آرامش قبل از طوفان در اقتصاد جهانی؟

آرامش قبل از طوفان در اقتصاد جهانی؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

امشب نشست دو‌ روزه فدرال رزرو آمریکا به پایان می‌رسد و تمام بازارها انتظار نتیجه این نشست را می‌کشند. تقریبا افزایش نیم‌درصدی نرخ بهره آمریکا (بی‌سابقه از سال ۲۰۰۰ تاکنون) مسجل است و اما انتظار اصلی برای کنفرانس خبری جرومی پال رییس فدرال رزرو آمریکا و بیانیه نشست فد وجود دارد.

بازارهای جهانی روزهای گذشته نوسان سنگینی را تجربه کرده‌اند و اثر این نوسانات برای اقتصاد ایران و‌ بورس تهران نیز دررنگ است.

در روزهای گذشته شدت نوسان بازار سهام آمریکا بالا رفته است. طی هفته گذشته دامنه نوسان شاخص نزدک بعضا از ۳ درصد نیز بالاتر رفته است و التهاب بازارها کاملا چشم‌گیر است. با انتظار برای تصمیم‌ بانک مرکزی آمریکا ارزش دلار در بازار جهانی مسیر تند صعودی را در پیش گرفته است و شاخص دلار آمریکا از ۱۰۳ عبور‌ کرده است. برخلاف انتظارات این‌ بار نیز طلا نتوانست بار سنگین سیاست انقباضی احتمالی فد را تاب بیاورد و از ۲۰۰۰ تا ۱۸۶۰ دلار بر هر اونس عقب نشست. گرچه نشانه‌های تورم کاملا آشکار است اما همچنان تمرکز بر قدرت فدرال رزرو در کنترل التهاب بازارها است.

سایر کامودیتی‌ها نیز انتظار نتیجه را می‌کشند. مس تا ۹۵۰۰ دلار بر هر تن عقب نشسته است. روی به کمتر از ۳۹۰۰ دلار رسیده است و بیت‌کوین در کانال ۳۸ هزار دلار معامله می‌شود.

نفت برنت نیز روزهای پر التهابی را تجربه می‌کند. نفت که در دو هفته گذشته به واسطه نگرانی از کرونا در چین، آزادسازی ذخایر استراتژیک و نگرانی از تقاضا با توجه به وضعیت اقتصاد جهانی و انتظار برای سیاست‌های انقباضی تا کمتر از ۱۰۰ دلار بر بشکه افت داشت حتی تا ۱۱۰ دلار نیز رشد داشت و حالا در سطح ۱۰۶ دلار قرار گرفته است. نکته جالب توجه اما گاز طبیعی آمریکا است. قیمت گاز هنری هاب آمریکا از ۳۰ سنت بر مترمکعب فراتر رفته است (رشد ده درصدی در یک هفته گذشته) و به سمت سقف ۱۵ ساله خود در حرکت است. در بازار گاز و نفت موضوع بسته ششم تحریمی ازوپا علیه روسیه از اهمیت زیادی برخوردار است. اروپایی‌ها در صدد هستند تا خرید گاز و نفت خود را از روسیه قطع کنند و اما ماجرا به این سادگی نیست. انرژی اروپا باید از سایر منابع تامین شود و آمریکا و خاورمیانه شاید بتوانند این کمبود را جبران کنند و التهاب قیمت گاز اروپا قیمت گاز در هنری هاب را از ۳۰ سنت بالاتر برده است. نکته جالب توجه از هفته گذشته تهدید پوتین برای قطع گاز اروپا در صورت عدم پرداخت بدهی‌ توسط اروپایی‌ها با روبل روسیه است. شاید همین سیاست پوتین توانست روبل را نجات دهد و اما آینده روشنی برای ارز ملی روسیه مشاهده نمی‌شود.

در انتظار بیانیه نشست فدرال رزرو

امشب بیانیه فدرال رزرو آمریکا منتشر می‌شود. افزایش نیم‌درصدی نرخ بهره شوک‌ اولیه را به بازارها وارد خواهد کرد و اما مهمترین موضوع محتوای بیانیه فدرال رزرو است. اگر سیاست فد تشدید سیاست‌های‌ انقباضی به خصوص در کوتاه‌مدت باشد این خبر می‌تواند ضربه سنگینی به بازارها وارد کند و در خط مقدم نیز بازار سهام آمریکا قرار دارد. کارشناسان عنوان می‌کنند که سیاست‌های انقباضی گرچه شاید در‌کنترل‌ تورم موثر نباشد اما احتمال رشد اقتصادی را کاهش دهد و‌نگرانی را برای اقتصاد جهانی افزایش داده است.

بر این اساس با توجه به لحن پاول و بیانیه فد بازارها امشب احتمالا دستخوش نوسان سنگین خواهند بود. باید منتظر ماند که آیا بازار انرژی نیز با توجه به تنگنای محسوس سمت عرضه در صورت دستور انقباض شدید فد می‌تواند سطوح بالای خود را حفظ کند یا خیر؟

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر