ارز از مسیر صعودی عقب نشست

ترس معامله‌گران دلار و سکه از بازارساز

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: قیمت دلار و سکه که از ظهر دیروز نزولی شدند، امروز افت بیشتری را تجربه کردند. نرخ ارز با کاهش ۲۸۰ تومانی به ۲۸۲۹۰ تومان رسید. به باور تکنیکالیست‌ها، اولین سطح حمایتی دلار برای برگشت دوباره به روند صعودی، در قیمت ۲۷۸۰۰ تومان است.

سکه طرح جدید هم با ۱۴۰ هزار تومان افت در سطح ۱۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان قرار گرفت. طلای جهانی نیز پس از رشد نزدیک به ۴۰ دلاری هفته گذشته و رسیدن به اوج ۵ ماهه، امروز معاملات را متعادل و اندکی نزولی آغاز کرد. قیمت اونس اکنون حدود ۱۸۶۲ دلار است.

روند کاهشی نرخ‌های ارز امروز ادامه یافت

آزادی دلارهای بلوکه باور شد؟

در ابتدای هفته تردید معامله‌گران برای باور خبر بازگشت ۳.۵ میلیارد دلار منابع مسدود ایران به چرخه اقتصاد کشور موجب شده بود حرکت دلار در مسیر صعودی متوقف نشود. اما تایید تلویحی این خبر توسط بانک مرکزی در روز گذشته و تایید سخنگوی وزارت خارجه در روز جاری موجب شد تا فعالان بازار ارز آن را جدی گرفته و خریداران عقب‌نشینی کنند.

خبرها طی روزهای گذشته حاکی از افزایش عرضه ارز در سامانه نیماست که احتمالا سرریز آن به بازار متشکل و آزاد هم خواهد رسید و مسیر کاهش نرخ ارز را در آستانه ازسرگیری مذاکرات برجام فراهم خواهد کرد. این در حالی است که توییت ۷ ماه پیش وزیر کار دولت رئیسی درباره آنکه عرضه تنها ۳۰۰ میلیون دلار می‌تواند دلار را به ۱۵ هزار تومان برساند هم اخیرا سر و صدای زیادی به پا کرده بود. این رویکرد وزیر دولت سیزدهم موجب ترس خریداران دلار شده است.

راز اوج‌گیری اختلاف قیمت دلار نیما و آزاد

پیام مثبت دعوت گروسی به ایران

دعوت ایران از مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی برای سفر به تهران نیز موجب شده تا امیدها برای تعامل ایران و آژانس افزایش یابد که می‌تواند اتفاقی مثبت در مسیر مذاکرات برجامی باشد.

در همین حال، در فاصله دو هفته‌ای از شروع مجدد مذاکرات وین، اخبار جلسه شبانه وزیر خارجه با جمعی از تحلیلگران، اساتید دانشگاه، فعالان رسانه و دیپلمات‌ها با حضور عراقچی و صالحی و همچنین اخباری درباره آنکه نخست‌وزیر اسرائیل نمی‌خواهد با نماینده آمریکا در امور ایران دیدار کند هم مورد توجه قرار دارد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر