اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

بیانیه شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان لازم الاجرا است

شورای نگهبان در چارچوب اصول قانون اساسی و در اجرای سیاست‌های کلی انتخابات این شرایط را تعیین کرده است.

درحالی که در کمتر از 10 ساعت آینده ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آغاز می‌شود، هنوز شرایط ثبت‌نام معلوم نیست. بعد از اعلام مخالفت دولت با مصوبه شورای نگهبان حال نوبت شورای نگهبان است که در این رابطه بیانیه صادر کند. 

شورای نگهبان در بیانیه‌ای اعلام کرده است:

«مصوبه شورای نگهبان درباره تعیین شرایط برای ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری لازم‌الاجراست. شورای نگهبان در چارچوب اصول قانون اساسی و در اجرای سیاست‌های کلی انتخابات این شرایط را تعیین کرده است.»

وزارت کشور شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 را اعلام کرد

ملاک ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری مواد ۳۵ و ۵۵ قانون انتخابات است و خبری از اعمال مصوبه شورای نگهبان نیست.

 وزارت کشور در اطلاعیه‌ای شرایط و مدارک لازم برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت نام را اعلام کرد. بر اساس این اطلاعیه ملاک ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری مواد ۳۵ و ۵۵ قانون انتخابات است و خبری از اعمال مصوبه شورای نگهبان نیست.

شورای نگهبان در روزهای اخیر مصوبه‌ای را به وزارت کشور ابلاغ و شرایط جدیدی را برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری وضع کرد. با این حال امروز معاونت حقوقی رئیس جمهور اعلام کرد که شورای نگهبان وجاهت قانون‌گذاری ندارد. قانون گذاری با مجلس و ابلاغ قانون نیز با رئیس جمهور است. از این رو روحانی به وزارت کشور دستور داد که مصوبه شورای نگهبان را اجرایی نکند.

جزئیات بیشتر در این خصوص را در «شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400» بخوانید.

واکنش شورای نگهبان به دستور روحانی

کسانی از نظر این شورا ثبت نام کننده تلقی می‌شوند که مدارک مذکور در مصوبه این شورا را هنگام ثبت نام ارائه کرده باشند

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان بعد از دستور روحانی به وزارت کشور در خصوص عدم اجرای مصوبه شورای نگهبان در توئیتر نوشت:

«مصوبه شورای نگهبان در خصوص شرائط ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری برای وزارت کشور و دیگر مجریان لازم الاجراست.

️بدیهی است کسانی از نظر این شورا ثبت نام کننده تلقی می‌شوند که مدارک مذکور در مصوبه این شورا را هنگام ثبت نام ارائه کرده باشند.»

کمتر از 13 ساعت تا شروع ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 1400 زمان باقی است.

ممکن است کسی که شرایط مصوبه را ندارد «استثنائا» تایید صلاحیت شود

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه مصوبه اخیر این نهاد درباره شرایط ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، «قانونگذاری» نیست، گفت که ممکن است کسی که شرایط این مصوبه را ندارد «استثنائا» تایید صلاحیت شود.

ره‌پیک  قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به مصوبه اخیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان تنها مرجع منحصربه‌فرد تشخیص شرایط صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری است و در هیچ‌جای دیگر قانون اساسی جز این نیامده است و بر اساس همین مقام معظم رهبری تکلیف کردند تا معیارها و شرایط لازم برای این موضوع اعلام شود.

وی افزود: در مصوبه اخیر شورای نگهبان استثناء نیز وجود دارد که اگر شخصی خارج از شروطی که در مصوبه آمده است، اقدام به ثبت‌نام کرد و اعتراض داشت، مثلاً ۳۸ سال سن داشت اما رجل سیاسی مذهبی، مدیر و مدبر بود و همه شرایط را داشت، چون شورای نگهبان مرجعی است که باید صلاحیت را تشخیص بدهد، صلاحیت او را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر تشخیص داد صلاحیت دارد استثنائاً او را می‌پذیرد و این استثناء منطقی است.

این مصوبه نه قانونگذاری است و نه اینکه دیر شده؛ بلکه اجرای سیاست‌های کلی انتخابات ۱۴۰۰ است و آثار این مصوبه هم این است که از ثبت‌نام‌های وهن‌آلود و غیرمنطقی - از کودک ۵ ساله تا افرادی که واقعاً صلاحیت ندارند جلوگیری می‌کند./پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان

برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰؛

محمود صادقی اعلام کاندیداتوری کرد

محمود صادقی، نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد.

درنشست خبری انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه، محمود صادقی به عنوان نامزد انتخاباتی انجمن معرفی شد و اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شرکت خواهد کرد.

او در این باره گفت: من با شعار شفافیت، عدالت و بهبود معیشت کاندیدا خواهم شد و نام دولت من، دولت پاسخگو‌ است. من نمی‌خواهم با تکرار مکررات در رابطه با مشکلات موجب، شاهد ناامیدی در جامعه بشویم.  در برنامه انتخاباتی ما بر اساس الگوی توسعه پایدار و حکمرانی خوب برنامه هایی طراحی شده است که به بهبود وضع فعلی کمک خواهد کرد.

محمود صادقی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آیا او به نفع کاندیدای اجماعی نهاد اجماع‌ساز کناره‌گیری می‌کند یا خیر، گفت: روز شنبه در نهاد اجماع‌ساز اعلام برنامه کردم و از من پرسیده شد که آیا به نفع کاندیدا نهایی نهاد کناره‌گیری می‌کنم یا نه، من پاسخ دادم که حتی اگر تایید صلاحیت بشوم به نفع کاندیدای واحد اصلاح طلبان کناره‌گیری می‌کنم و‌ همه سرمایه اجتماعی خودم را در این زمینه هزینه می‌کنم./برنا

روحانی مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان را رد کرد

رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور داد که در برگزاری انتخابات بر اساس جمع‌بندی نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و طبق قوانین موجود عمل نماید.

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در پی ابلاغ مصوبه اخیر شورای نگهبان به وزارت کشور، طی نامه‌ای در ۷ بند تفسیر حقوقی خود از این مصوبه را ارائه کرد. این نامه صلاحیت وضع معیارهای نوعی یا قانونگذاری را بر اساس اصل ۷۱ قانون اساسی، صرفا بعهده مجلس شورای اسلامی دانسته و تاکید کرده است که در صورت تصویب قانون از سوی مجلس هم ابلاغ آن برای اجرا با رئیس‌جمهور است./انتخاب

هشدار احمدی نژاد به اعضای شورای نگهبان!

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x
احمدی نژاد به مصوبه جدید شورای نگهبان واکنش نشان داد.

احمدی نژاد گفت: قاطع می‌گویم که این اقدامات به حساب همه شما نوشته می‌شود و رسیدگی خواهد شد!

دفاع جنتی از تعیین شرط سنی برای کاندیداهای انتخابات

دبیر شورای نگهبان تعیین شرط سنی ۴۰ تا ۷۵ سال برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را خدمتی از طرف شورای نگهبان دانست و گفت: بدین ترتیب از ثبت نام‌های بی حد و حصر جلوگیری شد.

احمد جنتی در همایش هیات‌های نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شرایط ریاست جمهوری در قانون اساسی اشاره کرد و افزود: براساس قانون اساسی رئیس جمهور باید رجل سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر و باتقوا باشد.

وی مسئله احراز شرایط را از مسئولیت‌های سنگین شورای نگهبان دانست و گفت: با احراز شرایط ما شهادت می‌دهیم که فردی که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده، فردی مذهبی و باتقوا است و این وظیفه سنگینی برای شورای نگهبان است.

وی تعیین شرط سنی برای انتخابات ریاست جمهوری از حداقل ۴۰ سال تا حداکثر ۷۵ سال را خدمتی از طرف شورای نگهبان دانست و افزود: بدین ترتیب از ثبت نام‌های بی حد و حصر جلوگیری شد./ایسنا

وزیر کشور: مصوبه شورای نگهبان را اجرا خواهیم کرد

معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در حال بررسی است ولی قطعا ما با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد

در حالی که رحمانی فضلی، وزیر کشور دیروز اعلام کرده بود که برای اجرای مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان منتظر تایید معاونت حقوقی است، امروز گفت که قطعا در اجرای آن همکاری خواهد کرد. 

وزیر کشور گفت: ما در وزارت کشور برای همکاری با شورای نگهبان، مدارکی که شورای نگهبان اعلام کرده را از داوطلبان دریافت خواهیم کرد، البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در حال بررسی موضوع است ولی قطعا ما با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد.|پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان

شورای نگهبان اخیرا مصوبه‌ای منتشر کرد و ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری را منوط به داشتن شرایطی اعلام کرد. افرادی چون غرضی، آذری جهرمی، خرازی، تاجزاده و... بر اساس این مصوبه مجاز به ثبت‌نام در انتخابات نیستند. برخی از کارشناسان حقوقی و سیاسی با بیان اینکه شورای نگهبان جایگاه قانون‌گذاری ندارد، این اقدام را غیرقانونی می‌دانند./انتخاب

حضور جهانگیری در جلسه جبهه اصلاحات

رسولی، عضو حقیقی جبهه اصلاحات ایران: جهانگیری در جلسه مجمع حضور داشت اما وقت نشد که برنامه انتخاباتی خود را ارائه دهد./انتخاب