اسپرسو بورسان چهارشنبه ۲۹ تیر؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

سران ایران، ترکیه و روسیه در تهران چه گفتند؟

سران ایران، ترکیه و روسیه در تهران چه گفتند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته منفی و متعادل بود. به طوری که شاخص کل افت ۷۹۳ واحدی (معادل ۰.۰۵ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۰.۱۹ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲،۰۹۱ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها و خودرو وقطعات و در بین نمادها پالایش، دارایکم و نوری بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۳۰۳ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وخاور و شپدیس بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای آریان و نوری داشتند.

معاون رئیس‌جمهور: گزینه پیشنهادی وزارت کار در دست بررسی است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور: یکی از برنامه‌های وزارت صمت، واردات خودروهای اقتصادی به کشور با هدف داخلی‌سازی تدریجی آنهاست.

رئیس اتحادیه خدمات تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی مشهد گفت: طی سه ماه گذشته هیچ ارزی به واردکنندگان موبایل تخصیص داده نشده است.

اولین قرارداد برقی بلند‌مدت ایران و عراق‌ امضا شد.

طبق آمار جدید در بهار امسال ساخت مسکن به پایین‌ترین میزان ۱۸ سال اخیر سقوط کرده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی: نماد سرخابی‌ها در فرابورس هفته آینده بازگشایی می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران: براساس برنامه‌ریزی ها، صادرات غیرنفتی ما از ۵۰ میلیارد دلار کنونی به ۷۵ میلیارد دلار در افق ۱۴۰۴ افزایش می‌یابد.

سود سنواتی سهام ۳۹ ناشر ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در ۳ هفته ابتدایی تیرماه سال جاری از طریق اطلاعات سامانه سجام پرداخت شد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خاطرنشان کردند: همکاری‌ها بلندمدت ایران و روسیه عمیقاً به نفع هر دو کشور است. / اگر راه در مقابل ناتو باز باشد حد و مرزی نمی‌شناسد و اگر جلوی آن در اوکراین گرفته نمی‌شد، مدتی بعد به بهانه کریمه، همین جنگ را به راه می‌انداختند. / آمریکایی‌ها از منطقه شرق فرات در سوریه باید بیرون رانده شوند / ایران سیاست‌هایی که منجر به بسته شدن مرز ایران و ارمنستان شود، هرگز تحمل نخواهد کرد.

پوتین، ترور سردار سلیمانی را نمونه‌ای از شرارت‌های آمریکایی‌ها برشمرد و گفت: تحریم‌ روسیهبه ضرر غرب است و نتیجه آن مشکلاتی از جمله افزایش قیمت نفت و بحران تأمین مواد غذایی است.

مقامات ایران و ترکیه در حضور روسای جمهور دو کشور هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری در موضوعات متنوع سیاسی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی امضا کردند./قرارداد ۲۵ ساله انتقال گاز بین ایران و ترکیه تمدید خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ما امنیت ترکیه و مرزهای آن را امنیت خود می‌دانیم، خطاب به اردوغان گفتند: شما نیز امنیت سوریه را امنیت خود بدانید. مسائل سوریه را باید با مذاکرات حل کرد و ایران، ترکیه، سوریه و روسیه با گفتگو این مسئله را تمام کنند.

اردوغان: همواره مخالف تحریم‌های یکجانبه علیه ایران بوده و خواهیم بود.

وزیر امور خارجه گفت: کاخ سفید باید زیاده خواهی‌ها و تردیدها را کنار گذاشته و با واقع بینی در مسیر دستیابی به راه‌ حل و حصول توافق گام بردارد و از تکرار رویکرد ناکارآمد گذشته و رفتار غیر سازنده و توسل به اهرم‌ فشار و تحریم دست بردارد.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: من فکر می‌کنم این یک توافق بسیار کارآمد است و ایران فقط باید به آن «بله» بگوید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر