گزارش گاردین از تاریک‌خانه اوبر

جزییات هزاران سند محرمانه لو رفته از مشهورترین تاکسی اینترنتی جهان

جزییات هزاران سند محرمانه لو رفته از مشهورترین تاکسی اینترنتی جهان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان :‌ روزنامه گاردین به ۱۲۴ هزار سند محرمانه دست یافته که نشان از تلاش شرکت اوبر برای ایجاد شبکه لابی قدرتمند و پرنفوذ برای تماس با دولت‌ها، فریب پلیس و قانون شکنی است.
گاردین طی گزارش تحقیقاتی مفصل بخشی از این اطلاعات را که شامل ۸۳ هزار ایمیل، پیامک و پیام واتس‌اپی می‌شود منتشر کرده و کل اسناد را برای بررسی بیشتر در اختیار کنسرسیومی متشکل صدها روزنامه نگار و دهها رسانه از جمله واشنگتن پست و بی بی سی قرار داده تا طی روزهای آینده منتشر شود.
اقدامات اوبر طی پنج سال در دوران مدیریت تراویس کالانیک بنیانگذار و مدیرعامل سابق این شرکت رخ داده که در سال ۲۰۱۸ به دنبال جنجال‌های مدیریتی از این سمت کنار گذاشته شد و دارا خسروشاهی جانشین او شد.
اسناد فاش شده نشان دهنده لابی گری، جلسات متعدد و ارتباطات مدیران وقت اوبر با مقامات ارشد اروپایی از جمله امانوئل مکرون - نخست وزیر فعلی و وزیر اقتصاد وقت فرانسه - بوده است.
فرانسه نخستین مقصد اروپایی اوبر بود و در آن زمان اتحادیه‌های تاکسیرانی به شدت در مقابل حضور یک بازیگر اینترتنی در حوزه حمل و نقل مقاومت می‌کردند که در برخی موارد به بروز درگیری‌های خیابانی هم منجر شد.
اسناد منتشر شده توسط گاردین نشان می‌دهد که مدیرعامل سابق اوبر در مواردی حتی از تقابل بین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های سنتی در خیابان استقبال کرده و در یک مورد گفته « این خشونت‌ها تضمینی بر موفقیت (ما) است»
خود کالانیک اما به این ادعای گاردین پاسخ داده و گفته هرگز به دنبال این نبوده که از تظاهرات و خشونت‌ها به نفع اوبر بهره برداری کند.

Loading...
اوبر - بزرگترین سرویس تاکسی اینترنتی در جهان

اوبر و رابطه با سیاستمداران

بخشی از اسناد شامل تماس‌های مدیران اوبر با امانوئل مکرون است که در آن زمان وزیر اقتصاد فرانسه بود. مکرون در جلسات مختلف با مدیران اوبر قول حمایت از این شرکت را داده و حتی گفته با مخالفانش در کابینه هم برای جلب حمایت آنها توافق کرده است.
در یکی از اسناد منتشر شده در این گزارش در مورد یورش پلیس شهر مارسی فرانسه در سال 2015 به دفتر اوبر آمده که امانوئل مکرون به یکی از لابیست های اوبر گفته شخصا به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.
چنین حمایتی در آن زمان از سوی همه مقامات سیاسی اروپایی از اوبر صورت نمی‌گرفت مثلا اولاف شولتز - صدر اعظم فعلی آلمان - که در آن زمان شهردار هامبورگ بود حاضر به حمایت از اوبر نشد و بر پرداخت حداقل حقوق به رانندگان تاکسی‌های اینترنتی تاکید می‌کرد. در اسناد متنشر شده مدیران اوبر در آن زمان اولاف شولتز را یک کمدین خواندند.
به گفته گاردین مدیران اوبر در آن زمان در گفت و گوهای داخلی خود بر غیر قانونی بودن بسیاری از اقدامات این شرکت آگاه بودند و حتی به صراحت به آن اشاره می کردند.
نام جو بایدن رییس جمهور آمریکا هم در این گزارش به میان آمده است. او در زمانی که معاون اولی اوباما را برعهده داشت در سفری به مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس دیداری با کلانیک داشت. پس از تاخیر چند دقیقه ای کالانیک او به یکی از همکارانش پیام داد : من آدم های خودم را دارم هر یک دقیقه ای که دیر کند یک دقیقه کمتر با من خواهد گذراند.
بایدن در سخنرانی خود در آن اجلاس که بعد از آن جلسه صورت گرفت به مدیرعاملی اشاره کرد که میلیون ها نفر در شرکتش کار می کنند و آزادی زمان کار را برایشان به ارمغان آورده است.

Loading...
گفتگوی خصوصی امانوئل مکرون و یکی از لابی‌گران اوبر ( ۲۰۱۵ )

ارتباط و تطمیع مقامهای دولتی

این گزارش همچنین نشان میدهد که اوبر در پیدا کردن مسیرهای غیر رسمی دسترسی به مقام های دولتی و دسترسی به قانونگذاران و سیاستمداران متبحر در کشورهایی چون ایتالیا، آلمان و روسیه بود.
بخشی از سیاست اوبر تطمیع مقامات دولتی و ارایه پیشنهاد برای دادن پاداش و سهم از این استارتاپ بود جایی که این شرکت آنها را « شرکای استراتژیک » می نامید. اوبر همچنین در این دوران صدها هزار دلار برای تحقیقات آکادمیکی که مدل اقتصادی این شرکت را ترویج می کند پرداخت کرده است.
این تلاش‌ها در همه کشورها نتایج یکسانی در بر نداشته در برخی نقاط این شرکت موفق به قانع کردن سیاستگذاران برای پذیرش این شرکت و تدوین قوانین جدید ( درباره فعالیت تاکسی های اینترنتی ) شد ولی در برخی نقاط بخش‌های سنتی صنعت حمل و نقل با حمایت جریان های سیاسی چپ گرا اجازه رشد فعالیت به این شرکت ندادند.

سوییچ مرگ

اوبر همچنین در این گزارش به اتخاذ مسیرهای غیرقانونی برای پیش برد اهداف خود در کشورهای مختلف متهم شده است. به نوشته گاردین مدیران این شرکت از غیر قانونی بودن بسیاری از فعالیت های این شرکت آگاه بودند و به این موضوع حتی در مکالمات داخلی خود اشاره کردند.

به دلیل ماهیت این شرکت در بسیاری از کشورها از جمله در اروپا دفاتر این شرکت بارها مورد بازرسی مقامات نظارتی قرار گرفت. مدیران این شرکت برای مقابله با دسترسی پلیس و مقامات نظارتی به اطلاعات این شرکت یک ویژگی پیشرفته به نام « سوییچ مرگ» استفاده می کردند . در هنگام حمله و بازرسی از دفاتر این شرکت سوییچ مرگ فعال می شد که جلوی دسترسی پلیس و مقامات را به اطلاعات و اسناد این شرکت می گرفت.

یک سخنگوی کالانیک به گاردین گفته این کار یک اقدام معمول تجاری بوده و ممانعتی در زمینه رسیدگی به شمار نمی آمده است. با این حال سخنگوی اوبر گفته که این ویژگی بعد از حضور دارا خسروشاهی به عنوان مدیرعامل دیگر به کار گرفته نشده است.

Loading...
اعتراض رانندگان تاکسی‌های اینترنتی در فرانسه به کسب و کارهای خصوصی مانند اوبر

کنسرسیوم رسانه‌ای، داده‌های لو رفته

گاردین برای تهیه این گزارش کنسرسیومی متشکل از ده‌ها رسانه بین المللی و نزدیک به 180 خبرنگار را هدایت کرده است. شکل و شیوه روایت این روزنامه چپ گرای میانه بریتانیایی مشابه گزارش های دیگری است که طی سال های اخیر رسانه منتشر کرده است.

گاردین مشخص نکرده که اسناد مورد اشاره در این گزارش را چگونه به دست آورده است اما با توجه به گفته گاردین این اطلاعات شامل پیام های خصوصی و ایمیل هایی است که احتمالا در جریان یک یا چند حمله اینترنتی لو رفته است.

دیگر رسانه‌هایی که در این کنسرسیوم در این تحقیقات در مورد اوبر شرکت داشتند شامل لوموند، واشنگتن پست و بی بی سی است که قرار است طی روزهای آینده گزارشهای خود را منتشر کنند.

یکی از گزارش‌های تحقیقی اخیر این کنسرسیوم رسانه‌ای درباره جاسوس افزار اسرائیلی پگاسوس و آلوده شدن موبایل دهها سیاستمدار در سراسر جهان به آن بود.

اوبر در پاسخ به انتشار این گزارش اذعان کرده که اشتباهاتی در مدیریت سابق این شرکت وجود داشته اما بعد از حضور دارا خسروشاهی در راس این شرکت تغییرات بزرگی در آن رخ داده است.

اوبر گفته است : «ما عذر و بهانه ای برای کارهایی که در گذشته در این شرکت انجام شده نداریم و به روشنی ( آن کارها ) با ارزشهای فعلی ما همخوانی ندارد و از مردم می خواهیم ما را بر اساس آنچه در پنج سال گذشته انجام داده یا در آینده انجام می دهیم قضاوت کنند.»

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر