بورسان - Bourseon

گزارش امروز بازار سهام

شاخص کل بورس به ایستگاه بعدی رسید

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
شاخص کل بورس در معاملات امروز نزدیک به 8 هزار واحد دیگر صعود کرد و به نیمه کانال یک میلیون و 484 هزار واحد رسید. در کنار رشد 0.5 درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن رشد 0.7 درصدی را ثبت کرد تا از وضعیت بهتر صنایع کوچکتر خبر دهد. در حالی که گروه‌های شاخص‌ساز چشم‌انتظار روند دلار و بازار جهانی نشستند سهام کوچکتر توانستند تقاضا را به خود جلب کنند. شاخص کل بورس با رشد امروز به مرز مقاومت تکنیکالی بعدی خود رسیده است.

بورسان: بازار سهام معاملات امروز را نسبتا متعادل آغاز کرد. اما رفته‌رفته تقاضا در بازار کمی قوت گرفت. در این رابطه 3 دلیل مهم را می‌توان عنوان کرد:

نخست آن که اگر چه نرخ دلار در روز گذشته مسیر نزولی ملایمی را طی کرد اما در از دست دادن سطح 28 هزار تومان سرسختی نشان داد و نهایتا کار خود را بالاتر از این محدوده به پایان برد.

نکته دیگر ادامه رشد قیمت گاز در بازگشایی این هفته بازار جهانی بود. مساله‌ای که دست‌کم روی روند معاملات برخی نمادهای گروه پتروشیمی اثر گذاشت.

اما نکته مهم دیگر آن بود که در فاصله پایان معاملات یکشنبه تا آغاز معاملات امروز معامله‌گران به بررسی اثر دستورالعمل جدید وزارت نفت بر سودآوری شرکت‌های پالایشی پرداختند و به نظر می‌رسد دیدگاه واضح‌تری نسبت به این مساله پیدا کردند. نتیجه این موضوع چرخش روند نمادهای پالایشی در معاملات امروز بود. به گونه‌ای که برخی از این نمادها مانند «شپنا» که روز قبل در محدوده منفی معامله می‌شدند امروز تا نزدیکی سقف مجاز قیمت نیز پیشروی کردند.

ریزموج‌های دلار؛ واکنش‌های بزرگ سهام

دلار بعد از عبور از مرز 28 هزار تومان جوی از تقاضا را در بازار سهام رقم زد که این مساله به خوبی قابل درک است. هر کانال‌شکنی دلار در این روزها می‌تواند نشانه‌ای از انتظار برای یک موج تورمی دیگر باشد و هیچ چیزی به اندازه تورم موتور رشد سهام را در این سال‌ها روشن نکرده است.

با این حال بسیاری از بازیگران سهام، با هر اصلاح کوچکی در نرخ دلار اقدام به خرید و فروش می‌کنند که احتمالا نتیجه آن جز هزینه کارمزد و جا ماندن از سود نیست.

به صورت موردی، دلار در معاملات امروز از نزدیک سطح 28100 تومان تا مرز 28 هزار تومان باز هم عقب‌نشینی کرد؛ همان‌گونه که این اتفاق در روز گذشته رخ داده بود. همزمان با این مساله شاهد اوج‌گیری موجی از عرضه در بازار بودیم؛ همان گونه که این اتفاق روز گذشته نیز رخ داده بود.

لازم به ذکر است که عقب‌نشینی دلار از 28100 تا 28000 تومان تنها به معنای اصلاح 0.3 درصدی است و تا وقتی نشانه‌ای از ریزش جدی دلار مطرح نباشد این چنین واکنش‌ها را باید هیجانی توصیف کرد.

در رابطه با روند دلار در روزهای اخیر و واکنش‌های فوری سهامداران به این تغییرات مطالعه گزارش زیر به خوانندگان توصیه می‌شود:

رشد دلار فروشندگان سهام را غافلگیر کرد

چرخش بازار جهانی بعد از تعطیلی بورس

در معاملات آغازین این هفته بازار جهانی قیمت اکثر کامودیتی‌ها با ثبات نسبی شروع کردند. در این میان ولی رشد 3 درصدی قیمت گاز توانست تقاضا را در قسمتی از گروه محصولات شیمیایی زنده نگه دارد.

نکته مهم‌تر بازار جهانی در بعد از ظهر امروز اتفاق افتاد. زمانی که نشست اوپک پلاس بدون تغییری در برنامه تولید ماه نوامبر به کار خود پایان داد. این موضوع سبب شد تا قیمت نفت برنت بلافاصله مرز 80 دلاری را پشت سر بگذارد و تا لحظه تنظیم گزارش به سطح 82 دلاری در هر بشکه نزدیک شود.

همچنین قیمت گاز هاب هنری نیز با قدرت بیشتری صعود کرده و رشد 7 درصدی را تجربه می‌کند.

چنین وضعیتی دست‌کم خیال گروه‌های شیمیایی و پالایشی را نسبت به سودآوری نیمه دوم سال آسوده می‌کند.

در این رابطه نگاه کنید:

3 پرسش مهم از بورس امروز

دولت در تلاش برای جذاب کردن پالایشی‌هاست؟

سهام پالایشی امروز به مدار مثبت بازگشتند. این در حالی بود که روز گذشته که دستورالعمل جدید محاسبه نرخ خوراک منتشر شده بود این گروه با فشار نسبی عرضه همراه شدند. به نظر می‌رسد دلیل عمده افزایش عرضه‌ها در روز گذشته عدم ایجاد درک درست و هماهنگ از مصوبه جدید بود. حتی در روز گذشته برخی یادداشت‌ها به این موضوع پرداخته بودند که این دستورالعمل اثر محدودی بر رشد سود شرکت‌های پالایشی خواهد داشت. این در حالی است که عملا این دستورالعمل باعث شگفتی قسمت بزرگی از جامعه تحلیلی شده است.

به عبارت دیگر صنعت پالایش در دنیا یک صنعت رو به افول است و شرکت‌های این صنعت عموما حاشیه سود چندان قابل‌توجهی ندارند. اما رویه فعلی سبب خواهد شد تا شرکت‌های پالایشی بورس تهران عملا به یکی از جذاب‌ترین گروه‌ها برای سرمایه‌گذاری بدل شوند. این که دولت از ایجاد چنین رویه‌ای چه قصدی را دنبال می‌کند نیاز به تامل و تعمق بیشتر دارد؛ با این حال اثر اولیه چنین دستورالعملی ایجاد یک مبنای قابل اتکا برای برآورد سودآوری شرکت‌های پالایشی است.

در رابطه با دستور‌العمل جدید و اثر آن بر سودآوری شرکت‌های گروه مطالب متعددی در بورسان منتشر شده و مطالعه آن برای سهامداران و تحلیلگران می‌تواند بسیار مفید باشد:

دستورالعمل جذاب پالایشگاه‌ها از زبان مدیر مالی شبریز

۷ نکته از دستورالعمل جدید وزارت نفت برای تحلیلگران بورس

اثر فرمول جدید وزارت نفت بر سودآوری پالایشگاه‌ها

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر