جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیسی در مجلس

سخنان وزرای پیشنهادی رئیسی و نمایندگان مجلس

پایان جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی

بررسی صلاحیت 19 عضو کابینه دولت سیزدهم دقایقی پیش پایان یافت.

جلسات بررسی از روز شنبه با بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش شروع شد و آخرین گزینه‌ای که صلاحیت آن بررسی شد، وزیر پیشنهادی ورزش بود.

جالب اینکه بین 19 عضو پیشنهادی کابینه رئیسی تنها دو وزیر ورزش و آموزش تایید صلاحیت از کمیسیون‌های مربوطه نگرفتند و صلاحیت 17 وزیر پیشنهادی از سوی کمیسیون‌های مرتبط تایید شد.

جلسه بعدی مجلس حدود ساعت 17:30 آغاز خواهد شد.

قرار است در این جلسه ابتدا حدود یک ساعت ابراهیم رئیسی آخرین دفاع خود را از کابینه دولت سیزدهم انجام دهد.

بعد از سخنرانی رئیسی، فرآیند رای‌گیری آغاز خواهد شد.

جلسه امروز تا ساعت 20 تمدید شده است، از این رو پیش‌بینی می‌شود بین ساعت 19 تا 20 مشخص شود که چند عضو کابینه رئیسی موفق به کسب رای اعتماد از مجلس شده‌اند.

رای نمایندگان به شکل کاغذی و مخفی خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود حداکثر 2 تا 3 عضو کابینه موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نشوند. 

جلسه مجلس تا ساعت ۸ شب تمدید شد

نمایندگان مجلس موافقت کردند که جلسه نوبت عصر مجلس تا ساعت ۸ شب ادامه پیدا کند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس بعد از پایان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی گفت: با توجه به تایم نیم ساعته تنفس و اینکه در خدمت رئیس جمهور برای بیان آخرین دفاعیات از کابینه پیشنهادی خواهیم بود تایم جلسه باید افزایش پیدا کند.

وی افزود: از نمایندگان می خواهم که نظرشان را جهت ادامه جلسه تا ساعت ۸ شب بیان کنند.

نمایندگان با ۲۲۹ رأی موافق تصویب کردند که جلسه مجلس تا ساعت ۲۰ ادامه پیدا کند.

نمایی از صندوق‌های اخذ رای اعتماد وزرای پیشنهادی

رای‌گیری از نمایندگان برای تایید صلاحیت کابینه مخفی انجام خواهد شد

نمایندگان مجلس پس از سخنان رییس جمهوری، رای خود را درباره وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم مخفی به صندوق می‌اندازند.

بعد از سخنان‌رییس جمهوری نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت مخفی رای خود را درباره وزرای پیشنهادی دولت به صندوق خواهند انداخت.

بر اساس بند ۳ ‌ماده ۱۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس رأی‌گیری در زمان رأی اعتماد باید با ورقه و با کارت و به صورت مخفی انجام شود.

پیش از این پیشنهاد شده بود به دلیل شیوع کرونا رأی‌گیری در زمان رأی‌ اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت الکترونیکی انجام شود ولی این طرح هنوز به قانون تبدیل نشده است.|ایرنا

دلیل مخالفت یک نماینده: سجادی نفوذی مهرعلیزاده و اصلاح‌طلبان است

محمدمهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد و رییس فراکسیون ورزش مجلس:

شخصی می تواند این کشتی به گل نشسته ورزش و جوانان را نجات دهد که از جنس انقلاب باشد، این ویژگی در آقای سجادی در این ۴۲ سال عمر انقلابی دیده نشده است.

می خواهیم برای دولت انقلابی وزیر ورزش و جوانان انتخاب کنیم، نمی‌خواهیم برای دولت لیبرال ناکارآمد و ناامید وزیر ورزش انتخاب کنیم.

حمید سجادی (وزیر پیشنهادی ورزش) مشاور مهرعلیزاده است. مهر علیزاده در مناظرات دولت انقلابی را به تمسخر می گرفت.

وزیر پیشنهادی ورزش را کمیسیون فرهنگی تایید نکرد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت که اکثریت کمیسیون فرهنگی از صحبت های حمیدرضا سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان قانع نشد و به صلاحیت او رأی منفی داد.

این دومین گزینه پیشنهادی کابینه رئیسی است که توسط کمیسیون‌های مربوطه تایید نمی‌شود.  پیش از این صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش نیز از سوی کمیسیون آموزش مجلس تایید نشد.

حمیدرضا سجادی (52 ساله متولد تهران) دونده سابق در رشته دو استقامت است و موفق‌ترین ورزشکار در این رشته محسوب می‌شود. او در این رشته یک بار مدال طلای قهرمانی آسیا (۱۹۹۱ کوالالامپور)، چهار بار مدال برنز قهرمانی آسیا و یک مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک را کسب کرد.

او دارای مدرک دکترا در رشته برنامه‌ریزی تربیت بدنی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.

سجادی او در اواخر خرداد ۱۳۹۰ از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان معرفی شد، اما از مجلس رای اعتماد نگرفت.

تاکید لارگانی بر اظهاراتش علیه عبدالملکی

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x
موسوی لارگانی: در رسانه ها پول پاشی کردند تا بگویند حرف های من در مورد عبدالملکی کذب است

نماینده فلاورجان:

فیلم اظهارات عبدالملکی را بررسی کنید؛ صحبت‌های ایشان ضبط شده. عبدالملکی بعدا گفت نسبت هایی که به من داده شده کذب است. در رسانه پول پاشی کردند که این حرف ها کذب است.

موسوی لارگانی در جلسه بررسی صلاحیت عبدالملکی گفته بود: عبدالملکی می‌گوید اگر ایران را بگردید نظیر من نمی یابید.

 

وزرا لیست دارایی‌های خود را اعلام کنند

مرتضی حسینی، نماینده میانه در جلسه علنی عصر امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری اظهار کرد: لازم است وزرا بعد از رای اعتماد، میزان دارایی و اموال خود را به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ارائه کنند.

وی ادامه داد: نمایندگان در مقام موافقت و مخالفت و اثبات دیدگاه خود به عقل‌شان بسنده کرده و چیزی را به رهبری نسبت ندهند که مضر است، ممکن است در آینده آن وزرا تصمیمات نادرستی بگیرند، پس به رهبری جفا نکنید.|ایسنا

رأی گيری برای اعتماد به وزیران پيشنهادی كابينه سيزدهم به صورت ورقه‌ای خواهد بود

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس:

در جلسه عصر امروز مجلس شورای اسلامی، ادامه بررسی صلاحیت وزیر نیرو و وزیر ورزش در دستور کار است.

بیش از یک ساعت رییس‌جمهوری فرصت دارد تا به دفاع پایانی از کابینه خود بپردازد.

پاسخ مثبت سه کمیسیون به صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو / محرابیان کیست؟

سه کمیسیون تخصصی انرژی، کشاورزی و عمران صلاحیت علی‌اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو در دولت رئیسی را تایید کردند.

محرابیان (52 ساله متولد خوانسار) دارای مدرک مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت و برای سال‌ها از نزدیکان احمدی نژاد بوده است. این نزدیکی به اندازه‌ای بود که برخی گفتند او خواهرزاده رئیس دولت نهم و دهم است، هرچند احمدی‌نژادو محرابیان این اخبار را تکذیب کرد.

محرابیان به مدت 4 سال یعنی از سال 86 تا 90 در دولت احمدی نژاد وزیر صنعت و معدن بوده است.

او در کارنامه خود سمت‌های دیگری چون مشاور رئیس جمهور و رئیس ستاد طرح‌های ویژه دولت نهم، نماینده ویژه رئیس جمهور در کارگروه مسکن کشور و مشاور شهردار تهران، رئیس موسسه عمران استان اردبیل را دارد که حضور و نزدیکی او به احمدی‌نژاد در همه این سمت‌ها احساس می‌شود.

آنطور که باشگاه خبرنگاران جوان می‌نویسد، محرابیان در سال ۱۳۸۸ در دادگاه عمومی تهران با صدور حکمی به‌دنبال شکایت فرزاد سلیمی از موسی مظلوم و محرابیان مبنی بر ثبت اختراع او توسط این دو نامبرده به نام خودشان، به تقلب در ثبت اختراع اتاق امن زلزله محکوم شد. با این حال او در دوران وزارتش رشد چشم‌گیر تولید فولاد و سیمان را ثبت کرده است.

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی ادعای نادران علیه اوجی

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه غیر علنی نمایندگان درباره وزیر پیشنهادی نفت و بررسی ادعای نادران خبر داد.

 بعد از پایان فرصت تنفس مجلس، نمایندگان در یک جلسه غیر علنی و غیر رسمی اسناد الیاس نادران، نماینده تهران علیه اوجی وزیر پیشنهادی  نفت را بررسی کرد.

 نادران مدعی شد که اوجی لیست اموال خود را به دروغ اعلام کرده است.

وزیر پیشنهادی نفت البته این ادعا را رد کرد و گفت: هر گونه دارایی در این کره خاکی به من نسبت داده شده آن را به نام همان افرادی می زنم که چنین ادعایی می کنند.