بازدهی 100 درصدی سهام با تورم تک‌رقمی

تورم باعث صعود بورس می‌شود یا رکود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 8 پسندیدن
بعضا این گونه در اذهان عمومی تلقین می‌شود که فعالان و سرمایه‌گذاران بورس به دنبال تورم هستند. به همین دلیل نیز درخواست‌های منطقی و اعتراض به سیاست‌های کلان اقتصادی از سوی تحلیلگران بورسی با برچسب تورم همراه می‌شود. با این حال به صورت مشخص بورس یکی از نافعان اصلی کاهش تورم مزمن اقتصاد کشور است. به نحوی که افت و پایداری نرخ تورم به کمتر از ده درصد می‌تواند جهش قیمتی سهام در شرایط ثبات بازارهای رقیب را به دنبال داشته باشد.

بورسان- سلیمان کرمی : طبیعی است که در موج تورمی سنگینی که اقتصاد کشور با آن روبرو است سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش سرمایه به سمت بازارهای دارایی حرکت کنند. در این میان بورس نیز یکی از این ابزارها بوده که اتفاقا در بازه بلندمدت نیز تقریبا بهترین عملکرد را به ثبت رسانده است. اما اینکه اعتراض بورسی‌ها نسبت به سیاست‌های کلان اقتصادی را تقاضایی برای تورم بیشتر می‌نامند ناصواب به نظر می‌رسد. طبیعی است که برخی از فعالان بورسی سیگنال‌های اشتباه از این ناحیه ارسال کنند و یا به صورت مشخص اعتراض‌های آن‌ها به عملکرد دولت و مجلس رنگ و بوی تورمی داشته باشد، اما در واقع بورس بیشترین نفع را از کاهش تورم خواهد برد.

چسبندگی بورس به نرخ سود بانکی

وقتی نسبت قیمت به اجاره (P/R) بیش از ۲۰ و بعضا ۳۰ واحدی بازار مسکن را با نسبت قیمت به درآمد سهام در شرایط کنونی مقایسه کنیم می‌توان بهتر اثر مثبت کاهش تورم را بر بازدهی بورس درک کرد. سهام بسیاری از شرکت‌ها در شرایط کنونی نسبت قیمت به درآمد کمتر از ۷ یا ۶ و حتی ۵ را دارا است. نسبت قیمت به درآمد بازار پول (نرخ بازده سپرده‌های بانکی)‌ حدود ۵ است. نسبت قیمت به درآمد انتظاری بورس تهران چسبندگی زیادی را به نرخ سود بدون ریسک نشان داده و این در حالی است که در سایر بازارها مانند مسکن فاصله چشم‌گیری را شاهد هستیم.

بازدهی ۱۰۰ درصدی بورس در برابر بازارهای رقیب

اگر به دنبال اصلاحات اساسی، نرخ تورم در اقتصاد کشور از مقادیر بالا و میانگین تاریخی خود فاصله بگیرد و اگر سطح تورم در اقتصاد ایران به کمتر از ۱۰ درصد برسد و در این سطح پایدار بماند به دنبال آن نرخ سود بانکی نیز مسیر کاهشی را طی خواهد کرد. به دنبال این موضوع فعالان بورس احتمالا متوجه بازده سنگینی که با کاهش تورم در سهام نهفته است خواهند شد. فرض کنید که نرخ تورم و به دنبال آن نرخ سود بدون ریسک مسیر نزولی را در اقتصاد کشور طی کند (نسبت قیمت به درآمد بازار پول به ۱۰ برسد). در چنین شرایطی نسبت قیمت به درآمد انتظاری سهام نیز همگام با کاهش نرخ سود مسیر صعودی را خواهد داشت. در چنین شرایطی نسبت قیمت به درآمد بیش از ۱۰ واحدی برای خریداران سهام کاملا توجیه‌پذیر خواهد بود و در سودآوری ثابت (ثبات مخرج کسر ‌‌P/E) قیمت می‌تواند جهش چشم‌گیری را تجربه کند. در این میان نکته جالب توجه این‌که سایر بازارهای رقیب مانند طلا یا ارز یا مسکن که ابزاری برای حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم هستند از این ناحیه نفعی نخواهند داشت.

نرخ سود معجزه نمی‌کند

بر این اساس برخلاف تمام ذهنیت موجود اتفاقا بازار سهام کشور بیشترین نفع را از کاهش تورم خواهد برد. اما باید توجه شود که منظور کاهش و پایداری نرخ تورم در سطوح پایین آن است؛ نه اینکه مشابه با دولت نخست روحانی با رشد نرخ سود و بدون هیچ‌گونه اصلاحی کاهش مصنوعی تورم را شاهد باشیم. یا در شرایط کنونی اصرار دولت به تامین تمام کسری بودجه از طریق انتشار اوراق که رشد نرخ بهره را به دنبال داشته است. اگر این فضا نیز به همین منوال ادامه پیدا کند و با اصلاحات اقتصادی همراه نشود اتفاقا آثار مخرب بیشتری را در آینده خواهد داشت.

فنر جمع‌شده تورم و نرخ دلار در پایان ۴ سال نخست دولت روحانی که به دنبال خوشبینی سیاسی (برجام) و همچنین سیاست انقباضی (بالا بردن نرخ سود) ایجاد شده بود با یک تلنگر تحریمی به مصیبت تورمی سنگین کنونی ختم شده است. بر این اساس اگر اعتراضی نسبت به سیاست‌های اقتصادی کنونی وجود دارد هدف اصلاح اقتصاد کشور در میان‌مدت است. فدا کردن آینده برای حیات کوتاه‌مدت می‌تواند مصیبت‌های بیشتری را بر اقتصاد و مردم ایران آوار کند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر