ارز و طلا نزول خود را ادامه دادند

قدرت‌نمایی برجام در بازار دلار و سکه

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
نرخ هر دلار آمریکا آمریکا طی لحظات اخیر به کانال ۲۷ هزار تومان سقوط کرد. شمارش معکوس برای احیای برجام سقوط ادامه‌دار نرخ دلار آمریکا را در بازار ارز کشور رقم زده است. نسبت به حدود یک ماه قبل دلار بیش از ۳ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده است. برجام همچنان حاکم بازار ارز است و در کوتاه‌مدت اخبار مثبت از برجام می‌تواند افت بیشتر دلار را رقم بزند.

بورسان: دلار در میانه آذر در سطح ۳۱ هزار تومان قرار داشت. دقیقا زمانی‌که نگرانی از اختلاف شدید میان طرفین درگیر در مذاکرات وجود داشت. امروز دلار به کمتر از ۲۸ هزار تومان نفوذ کرد تا قدرت‌نمایی برجام را در بازار دلار شاهد باشیم.

مسیر پرنوسان ارز به نفع هیچ‌کس نیست و اما این امید وجود دارد که شاید با احیای برجام و در پیش گرفتن سیاست‌های درست اقتصادی یا به بیان بهتر عدم تکرار سیاست‌های غلط گذشته ثبات با دوامی را در اقتصاد ایران شاهد باشیم.

امروز در سالروز قیام تاریخی ۱۹ دی ۱۳۵۶ رهبری بیان کردند: اینکه با دشمن مذاکره و صحبت کنیم و تعامل کنیم یک حرف دیگر است اما در مقابل زورگویی و حرف دشمن تسلیم نشدیم و نمی شویم. می خواهند این را تضعیف و می خواهند این اصول برجسته را کمرنگ کنند. این بخشی از جنگ نرم وسیع و متنوع دشمن است که آن را دنبال می کنند. مقابل این حساسیت‌زدایی باید ایستاد.

این موضوع به نحوی تایید مسیر مذاکرات از سوی رهبری محسوب می‌شود. شاید همین موضوع نیز سیگنال مثبتی برای پیشرفت مذاکرات برجام باشد و نسبت به چند ماه گذشته احتمالا وضعیت بهتری در رویه احیای برجام را شاهد هستیم.

دلار به پشتوانه اخبار مثبت برجام مسیر نزولی را در پیش گرفته است و حتی احتمال افت بیشتر نرخ دلار با ادامه پمپاژ اخبار مثبت وجود دارد با این حال تا زمان احیای کامل برجام احتمال هرگونه تشدید نوسان وجود دارد. در این شرایط اگر اخبار بد از وین منتشر شود دلار می‌تواند مسیر کاملا متفاوتی را در پیش بگیرد.

همگام با افت قیمت دلار قیمت سکه طرح جدید نیز تا ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افت داشت. در حالی‌که قیمت اونس طلای جهانی حول ۱۸۰۰ دلار نوسان می‌کند کاهش نرخ دلار فشار سنگینی را بر قیمت سکه وارد خواهد کرد. قیمت سکه بورسی امروز به کمتر از ۱۲ میلیون تومان کاهش یافت. منظور از سکه بورسی معاملات گواهی سپرده سکه در بورس است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر