنگ‌های داخلی خطرات جدیدی را در یمن، میانمار و اتیوپی ایجاد خواهد کرد. ونزوئلا و هائیتی در خطر افزایش بحران پناهندگان هستند.

9- شرکت‌هایی که در جنگ‌های فرهنگی شکست می‌خورند

بزرگترین برندهای جهان مشتاق کسب سود هستند اما سال سخت‌تری برای آنها در پیش است. مصرف‌کنندگان و کارکنان که در رسانه‌های اجتماعی فعال شده‌اند، خواسته‌های جدیدی را از شرکت‌های چند ملیتی و دولت‌هایی که قوانین را وضع می‌کنند، خواهند داشت. از این رو شرکت‌های چندملیتی مجبورند زمان و هزینه بیشتری را صرف مسائل زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کنند.

10- اردوغان به دنبال ساختن تنش‌‎های خارجی برای ترکیه

اردوغان در سال 2022 اقتصاد و جایگاه بین‌المللی ترکیه را به پایین‌ترین سطح خود خواهد کشاند. بیکاری و تورم بیشتر و لیر ضعیف‌تر و نوسان‌پذیرتر خواهد شد، اما اردوغان سیاست‌های درست اقتصادی را رد می‌کند. او برای منحرف کردن تمرکز رأی دهندگان از بحران اقتصادی در سال جاری میلادی سیاست خارجی پرتنش‌تری را دنبال خواهد کرد.

اتفاقات خوب 2022

ایالات متحده و چین هرکدام بیش از حد درگیر چالش‌های داخلی هستند و نمی‌توانند دوباره جنگ سرد به راه بیندازند و ریسک‌های گفته شده بین دو کشور در رویارویی بر سر تایوان اغراق‌آمیز است. انتخابات ریاست جمهوری در برزیل نهادهای دموکراتیک را آزمایش خواهد کرد، اما تضعیف نخواهد کرد. مهاجران بیشتری از خاورمیانه به اتحادیه اروپا خواهند رسید، اما بحران 2015-2016 امسال تکرار نخواهد شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر