اخبار فوری افغانستان و اقدامات طالبان

لحظه به لحظه با اخبار و تحولات افغانستان و طالبان

دولت آنکارا مانع ورود «سیاف» به ترکیه شد

در ادامه اعمال محدودیت‌های ترکیه بر مقامات سابق سیاسی افغانستان، دولت آنکارا به «عبدالرب رسول سیاف» رئیس شورای حراست و ثبات افغانستان اجازه ورود به این کشور را نداد.

منابع خبری به «کابل نیوز» گفتند که سیاف برای ایجاد «شورای مقاومت» علیه طالبان در نظرداشت تا از هند عازم ترکیه شود اما دولت آنکارا از صدور روادید برای او خودداری کرد. | تسنیم

انفجار در پایتخت افغانستان

به گزارش منابع محلی، دقایقی پیش یک انفجار در شهر کابل به وقوع پیوسته است.

شاهدان عینی گفته‌اند که این انفجار در منطقه‌ «قوای مرکز» شهر کابل رخ داده است.

این حمله چهار کشته و چند زخمی برجای گذاشت. |باشگاه خبرنگاران

سازمان ملل: طالبان در برابر گسترش داعش در افغانستان ناتوان است

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان درباره ناتوانی گروه طالبان در برابر گسترش فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در افغانستان صحبت کرد. دبورا لیون، رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در نشست شورای امنیت گفت: اعضای طالبان که در افغانستان در قدرت هستند نمی‌توانند با موفقیت در برابر گسترش داعش در این کشور مقاومت کنند.

لیون در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: "ناتوانی طالبان در جلوگیری از گسترش نفوذ داعش یک تحول منفی بزرگ دیگر است". این فرستاده ویژه سازمان ملل اظهار کرد: داعش به نظر در تمام ولایت‌های افغانستان حضور دارد. |راوی

نماینده رئیس جمهور ایران خواستار آزاد شدن اموال مسدود شده افغانستان توسط آمریکا شد

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، گفته است که "بلوکه شدن اموال مردم افغانستان بدون هیچ گونه ادعای قانونی از سوی آمریکا بیانگر مواضع منافقانه آن کشور است و تحریم‌های اقتصادی به یک ابزار سیاسی به دست دولتمردان آمریکا تبدیل شده است."

او گفته است که "خودداری آمریکا از آزاد کردن اموال افغانستان بدون هیچگونه ادعای قانونی بیانگر مواضع منافقانه آمریکا است" و افزوده است: "این که می‌گویند ما به نفع مردم و حقوق بشر عمل می‌کنیم نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در آنچه که می‌گویند صادق نیستند." | ایرنا

استقبال طالبان از نماینده ایران در امور افغانستان

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

کاظمی قمی نماینده ویژه ایران در امور افغانستان صبح امروز (دوشنبه) وارد کابل پایتخت افغانستان شد. | صداوسیما

شمخانی: افغانستان امروزه درگیر بحران است

دبیر شورای عالی امنیت ملی در سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌‌‌‌‎ای: افغانستان امروزه با تروریسم، بحران فقر و بحران مهاجرت مواجهه است.

راه حل این مشکلات هم تشکیل دولتی فراگیر با حضور همه اقوام افغان در این کشور است. | فارس

سومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی ایران، روسیه، هندوستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان و قزاقستان در دهلی نو آغاز به کار کرد. چین و پاکستان از حضور در این نشست امتناع کردند. افغانستان نیز کماکان غايب از این نشست‌هاست.

هند فردا نشست کشورهای منطقه درباره افغانستان را میزبانی می‌کند

قرار است دهلی نو فردا یک نشست منطقه‌ای را در مورد اوضاع جاری افغانستان میزبانی ‌کند.

این نشست با حضورداشت مشاوران امنیت ملی روسیه، ایران، هند، ازبیکستان و تاجیکستان برگزار خواهد شد، اما از افغانستان کسی به این نشست دعوت نشده است.

از سویی هم، پاکستان و چین نیز از حضور در این نشست خودداری کرده‌اند.

آگا‌هان به این باور اند که هند به دنبال روشن ساختن دیدگاه‌های کشورهای منطقه در مورد «طالبان» است.  | طلوع

طالبان تست کرونا را پولی کرد

پولی شدن آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که سطح فقر در این کشور به بالای ۹۰ درصد رسیده است.

مسئولان «وزارت صحت» (بهداشت) «امارت اسلامی» طالبان، تمامی دستگاه‌های تشخیص کرونا (PCR) در شهر کابل را به یک شرکت خصوصی داده و آن شرکت در قبال آزمایش کرونا از مردم پول می‌گیرد.

وزیر بهداشت طالبان کارت‌های واکسن کرونا که دارای کد تشخیص بین‌المللی (QR CODE) است را به یک فرد داده و آن فرد هم در قبال صدور آن از مردم پول می‌گیرد./ ایسنا 

سفر نماینده ایران در امور افغانستان به کابل

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره سفر احمد مسعود به تهران گفت: سفرها به ایران با آگاهی کابل و دوستان در جهات مختلف جامعه مدنی و گروه‌های افغانستانی انجام می‌شده و شده است. هفته‌ای که گذشت در خصوص توافق بین شرکت توانیر و شرکت برشنا افغانستان درباره صادرات برق سفری انجام شد. | تسنیم

اولین بیانیه رهبر طالبان

رهبر طالبان افغانستان درباره خطر ورود نفوذی‌ها و خائنان به این جنبش که کنترل افغانستان را به دست گرفته‌اند، هشدار داد.

به نوشته روزنامه دیلی صباح، ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان افغانستان با اشاره به جدی بودن این تهدید بیانیه‌ای بی‌سابقه را منتشر کرده و از فرماندهان طالبان خواست تا رسته‌های خودشان را مورد بازبینی قرار دهند.

وی در ادامه این بیانیه آورده است: تمامی فرماندهان و مقام‌های ارشد گروه‌های طالبان باید رسته‌های خودشان را مورد بازبینی قرار داده و اگر شاهد یکسری موارد ناشناخته و فعال در داخل رسته‌های خود شدند که علیه دولت طالبان افغانستان فعالیت می‌کنند، باید مراتب را هر چه سریعتر گزارش دهند.

رهبر طالبان افغانستان همچنین در این بیانیه که در چند حساب کاربری توییتری طالبان منتشر شده است، هشدار می‌دهد: هر اشتباهی پیش بیاید، عواقب اعمال دنیا و آخرت بر عهده این فرماندهان است.

در اوت سال جاری میلادی طالبان پس از خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان و سقوط دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین این کشور، کابل را به تصرف خود در آورد و با حملاتی از سوی داعش خراسان روبرو شده است.

دو طرف رقبای سرسختی هستند و از انفجار‌های انتحاری استفاده می‌کنند. روز سه شنبه در یک تیراندازی و انفجار انتحاری که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، ۱۹ تن از جمله یکی از فرماندهان طالبان کشته شدند.

فرماندهان طالبان همچنین تاکید دارند که می‌توانند ثبات و امنیت را در افغانستان بار دیگر برقرار کنند.

سخنگوی طالبان نیز تاکید دارد که عاملان انتحاری بر اساس قوانین طالبان افغانستان عمل نمی‌کنند و وعده داده است که آن‌ها به زودی مجازات خواهند شد. | ایسنا