روابط ایران و عربستان آرام می‌شود؟

روابط ایران و عربستان آرام می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
حدود ۱۰ سال است که روابط ایران و عربستان پرآشوب است و این تنش هر روز بیشتر می‌شود. وزیر خارجه عربستان در خصوص امنیت منطقه گفت: دستان ریاض برای دوستی و برادری با ایران دراز است.

وزیر خارجه عربستان بار دیگر گفت که دستان ریاض برای دوستی و برادری با ایران دراز است.

خواسته اصلی عربستان از دوستی با ایرانی چیست؟

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با طرح ادعاهای ایران هراسانه رسانه‌های غربی گفت که "اگر ایران به نگرانی‌های اعراب مربوط به امنیت منطقه پاسخ دهد، دست ریاض و کشورهای عربی به سوی تهران دراز خواهد شد."

بن فرحان این مطالب را در یک نشست خبری با ایمن اصفدی همتای اردنی خود اظهار کرده و خواسته است ایران به نگرانی‌های موجود درباره ثبات منطقه توجه کند.

اظهارات وزیر خارجه سعودی در حالی تکرار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران سال هاست پیشنهادهای روشنی را در ارتباط با تعامل و همکاری‌های جمعی برای امنیت منطقه به کشورهای عربی ارائه کرده است.

وزیر خارجه سعودی پیش از این هم اعلام کرده بود کشورش دست خود را به سوی دولت جدید ایران دراز می‌کند و امیدوار است که پاسخ مثبتی ببیند.

تاکنون نزدیک به ۱۰ سال است تنش‌ها بین ایران و عربستان روند افزایشی داشته و در ۶ سال اخیر نیز بسیار تشدید شده که به‌ قطع روابط دیپلماتیک منجر شد.

اکنون، با گذشت نزدیک به ۶ سال از قطع روابط دیپلماتیک تهران و ریاض، چند ماهی است دو کشور مذاکراتی را به میزبانی بغداد با هدف بهبود روابط انجام داده‌اند؛ در واقع از ابتدای امسال تا به امروز چهار دور مذاکره در بغداد برگزار شده و اخبار رسمی و غیررسمی نشان می‌دهد تا به امروز روند گفت‌وگوها مثبت بوده است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر