نتایج و آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

روایت همتی از دیدار کاندیداهای انتخابات با رئیسی

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با رئیس‌جمهور منتخب دیدار کردند.

عبدالناصر همتی رشته توئیتی درباره دیدار امروز سیدابراهیم رئیسی با سایر نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نوشت:

صبح امروز ۹ تیرماه ۱۴۰۰ به دعوت رئیس‌جمهوری منتخب، به اتفاق بقیه نامزدهای انتخاباتی با ایشان دیدار و مذاکره کردیم. دراین جلسه خبری از تهمت‌ها و تخریب‌ها نبود و فرصتی شد دغدغه‌های کلان سیاست‌گذاری مبتنی بر علم اقتصاد را که در جریان رقابتهای انتخاباتی مطرح کرده بودم، دوباره طرح کنم.

‌برنامه‌های کوتاه مدت برای تأمین ارز کالاهای اساسی وضروری، چاره جویی درخصوص کسری بودجه ۱۴۰۰، کنترل نقدینگی وتورم ناشی از آن موضوعاتی است که اگر چاره‌جویی نشود در ماه‌های آینده به معضل اصلی کشور بدل خوداهد شد.

‌در میان مدت نیز ضرورت چاره جویی برای تعارض منافع در کشور مطرح است؛ گروههای ذینفعی بدون پرداخت مالیات در اقتصاد تسلط دارند، بطوری که ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی عملا از چتر مالیاتی خارج است و باید با اصلاح ساختارهای اقتصادی به سرعت برای این مشکل چاره‌اندیشی شود.

‌در سطح کلان هم حکمرانی اقتصادی مبتنی بر شفافیت، اصلاح ساختار اقتصادی که متاسفانه در چند دهه سلطه مالی بر سیاست پولی حاکم کرده و تورم ساختاری را تداوم بخشیده مطرح و خواستار اقدام اقای رئیسی در چارچوب یک عزم ملی برای حل آن شدم.| ایلنا

اصلاحات به تولدی دیگر نیاز دارد

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر پنجم گفت: اصلاحات به یک تولدی دوباره ومهندسی مجدد احتیاج دارد، نباید جامعه از احزاب اصلاح طلب برداشت فعالیت تزیینی و گرم کردن تنور انتخابات را داشته باشد چرا که دیگر حاضر به حضور بی نتیجه در پای صندوق‌های رای نیست./انتخاب

توییت تند محمود صادقی علیه همتی

محمود صادقی در واکنش به گلایه‌های عبدالناصر همتی مبنی بر عدم حمایت اصلاح طلبان از وی نوشت:  جناب آقای همتی! لطفاً طوری اظهارنظر نفرمایید که کسانی که از شما حمایت کردند پشیمان شوند. کسی که مستقل و بدون هماهنگی تشکیلاتی قبلی نامزد می‌شود نباید طلبکار حمایت تشکیلاتی باشد. بعضی از تعابیر شما این شائبه را تقویت می‌کند که شما هم از بازیگران مهندسی انتخابات هستید.

تعداد آرای احمدی‌نژاد در انتخابات 1400 تکذیب شد

روح الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور در توییتی نوشت:

شایعات مربوط به تفکیک اسامی آرای باطله کاملا کذب بوده و آرای باطله شامل آرای سفید و با نامه‌ای متفرقه می‌باشد که حجم آرای سفید بیش از ۲ برابر آرای با نام بوده است.

تنها مرجع اعلام جزییات انتخابات وزارت کشور است.

حمیدرضا ترقی از اعضای حزب موتلفه اسلامی گفته بود که مرجعی مطلعی به او گفته که حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار رای با نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر به صندوق ریخته شده است.

دولت در حال تقسیم غنایم است

نماینده مردم تهران بیان اینکه در روزهای پایانی دولت، سفرای بسیاری در حال تعیین هستند، تصریح کرد: این موضوع به گونه‌ای تقسیم غنائم است. به دولت تذکر می‌دهم که در صورت ادامه این رویه برخورد جدی با صورت می‌گیرد.

مالک شریعتی در صحن علنی امروز سه شنبه هشتم تیرماه مجلس در تذکری در میان بررسی طرح استفساریه قیر رایگان، با بیان اینکه در روزهای کنونی خبرهایی از دولت می‌رسد که مناسب نیست اظهار داشت: دولت به منظور حفظ آینده اقتصادی، مالی و جایگاه برخی افراد به دنبال ایجاد حیات خلوت برای آنان است.

وی گفت: در روزهای پایانی دولت، سفرای بسیاری در حال تعیین هستند در واقع افرادی که مسئولیتی در دولت داشتند در حال حاضر به عنوان مسئولان سفرا تعیین می‌شوند و این موضوع به گونه‌ای تقسیم غنائم است. به دولت تذکر می دهم که در صورت ادامه این رویه برخورد جدی با دولت صورت می‌گیرد./انتخاب

تیم رئیسی به کمیته تطبیق برجام پیوست

هادی خسروشاهین، روزنامه‌نگار امور بین‌الملل از اضافه شدن ۲ نماینده از تیم ابراهیم رئیسی به کمیته تطبیق برجام خبر داد.

ععهادی خسروشاهین، روزنامه‌نگار امور بین‌الملل در کانال خود -مطالعات ایران- نوشت: شنیده می شود به تازگی دو نماینده از تیم ابراهیم رییسی به کمیته تطبیق متن نهایی توافق احتمالی ایران و گروه ٤+١ اضافه شده اند و تعداد اعضای کمیته به ٧نفر رسیده است.سید علی حسینی تاش معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و علی باقری معاون سابق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از طرف رییسی در جلسات این کمیته شرکت می کنند.

این کمیته موظف است متن نهایی توافق وین را (حدود ٩٠ تا ٩٥درصد این متن در وین نهایی شده است) با قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها و همچنین سیاست "حرف قطعی" (به لحاظ زمانی ابتدا آمریکا باید اقدام به رفع تحریم ها کند، به لحاظ محتوایی رفع تحریم ها شامل همه تحریم های وضع شده در دوران ترامپ شود و لغو تحریم های آمریکا مورد راستی آزمایی قرار گیرد) تطبیق دهد./اقتصادنیوز

لاریجانی: آبرویم را ببرید اما دلایل رد صلاحیتم را بگویید

بهروز نعمتی گفت: بیانات مقام معظم رهبری کاملا روشن است. گفتند ظلم شده و بروید جبران کنید ولی جبران نکردند. امروز آقای لاریجانی مدعی است و می گوید از طرف من، مشکلم را به مردم اعلام کنید. می گویند من راضی هستم اگر مشکلی دارم که باعث آبروریزی من می شود شما این کار را انجام بدهید من راضی هستم./انتخاب

اظهارات عجیبی درباره نهاد ریاست جمهوری

ربیعی گفت: اینکه دولت افرادی را به رئیس‌جمهور منتخب پیشنهاد کرده باشد را تکذیب می‌کنم. اظهارات عجیبی درباره نهاد ریاست جمهوری در حال پخش شدن است؛ بیشتر شبیه داستان سرایی تخیلی است؛ حیف است که بگویم ژول ورنی است./تسنیم

رئیسی با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400 دیدار می‌کند

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: فردا، به دعوت جناب آقای رئیسی همه نامزدها با ایشان ملاقات دارند. یادآور خواهم شد که اصلاح حکمرانی اقتصادی، رفع سریع تحریم‌ها، صیانت از آزادی شبکه‌های اجتماعی و حقوق اساسی شهروندان از اهداف راهبری‌ام برای دولت بود. در مورد کم‌توجهی دولت بعد به این اهداف، نقد و مطالبه‌گری خواهم داشت.

هیچ سهمی از رئیسی نمی خواهیم

سخنگوی شورای وحدت با بیان اینکه اعضای شورای وحدت هیچ سهم خواهی از رییسی برای حضور در کابینه ندارند، گفت: ما درخواستی از آقای رییسی نداشتیم.

«منوچهر متکی»، سخنگوی شورای وحدت اصولگرا در رابطه با کابینه احتمالی آقای رییسی در دولت سیزدهم اظهار کرد: دو نکته را در این باره لحاظ می کنم نکته اول اینکه ایشان در زمان ثبت نام گفتند که مستقل هستند و به دنبال جمع و گروهی خاص برای شکل دهی به دولتشان نیستند و نمی خواهند وامدار کسی باشند. چنین روحیه ای فراگیر بودن را برای دولت ایشان معنا می‌کند اما چگونگی این فراگیر بودن، مورد اطلاع من نیست.

او در رابطه با احتمال به کارگیری وزرای قبلی در دولت آینده افزود: قاعدتا دست ایشان باز خواهد بود تا از نیروهای متناقض استفاده کنند ضمن اینکه ایشان به پاکدستی و مساله محوری جوان گرایی و برخی فاکتور های دیگر توجه دارند الی القاعده در تعیین کابینه برای روسای جمهور منتخب، تیم مشاوره کمک می کند.  | برنا

۱۴۰۰/۰۳/۲۹

نتیجه نهایی انتخابات ۱۴۰۰

تعداد آرای شمرده‌ شده: 28,933,004

مهم‌ترین اخبار لحظه‌ای انتخابات
میزان مشارکت و آرای استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰
احمدی‌نژاد: ایران با تحولات بزرگی روبرو است
وزارت کشور: اختلاف آرا، مربوط به آرای باطله‌ای‌است که اخذ نشده
نتایج آرای رسمی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰
اسحاق جهانگیری به رئیسی تبریک گفت
نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تصویب هیات اجرایی انتخابات رسید
اولین تبریک خارجی به رئیسی
روحانی در دفتر رییسی حضور یافت
دیدار رییس مجلس با رییسی
اعلام اولین آرای رسمی وزارت کشور

اسامی کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰

محسن مهرعلیزاده متولد 1335 | 65 سال - شهر مراغه

کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش

اصلاح‌طلب

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی متولد فروردین 1350 | 50 سال – شهر فریمان (خراسان رضوی)

دکتری پزشکی و جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

نماینده مجلس شورای اسلامی

جبهه پایداری انقلاب اسلامی

سید ابراهیم رئیسی متولد آذر 1339 | 61 سال - مشهد

دکتری فقه و حقوق خصوصی

رئیس قوه قضاییه

اصولگرا

محسن رضایی میرقائد متولد شهریور 1333 | 67 سال - مسجد سلیمان

لیسانس اقتصاد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

اصولگرا

سعید جلیلی متولد شهریور 1344 | 56 سال - مشهد

دکتری علوم سیاسی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

اصولگرا

عبدالناصر همتی متولد 1336 | 64 سال - کبودرآهنگ

دکتری اقتصاد

رئیس کل بانک مرکزی

اصلاح‌طلب

علیرضا زاکانی متولد 1344 | 56 سال - تهران

پزشکی هسته‌ای

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

اصولگرا

۲۱ اردیبهشت: صدور دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور
۲۱ تا ۲۳ اردیبهشت: تشکیل هیات‌های اجرایی در فرمانداری‌ها
۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت: ثبت نام داوطلبان
۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت: رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان
۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد: تمدید رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان
۵ و ۶ خرداد: انتشار اسامی داوطلبان توسط وزارت کشور
۷ تا ۲۶ خرداد: تبلیغات انتخابات
۲۷ خرداد: ممنوعیت تبلیغات
۲۸ خرداد: برگزاری انتخابات
۲۹ خرداد: اعلام نتایج
۴ تیر: انجام مرحله دوم (در صورت نیاز)