از سکته تورم تا گره کور در مذاکرات برجام

خبرنامه اقتصاد ایران - اول آذر ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

ایست آبان به گرانی‌ها

در دومین ماه پاییز نرخ تورم ماهانه با افت ۱.۲ واحد درصدی به ۲.۵ درصد رسید. تورم سالانه نقطه‌ای (مقایسه قیمت‌ها با ماه مشابه سال قبل) نیز با ۳.۵ واحد درصد کاهش، رقم ۳۵.۷ درصد را ثبت کرد. اما چرا با وجود گرانی‌ها، تورم در آبان کاهش داشته است . اولا، باید دقت داشت افت تورم به معنای کاهش قیمت‌ها نیست، بلکه تنها از سرعت رشد قیمت‌ها کم شده است. ثانیا، الگوی تورم به گونه‌ای است که در مهر به دلیل تغییر فصل، شروع مدارس و دانشگاه‌ها معمولا تورم افزایش یافته و سپس در آبان تعدیل می‌شود. ثالثا به نظر می‌رسد افت تورم نقطه‌ای در سال جاری ادامه الگویی است که در ۴ سال اخیر تکرار شده است. به این معنا که در یک سال تورم نقطه‌ای به شدت افزایش می‌یابد و در سال بعد رو به کاهش می‌گذارد.

گره کور در مذاکرات برجامی

بیش از ۵ ماه است که گفتگو‌های برجامی به خاطر تغییر دولت در ایران به تعویق افتاده و به نظر نمی‌رسد این جابجایی نیل به مقصود را ساده‌تر کرده باشد. طرف‌های مذاکره امیدوارند در مدت‌زمانی کوتاه به خواسته‌های خود برسند. امری که در نگاه اول چندان ممکن نمی‌نماید؛ اما مساله آن‌جاست که آیا ضرورت‌ها سبب خواهد شد تا ایران و آمریکا با یک جهش بلند از موانع موجود بگذرند و به نتیجه‌ای مشترک دست یابند؟ بورسان در تلاش برای جستجوی پاسخ این سوال به مصاحبه با مهدی تدینی، تاریخ‌پژوه، مترجم و اندیشمند سیاسی پرداخته است. این گفتگو به این مهم می‌پردازد که چرا دست‌یابی به توافق پایدار در وین بعید است؟

توافق مطلوب بورس تهران

باور رایج آن است که در میان برهه‌ها و حالات اقتصاد، تورم بیش از همه به کام بورس و صاحبان سهام است. به همین دلیل نیز درخواست‌های منطقی و اعتراض به سیاست‌های کلان اقتصادی از سوی تحلیلگران بورسی با برچسب تورم همراه می‌شود. با این حال به صورت مشخص بورس یکی از نافعان اصلی کاهش تورم مزمن اقتصاد کشور است. به نحوی که افت و پایداری نرخ تورم به کمتر از ده درصد می‌تواند جهش قیمتی سهام در شرایط ثبات بازارهای رقیب را به دنبال داشته باشد. به این ترتیب توافق برجام نیز می‌تواند بورس را مثبت کند با این حال بازدهی بالای بورس در تورم کم شروطی دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

عربستان باز هم به ایران می‌بازد؟

انتخابات عراق کماکان محل مناقشه است. اکنون دو سناریو پیش روی عراق است که از هر کدام ذینفعانی دارد. نخست اگر این انتخابات تأیید شود فضای سیاسی عراق به سمت اتحاد عرب خواهد چرخید و ایران احتمالا عراق را به عربستان می‌بازد. حال اگر انتخابات ابطال شود، طبیعتا ایران می‌تواند نفوذ خود را در این کشور حفظ کرده و بتواند از قدرت گرفتن اتحاد عرب در برابر ایران تا اندازه‌ای جلوگیری کند. البته ایران و گروه‌های شیعی نزدیک به آن، تنها کشورهایی نیستند که از ابطال انتخابات عراق سود می‌برند، بلکه کارشناسان معتقدند که مصطفی الکاظمی نیز شاید چندان ناراضی نباشد که این انتخابات لغو شود، زیرا دوره نخست‌وزیری کوتاه‌مدت و موقتی او، بار دیگر تمدید شده و در قدرت باقی خواهد ماند.

۵ عاملی که سرنوشت بیت کوین را مشخص می‌کند

تحرکات قیمتی بیت کوین در هفته جدید به گونه‌ای بود که باعث ناامیدی معامله‌گران شد و بر خلاف انتظارات در آخرین فصل سال بود. بیت کوین در دو روز گذشته نتوانست مقاومت ۶۰ هزار دلار را رد کند و همچنان در محدوده ۵۷ هزار دلار قرار دارد. در این شرایط بعضی از تحلیلگران همچنان به ثبت رکوردهای جدید قیمتی امیدوار هستند و بعضی دیگر تسلیم شرایط خرسی شده‌اند. در حال حاضر اکثر فروشندگان بلندمدت در جایگاه تماشاگر قرار دارند و به نظر می‌رسد اغلب فروشندگان کوتاه مدتی هستند که شروع به عرضه کرده‌اند. به طور کلی هم‌اکنون شرایط بیت کوین اندکی با ریسک همراه است و برای رشدهای بیشتر و قوی‌تر نیازمند حرکت و حمایتی محکم از سوی دولت‌ها، سازمان‌ها، خریدهای سنگین و در کل خبر مساعد تاثیر‌گذار است تا بتواند سنتیمنت بازار را از فاز تردید تبدیل به امید کند.

این اخبار را از دست ندهید:

مدیرکل آژانس اتمی وارد تهران شد

باقری کنی: پنجره توافق هسته‌ای برای همیشه باز نمی‌ماند

پاسخ ایران به تهدید آمریکا درباره شکست برجام

درخواست آمریکا از اسرائیل برای توقف خرابکاری در ایران

اتهامات بورسی برای حسن روحانی

آیا پول ایران در بازار ارز جهان تاثیرگذار بوده است؟

یارانه احمدی‌نژاد باعث گرانی‌های اخیر شده است؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر