نتایج و آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

تکذیب خبر عضویت محمد مخبر در کابینه رئیسی

رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام با رد برخی گمانه زنی ها در مورد عضویت ریاست این ستاد در کابینه دولت آینده تاکید کرد که دکتر مخبر با تمام توان پیگیر پروژه های ستاد مخصوصا در موضوع مقابله با کرونا است.

رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام با رد برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد عضویت ریاست این ستاد در کابینه دولت آینده تاکید کرد که دکتر مخبر با تمام توان پیگیر پروژه‌های ستاد مخصوصا در موضوع مقابله با کرونا است.

در یادداشت توئیتری حجت نیکی ملکی آمده است : جلسه چند روز قبل دکتر مخبر و دکتر جهانگیری ارتباطی به دولت آینده و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای برای نقش دکتر مخبر در آن نداشته و برای پیگیری پروژه های ستاد اجرایی در شورای اقتصاد بوده ایشان بر خلاف برخی ادعاها با تمام توان پیگیر پروژه های ستاد مخصوصا در موضوع مقابله با کرونا هستند. | انتخاب

چرا ابراهیم رئیسی با احمد زیدآبادی تماس گرفت؟

احمد زیدآبادی، فعال سیاسی اصلاح طلب در کانال تلگرامیش از تماس دفتر ابراهیم رئیسی با او خبر داد.

احمد زیدآبادی، فعال سیاسی اصلاح طلب در کانال تلگرامیش نوشت:

موبایل من معمولاً سایلنت است. ظهر که نگاهی به آن انداختم از خطی "نامشخص" چند بار تماس گرفته شده بود. با خود گفتم یا "برادران" بوده‌اند برای ایجاد مزاحمت و یا اینکه از خارج از کشور کسی تماس گرفته و شماره‌اش نیفتاده است.

خط نامشخص اما باز هم زنگ زد و چون گوشی را برداشتم، گفته شد که از طرف دفتر سید ابراهیم رئیسی تماس گرفته‌اند. درخواست‌شان دریافت انتقادات، نظرات و پیشنهادات من به آقای رئیسی در مقام ریاست جمهوری بود.

گفتم؛ اگر بخواند، چرا که نه؟ تأکید کردند که حتماً می‌خواند. با خود فکر کردم، خب، چه بهتر از این؟ لذا تصمیم گرفتم با توجه به مجموعۀ امکانات و محدودیت‌های آقای رئیسی، آنچه را به صلاح کشور و کمک به گذر ایران از این وضعیت اسفبار می‌دانم، به طورِ صریح و روشن و بدون هرگونه سانسور، هر از گاهی به صورت مکتوب به دفتر وی ارسال کنم و چنانچه به اندازۀ مثقالی هم مؤثر افتد، خالی از ارزش نخواهد بود. | خبرآنلاین

درخواست رییسی از رهبری: در صورت صلاحدید در خصوص ریاست قوه قضاییه به نحو صلاحدید اتخاذ تصمیم فرمایید

رییس قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی اجازه خواست تا در زمان باقیمانده تا آغاز به کار دولت جدید، در تمهید مقدمات استقرار دولت سیزدهم متمرکز شود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با تشکر از اعتماد، حمایت‌ها و راهنمایی‌های حکیمانه معظم‌له در دوره مسئولیت خود در دستگاه قضایی و همچنین الطاف ویژه ایشان نسبت به عملکرد دو سال گذشته قوه قضاییه در دیدار اخیر با مسئولان این قوه، با اشاره به اهمیت امور دولت آینده و فرصت زمانی محدود برای تمهید مقدمات استقرار دولت، از ایشان درخواست کرد در صورت صلاحدید اجازه فرمایند در فرصت باقیمانده، در تمهید مقدمات تشکیل دولت جدید متمرکز شده و معظم له در خصوص ریاست قوه قضاییه، به نحو صلاحدید اتخاذ تصمیم فرمایند. | ایسنا

روایت قاضی زاده هاشمی از دیدار با رئیسی

سیدامیر حسین قاضی زاده هاشمی در حساب کاربری خود در توئیتر از دیدار با ابراهیم رئیسی نوشت.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از دیدار خود با رئیسی روایت کرد.

سیدامیر حسین قاضی زاده هاشمی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «در جلسه امروز کاندیداهای ریاست جمهوری با رئیس جمهور منتخب، اینجانب ضمن تاکید بر نیاز مبرم کشور به اصلاحات اساسی ساختار اداری، مجموعه برنامه ها و کتاب های دولت سلام را به ایشان تقدیم کردم.» | خبرآنلاین

روایت همتی از دیدار کاندیداهای انتخابات با رئیسی

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با رئیس‌جمهور منتخب دیدار کردند.

عبدالناصر همتی رشته توئیتی درباره دیدار امروز سیدابراهیم رئیسی با سایر نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نوشت:

صبح امروز ۹ تیرماه ۱۴۰۰ به دعوت رئیس‌جمهوری منتخب، به اتفاق بقیه نامزدهای انتخاباتی با ایشان دیدار و مذاکره کردیم. دراین جلسه خبری از تهمت‌ها و تخریب‌ها نبود و فرصتی شد دغدغه‌های کلان سیاست‌گذاری مبتنی بر علم اقتصاد را که در جریان رقابتهای انتخاباتی مطرح کرده بودم، دوباره طرح کنم.

‌برنامه‌های کوتاه مدت برای تأمین ارز کالاهای اساسی وضروری، چاره جویی درخصوص کسری بودجه ۱۴۰۰، کنترل نقدینگی وتورم ناشی از آن موضوعاتی است که اگر چاره‌جویی نشود در ماه‌های آینده به معضل اصلی کشور بدل خوداهد شد.

‌در میان مدت نیز ضرورت چاره جویی برای تعارض منافع در کشور مطرح است؛ گروههای ذینفعی بدون پرداخت مالیات در اقتصاد تسلط دارند، بطوری که ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی عملا از چتر مالیاتی خارج است و باید با اصلاح ساختارهای اقتصادی به سرعت برای این مشکل چاره‌اندیشی شود.

‌در سطح کلان هم حکمرانی اقتصادی مبتنی بر شفافیت، اصلاح ساختار اقتصادی که متاسفانه در چند دهه سلطه مالی بر سیاست پولی حاکم کرده و تورم ساختاری را تداوم بخشیده مطرح و خواستار اقدام اقای رئیسی در چارچوب یک عزم ملی برای حل آن شدم.| ایلنا

اصلاحات به تولدی دیگر نیاز دارد

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر پنجم گفت: اصلاحات به یک تولدی دوباره ومهندسی مجدد احتیاج دارد، نباید جامعه از احزاب اصلاح طلب برداشت فعالیت تزیینی و گرم کردن تنور انتخابات را داشته باشد چرا که دیگر حاضر به حضور بی نتیجه در پای صندوق‌های رای نیست./انتخاب

توییت تند محمود صادقی علیه همتی

محمود صادقی در واکنش به گلایه‌های عبدالناصر همتی مبنی بر عدم حمایت اصلاح طلبان از وی نوشت:  جناب آقای همتی! لطفاً طوری اظهارنظر نفرمایید که کسانی که از شما حمایت کردند پشیمان شوند. کسی که مستقل و بدون هماهنگی تشکیلاتی قبلی نامزد می‌شود نباید طلبکار حمایت تشکیلاتی باشد. بعضی از تعابیر شما این شائبه را تقویت می‌کند که شما هم از بازیگران مهندسی انتخابات هستید.

تعداد آرای احمدی‌نژاد در انتخابات 1400 تکذیب شد

روح الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور در توییتی نوشت:

شایعات مربوط به تفکیک اسامی آرای باطله کاملا کذب بوده و آرای باطله شامل آرای سفید و با نامه‌ای متفرقه می‌باشد که حجم آرای سفید بیش از ۲ برابر آرای با نام بوده است.

تنها مرجع اعلام جزییات انتخابات وزارت کشور است.

حمیدرضا ترقی از اعضای حزب موتلفه اسلامی گفته بود که مرجعی مطلعی به او گفته که حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار رای با نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر به صندوق ریخته شده است.

دولت در حال تقسیم غنایم است

نماینده مردم تهران بیان اینکه در روزهای پایانی دولت، سفرای بسیاری در حال تعیین هستند، تصریح کرد: این موضوع به گونه‌ای تقسیم غنائم است. به دولت تذکر می‌دهم که در صورت ادامه این رویه برخورد جدی با صورت می‌گیرد.

مالک شریعتی در صحن علنی امروز سه شنبه هشتم تیرماه مجلس در تذکری در میان بررسی طرح استفساریه قیر رایگان، با بیان اینکه در روزهای کنونی خبرهایی از دولت می‌رسد که مناسب نیست اظهار داشت: دولت به منظور حفظ آینده اقتصادی، مالی و جایگاه برخی افراد به دنبال ایجاد حیات خلوت برای آنان است.

وی گفت: در روزهای پایانی دولت، سفرای بسیاری در حال تعیین هستند در واقع افرادی که مسئولیتی در دولت داشتند در حال حاضر به عنوان مسئولان سفرا تعیین می‌شوند و این موضوع به گونه‌ای تقسیم غنائم است. به دولت تذکر می دهم که در صورت ادامه این رویه برخورد جدی با دولت صورت می‌گیرد./انتخاب

تیم رئیسی به کمیته تطبیق برجام پیوست

هادی خسروشاهین، روزنامه‌نگار امور بین‌الملل از اضافه شدن ۲ نماینده از تیم ابراهیم رئیسی به کمیته تطبیق برجام خبر داد.

ععهادی خسروشاهین، روزنامه‌نگار امور بین‌الملل در کانال خود -مطالعات ایران- نوشت: شنیده می شود به تازگی دو نماینده از تیم ابراهیم رییسی به کمیته تطبیق متن نهایی توافق احتمالی ایران و گروه ٤+١ اضافه شده اند و تعداد اعضای کمیته به ٧نفر رسیده است.سید علی حسینی تاش معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و علی باقری معاون سابق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از طرف رییسی در جلسات این کمیته شرکت می کنند.

این کمیته موظف است متن نهایی توافق وین را (حدود ٩٠ تا ٩٥درصد این متن در وین نهایی شده است) با قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها و همچنین سیاست "حرف قطعی" (به لحاظ زمانی ابتدا آمریکا باید اقدام به رفع تحریم ها کند، به لحاظ محتوایی رفع تحریم ها شامل همه تحریم های وضع شده در دوران ترامپ شود و لغو تحریم های آمریکا مورد راستی آزمایی قرار گیرد) تطبیق دهد./اقتصادنیوز

۱۴۰۰/۰۳/۲۹

نتیجه نهایی انتخابات ۱۴۰۰

تعداد آرای شمرده‌ شده: 28,933,004

مهم‌ترین اخبار لحظه‌ای انتخابات
میزان مشارکت و آرای استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰
احمدی‌نژاد: ایران با تحولات بزرگی روبرو است
وزارت کشور: اختلاف آرا، مربوط به آرای باطله‌ای‌است که اخذ نشده
نتایج آرای رسمی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰
اسحاق جهانگیری به رئیسی تبریک گفت
نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تصویب هیات اجرایی انتخابات رسید
اولین تبریک خارجی به رئیسی
روحانی در دفتر رییسی حضور یافت
دیدار رییس مجلس با رییسی
اعلام اولین آرای رسمی وزارت کشور

اسامی کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰

محسن مهرعلیزاده متولد 1335 | 65 سال - شهر مراغه

کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش

اصلاح‌طلب

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی متولد فروردین 1350 | 50 سال – شهر فریمان (خراسان رضوی)

دکتری پزشکی و جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

نماینده مجلس شورای اسلامی

جبهه پایداری انقلاب اسلامی

سید ابراهیم رئیسی متولد آذر 1339 | 61 سال - مشهد

دکتری فقه و حقوق خصوصی

رئیس قوه قضاییه

اصولگرا

محسن رضایی میرقائد متولد شهریور 1333 | 67 سال - مسجد سلیمان

لیسانس اقتصاد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

اصولگرا

سعید جلیلی متولد شهریور 1344 | 56 سال - مشهد

دکتری علوم سیاسی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

اصولگرا

عبدالناصر همتی متولد 1336 | 64 سال - کبودرآهنگ

دکتری اقتصاد

رئیس کل بانک مرکزی

اصلاح‌طلب

علیرضا زاکانی متولد 1344 | 56 سال - تهران

پزشکی هسته‌ای

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

اصولگرا

۲۱ اردیبهشت: صدور دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور
۲۱ تا ۲۳ اردیبهشت: تشکیل هیات‌های اجرایی در فرمانداری‌ها
۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت: ثبت نام داوطلبان
۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت: رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان
۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد: تمدید رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان
۵ و ۶ خرداد: انتشار اسامی داوطلبان توسط وزارت کشور
۷ تا ۲۶ خرداد: تبلیغات انتخابات
۲۷ خرداد: ممنوعیت تبلیغات
۲۸ خرداد: برگزاری انتخابات
۲۹ خرداد: اعلام نتایج
۴ تیر: انجام مرحله دوم (در صورت نیاز)