اخبار فوری افغانستان و اقدامات طالبان

لحظه به لحظه با اخبار و تحولات افغانستان و طالبان

فرمان ۶ ماده‌ای رهبر طالبان در مورد حقوق زنان

دولت طالبان در افغانستان فرمان هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان را در مورد "حقوق زنان" صادر کرده است. در این فرمان رهبر طالبان به وزارت‌های طالبان، عالمان دینی و بزرگان قومی هدایت داده است که مفاد آن را عملی کنند.

دولت طالبان پس از رسیدن به قدرت، قوانینی را که در مورد حقوق زنان در قانون اساسی و در پارلمان افغانستان تصویب شده است، را ملغی کرد.

مقام‌های طالبان بر حقوق زنان مطابق با شریعت اسلامی تاکید دارند. این فرمان در شش ماده صادر شده است و بیشتر به مسایل حقوق ازدواج، خانواده و میراث زن تمرکز دارد و در برخی موارد سنت‌های ناپسند فرهنگی را نکوهش کرده است.

در ماده اول آمده که "رضایت دختران بالغ در اثنای نکاح ضروری است (البته، نکاح با کفو (هم مثل) باشد و خطر فتنه و فساد هم درآن نباشد). هیچکسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی‌تواند."

در ماده دوم گفته شده که "زن مال نیست، بلکه انسان آزاد و اصیل است و هیچکسی آن را در بدل صلح (بد) داده نمی‌تواند."|فرارو

تصمیم‌ برای پذیرش سفیر طالبان در سازمان ملل به تعویق افتاد

🔹کمیته مسئول سازمان ملل متحد برای پذیرش نمایندگان رسمی کشورها، از تصمیم‌گیری درباره فرستاده ویژه طالبان به عنوان نماینده افغانستان خودداری کرد.

🔹پذیرش فرستاده طالبان برای نمایندگی افغانستان، گامی جدی برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حکومت رسمی افغانستان خواهد بود.

🔹دبیر کمیته تشخیص اعتبار سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفته است این تصمیم فعلا به تعویق افتاده است اما مشخص نکرد که آیا سفیر دولت برکنار شده اشرف غنی، کماکان کرسی افغانستان را در سازمان ملل متحد در اختیار خواهد داشت یا نه.

🔹روسیه، چین و آمریکا از اعضای این کمیته نه نفری هستند که درباره اعتبار و صلاحیت نمایندگان ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد تصمیم‌گیری می‌کنند.

۲۸۰ میلیون از دارایی‌های افغانستان آزاد می‌شود

رویترز گزارش داده که بانک جهانی ۲۸۰ میلیون دلار پول افغانستان را آزاد می کند، این مقدار پول از طریق اداره‌های سازمان غذایی جهان و سازمان حمایت از کودکان به مصرف خواهد رسید. | تسنیم

یک انفجار جدید در شهر کابل

دقایقی پیش یک انفجار در شهر کابل رخ داده است.

مبین، سخن‌گوی فرماندهی پلیس در کابل به روزنامه اطلاعات روز گفت که این انفجار در «چهارراهی سلیم کاروان» شهر کابل رخ داده است.

وی افزود که این حادثه ناشی از انفجار مین کنار جاده‌ای بوده است.

به گفته‌ وی، در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است. | تسنیم

طالبان: فعالیت گمرک افغانستان با ایران ۲۴ ساعته می‌شود

«انعام‌الله سمنگانی» معاون سخنگوی طالبان اعلام کرد که در جلسه کمیسیون اقتصادی طالبان تصمیم گرفته شد تا برای تسهیل تجارت و تسریع امور گمرکی ساعات کاری گمرک‌های افغانستان با ایران و ازبکستان افزایش یابد و در صورت امکان 24 ساعته شود.

وی با اظهار اینکه تصمیم مذکور براساس درخواست ایران و ازبکستان برای افزایش ساعات کاری گمرکات مرزی با افغانستان اتخاذ شد، افزود: توافقات کمیته‌های مشترک ایران و افغانستان درباره چگونگی همکاری‌های دوجانبه نیز توسط هیئت اقتصادی مورد بحث قرار گرفت. | تسنیم

دولت آنکارا مانع ورود «سیاف» به ترکیه شد

در ادامه اعمال محدودیت‌های ترکیه بر مقامات سابق سیاسی افغانستان، دولت آنکارا به «عبدالرب رسول سیاف» رئیس شورای حراست و ثبات افغانستان اجازه ورود به این کشور را نداد.

منابع خبری به «کابل نیوز» گفتند که سیاف برای ایجاد «شورای مقاومت» علیه طالبان در نظرداشت تا از هند عازم ترکیه شود اما دولت آنکارا از صدور روادید برای او خودداری کرد. | تسنیم

انفجار در پایتخت افغانستان

به گزارش منابع محلی، دقایقی پیش یک انفجار در شهر کابل به وقوع پیوسته است.

شاهدان عینی گفته‌اند که این انفجار در منطقه‌ «قوای مرکز» شهر کابل رخ داده است.

این حمله چهار کشته و چند زخمی برجای گذاشت. |باشگاه خبرنگاران

سازمان ملل: طالبان در برابر گسترش داعش در افغانستان ناتوان است

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان درباره ناتوانی گروه طالبان در برابر گسترش فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در افغانستان صحبت کرد. دبورا لیون، رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در نشست شورای امنیت گفت: اعضای طالبان که در افغانستان در قدرت هستند نمی‌توانند با موفقیت در برابر گسترش داعش در این کشور مقاومت کنند.

لیون در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: "ناتوانی طالبان در جلوگیری از گسترش نفوذ داعش یک تحول منفی بزرگ دیگر است". این فرستاده ویژه سازمان ملل اظهار کرد: داعش به نظر در تمام ولایت‌های افغانستان حضور دارد. |راوی

نماینده رئیس جمهور ایران خواستار آزاد شدن اموال مسدود شده افغانستان توسط آمریکا شد

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، گفته است که "بلوکه شدن اموال مردم افغانستان بدون هیچ گونه ادعای قانونی از سوی آمریکا بیانگر مواضع منافقانه آن کشور است و تحریم‌های اقتصادی به یک ابزار سیاسی به دست دولتمردان آمریکا تبدیل شده است."

او گفته است که "خودداری آمریکا از آزاد کردن اموال افغانستان بدون هیچگونه ادعای قانونی بیانگر مواضع منافقانه آمریکا است" و افزوده است: "این که می‌گویند ما به نفع مردم و حقوق بشر عمل می‌کنیم نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در آنچه که می‌گویند صادق نیستند." | ایرنا

استقبال طالبان از نماینده ایران در امور افغانستان

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

کاظمی قمی نماینده ویژه ایران در امور افغانستان صبح امروز (دوشنبه) وارد کابل پایتخت افغانستان شد. | صداوسیما