حقایقی درباره واکسن کرونای سینوفارم

حقایقی درباره واکسن کرونای سینوفارم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

نتایج یک مطالعه در مجارستان نشان داد که تزریق واکسن سینوفارم چین در زمینه ایجاد محافظت علیه بیماری کرونا در بین افراد مسن، کمتر اثربخش بوده است.
این مطالعه روی ۴۵۰ داوطلبی که دو دوز واکسن چینی سینوفارم را تزریق کرده بودند، نشان داد که سطح آنتی‌بادی قابل اندازه‌گیری در حدود ۹۰ درصد از افراد زیر ۵۰ سال وجود داشت اما این رقم با افزایش سن افراد کاهش یافت.

طبق این مطالعه، احتمال دارد تزریق واکسن چینی سینوفارم در ۲۵ درصد افراد ۶۰ ساله و ۵۰ درصد افراد ۸۰ ساله آنتی بادی علیه کرونا ایجاد نکند!

به گفته نویسندگان این مطالعه، چندین فرد مسن قادر به تولید هیچ آنتی‌بادی محافظت‌کننده نبودند و این نشان می‌دهد که باید اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا در بین آنها انجام شود.

البته سطح آنتی‌بادی بطور قطع نمی‌تواند نشان‌دهنده محافظت از بدن در برابر کرونا باشد اما در ماه‌های گذشته شواهدی منتشر شده که آنتی‌بادی را یکی از راه‌های محافظت بدن در برابر بیماری کرونا نشان می‌دهد.

تزریق واکسن سینوفارم روی کدام گروه‌های سنی آزمایش شده؟

واکسن چینی سینوفارم یکی از نمونه‌های توسعه یافته توسط سینوفارم است که در بیش از ۵۰ کشور مورد استفاده قرار گرفته. پژوهش‌های این شرکت دولتی چینی نشان می‌دهد که تمام افراد در فاز سوم آزمایش‌ها سنی کمتر از ۶۰ سال داشته‌اند و به گفته پژوهشگران این شرکت، مدارک کافی برای اعلام اثربخشی واکسن روی افراد مسن وجود ندارد. با وجود این، کارایی واکسن سینوفارم را ۷۸ درصد اعلام کرده‌اند.

این اولین باری نیست که پژوهشی از کارایی نه چندان مناسب واکسن سینوفارم خبر می‌دهد، اما این واکسن چینی نه تنها در بسیاری از کشورها به افراد تزریق شده، بلکه چندین ماه پیش مجوز استفاده اضطراری هم از سازمان بهداشت جهانی گرفته است.

عوارض تزریق واکسن سینوفارم چین چیست؟

واکسن سینوفارم نسبت به سایر واکسن های کرونا دارای عوارض کمتری است. اما برخی عوارض شایع مانند قرمزی در محل تزریق واکسن، خارش، حساسیت، درد، سفتی، تورم و احساس گرما وجود دارد. درد مفاصل، بدن درد، ضعف، خستگی، لرز، کاهش اشتها، تهوع، سردرد، تب، لرز و کسالت نیز ممکن است بعد از تزریق رخ دهد. این عوارض ممکن است در بعضی مواقع تا ۷ روز ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود داشته باشد. در صورتی که عوارض طی هفت روز اول بهبود پیدا نکند و یا تشدید شود با مراجعه به پزشک بهتر است بررسی های لازم انجام شود.

سازمان ملی بهداشت چین می‌گوید میزان کلی عوارض جانبی واکسن سینوفارم شبیه سایر واکسن‌های غیرفعال‌شده است و میزان بروز عوارض جانبی شدید مانند آلرژی، بسیار اندک و در حد دو در میلیون است.

تزریق دز بوستر یا یادآور در سالمندانی که واکسن سینوفارم زدند ضروری است؟

ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره افراد بالای ۶۰ سالی که واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند گفت: باید این مطالعه و برنامه‌ریزی از سوی وزارت بهداشت انجام شود و اگر نقصانی وجود دارد که به نظر می‌آید وجود دارد، باید به فکر دوز‌های بوستر یا یادآور برای این گروه‌ها باشند. به هر حال هم کادر درمان و هم افرادی که در سنین بالا بودند و واکسن را تزریق کرده‌اند، پنج تا شش ماه از واکسیناسیون‌شان گذشته و بر این اساس باید به فکر دوز‌های یادآور بود که بر اساس مطالعاتی که انجام می‌شود، می‌توان از این اقدام جواب گرفت.

بسته به نوع واکسن، دوز "بوستر" بین شش تا ۱۰ ماه بعد از واکسیناسیون می‌تواند تزریق شود و معمولا توصیه بعد از شش ماه می‌شود. به خصوص در گروه‌های سنی بالا که ریسک بالاتری دارند یا کادر درمان که برخورد بیشتری با بیماران دارند یا کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، توصیه می‌شود که واکسن یادآور برایشان تزریق شود.

ابهام در تزریق واکسن سینوفارم به دانش‌آموزان

درمورد تزریق واکسن سینوفارم به دانش‌آموزان تناقض‌هایی در گفته‌های مسئولان وجود دارد.
بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در تشریح اقدامات انجام شده در جهت تسهیل بازگشایی مدارس گفت: در این راستا و براساس مطالعات علمی، تصمیم‌های کمیته علمی وزارت بهداشت و همچنین واکسن‌هایی که در کشور داریم، تایید شد که از امروز و در تمام مراکز کشور، دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال واکسینه شوند. در مرحله بعدی نیز با مطالعات گسترده‌ای که انجام می‌شود، واکسیناسیون کودکان ۷ تا ۱۲ سال را آغاز می‌کنیم.
وی با بیان اینکه به مراکز توصیه کرده‌ایم که واکسیناسیون دانش آموزان را در اولویت قرار دهند، گفت: براساس مطالعاتی که انجام شده واکسن سینوفارم برای این گروه سنی تزریق می‌شود و این واکسن در اختیار همه مراکز نیز قرار داده شده است.

واکسن سینوفارم برای افراد زیر ۱۸ سال مجوز دارد؟

حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته است: واکسن کرونای سینوفارم برای افراد زیر ۱۸ سال تاکنون در سه کشور چین، امارات متحده عربی و بحرین مجوز مصرف اضطراری گرفته است و در ایران نیز اگر کمیته ملی واکسن مجوز بدهد و معاونت بهداشت وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی کند، این واکسن به افراد زیر ۱۸ سال تزریق می‌شود.

تایید سینوفارم برای دانش آموزان توسط سازمان غذا و دارو

حیدر محمدی گفت: سازمان بهداشت جهانی به جز فایزر که تعداد آن هم کم است هیچ واکسنی را برای تزریق در کودکان و طیف سنی زیر ۱۸ سال تایید نکرده است. بسیاری از واکسن‌های دنیا هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی تایید نشده بلکه وزارت بهداشت هر کشوری است که تزریق این واکسن‌ها را تایید کرده است.
در کشور ما هم همینگونه است و اگر سازمان غذا و دارو واکسنی را پس از مطالعات کیفی، پیش بالینی و بالینی تایید کند منتظر سازمان بهداشت جهانی نمی‌مانیم و مجوز اضطراری را صادر می‌کنیم و برای صادرات هم تاکید داریم تا تولیدکنندگان داخلی مدارک خود را در اسرع وقت به سازمان بهداشت جهانی بدهند.

بعضی از کشور‌ها سن بالاتر از ۱۵ سال را بزرگسال فرض کرده و برای آنها واکسن تزریق می‌کنند، اما ما سن بالای ۱۸ سال را بزرگسال در نظر می‌گیریم. ما با توجه به تاییدیه سه کشور دیگر سینوفارم را برای سنین بالاتر تایید کرده‌ایم.

واکسن سینوفارم برای دانش آموزان خطرناک است؟

وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی در خصوص دل نگرانی‌هایی که در خصوص واکسیناسیون کرونای کودکان و نوجوانان وجود دارد، در مورد واکسن سینوفارم اعلام کرده است که این واکسن برای کودکان بی‌خطر است.

اخیرا مطالعه کارآزمایی بالینی درباره میزان اثربخشی واکسن سینوفارم در افراد زیر ۱۸ سال در مجله لنست منتشر شده است.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه در سه گروه سنی (۳-۵)، (۶-۱۲)، (۱۳-۱۷) و سه گروه دوزهای مختلف ۸، ۴، ۲ میکروگرم و گروه کنترل قرار گرفتند.

در فاز اول ۲۸۸ نفر و در فاز دوم ۷۲۰ نفر بررسی شدند، عوارض ناشی از واکسن خفیف یا متوسط بوده و شایع‌ترین عارضه، درد محل تزریق و تب بوده است.

نتیجه تحقیقات واکسن سینوفارم برای کودکان

واکسن سینوفارم در گروه سنی ۳ تا ۱۷ سال ایمن بوده و همچنین باعث ایجاد پاسخ ایمنی همورال قوی می‌شود. همچنین بهتر است از دوز ۴میکروگرمی استفاده شود تا اثر بخشی آن بیشتر شود. در نتیجه خانواده‌ها از ایمن شدن فرزندان خود در برابر ویروس کرونا با انجام واکسیناسیون اطمینان حاصل کرده و نگران عوارض ناشی از آن نباشند.‍

رمزگشایی کیفیت سینوفارم

به تازگی موضوع کیفیت و تاثیر واکسن سینوفارم در ایران مورد تردید و بررسی قرار گرفته است. برخی شواهد نشان می دهد که واکسن سینوفارم چین دو نوع است که در دو شرکت مختلف و با دو کیفیت متفاوت تولید می‌شوند. نوع اول واکسن سینوفارم ووهان است که در مرکز ووهان و با کیفیت پایین تولید و با قیمت هر عدد ۱۰ دلار به فروش می‌رسد. نوع دیگر واکسن سینوفارم پکن است که در شهر پکن با کیفیت بیشتر و با قیمت هر عدد ۲۵ دلار فروخته می‌شود. به تازگی شایعاتی به گوش می‌رسد که واکسن سینوفارم ووهان از نظر میزان اثربخشی بسیار کم‌اثر‌تر از نمونه پکن است و شاید همین موضوع دلایل افزایش تلفات در افراد واکسینه شده در ایران باشد.

وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی ایران واکسن سینوفارم تولید شده در شهر پکن را تایید کرده است. اما از آنجایی که هلال‌احمر قیمت خریداری شده واکسن‌های سینوفارم را کمتر از ۱۰ دلار اعلام کرده است. همین امر باعث شد تا در گفت‌وگو با کارشناس‌های مربوطه از کیفیت واکسن سینوفارم رمزگشایی کنیم، چرا که شاید این امر عمدی نبوده و طرف چینی واکسن سینوفارم کم‌اثرتر را به جای نوع اصلی به ایران فروخته است! با این حال براساس شنیده‌ها گویا هر دو واکسن نام سینوفارم دارند ولی سینوفارم ووهان همانند برکت ایران در ابتدای کار است و تاییدیه کامل نگرفته است. با این حال سینوفارم ووهان در چین مجوز اضطراری گرفته و به برخی افراد نیز تزریق شده است. در واقع آنها حاضرند به کشورهای دیگر این واکسن را مجانی بدهند تا تاییدیه نهایی را بگیرند. (جهان صنعت)

سینوفارم با قیمت ووهان!

دکتر نریمان صدری مدیرعامل شرکت دارویی خصوصی که این روزها برای تهیه واکسن از طریق بخش خصوصی در تلاش است درمورد قیمت واکسن سینوفارم گفت: واکسن سینوفارم را ما تا سقف ۱۴ دلار خریداری می‌کنیم و اینکه از چه نوعی است اطلاعی ندارم.

سینوفارم کمتر از ۱۰ دلار!

دکتر قوسیان‌مقدم، دبیرکل جدید جمعیت هلال‌احمر گفت: تاکنون ۱۷ میلیون و ۱۶۰ هزار دز واکسن وارد کشور کردیم. منتهی قبلا در خصوص اینکه از کدام کشور واکسن وارد می‌کنیم صحبت نشده و به دلیل تحریم‌ها مسیرهای ورودی را اعلام نمی‌کنیم اما مقدار زیادی از چین وارد شده است. امیدواریم در ماه‌های آینده ۲۷ میلیون دوز دیگر واکسن کرونا وارد کنیم.

وی درخصوص قیمت واکسن‌های خریداری شده افزود: واکسن‌ها را کمتر از ۱۰ دلار خریداری می‌کنیم و قیمت آن را دولت توسط بانک مرکزی به‌طور ارزی پرداخت می‌کند. زیرا ما بدون واسطه از تولیدکننده واکسن را خریداری می‌کنیم. بخش خصوصی قیمت بیشتری را اعلام کرده است که درواقع به دلیل سود این شرکت‌ها است ولی ما با همان قیمتی که خریداری می‌کنیم به دولت می‌فروشیم.

مرگ پس از تزریق دو دوز واکسن سینوفارم

دکتر علیرضا ناجی دکترای ویروس شناسی و رئیس مرکز ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری درمورد میزان اثربخشی واکسن سینوفارم گفت: واکسن سینوفارمی که به افراد سالمند بالای ۶۰ سال تزریق شده اثربخشی لازم را ندارد و این موضوع براساس مطالعات جهانی اثبات شده که از معایب واکسن سینوفارم است. زیرا افراد بسیاری با وجود تزریق دو دوز از واکسن سینوفارم، باز هم به کرونا مبتلا شده‌اند و برخی نیز فوت کرده‌اند. بنابراین به نظر ما واکسن سینوفارم برای سالمندان انتخاب مناسبی نبوده است. با این توضیحات اکنون ما باید به دنبال دوز سوم این واکسن برای افراد سالمند باشیم. البته اینکه واکسن سینوفارم از سایت ووهان یا پکن خریداری شده را اطلاع ندارم.

وی افزود: شاید یکی از دلایلی که میزان تلفات افراد واکسینه‌شده در ایران بسیار بالا است، طولانی شدن زمان میان دوز اول و دوز دوم باشد.

تغییرات جدید برای ثبت‌نام واکسن کرونا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر