زیرپوست کدال؛ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بحران شرکت بورس با کاهش ارزش معاملات

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: در برنامه «زنگ پایان» بورسان، سروش بهرامی به مهم‌ترین اطلاعیه‌های‎ منتشرشده در کدال پرداخت. فروی، بکاب، شخارک، چدن، بورس، ارفع و وبخاور نمادهایی بودند که موردتوجه قرار گرفتند. در ادامه نمودار خبهمن و چدن به صورت تکنیکال مورد بررسی قرار گرفت.

فروی: شرکت ذوب روی اصفهان، سال ۹۹ را بسیار خوب پشت سر گذاشته است و با رشد ۲۲۱ درصدی توانسته است به ازای هر سهمش ۶۹۳۸ ریال سود شناسایی کند. سود شرکت در سال قبل ۲۱۵۹ ریال به ازای هر سهم بوده است.
افزایش ۸۰ درصدی درآمدهای عملیاتی با وجود افزایش ۴۲ درصدی هزینه‌های عملیاتی و همچنین رشد ۱۲۱۵ درصدی درآمد از محل سرمایه‌گذاری‌ها عامل اصلی این رشد سودآوری بوده است.

بکاب: شرکت صنایع جوشکاب یزد، که در اسفند ماه توانسته بود جهش فروش فوق‌العاده‌ای را تجربه کند و فروش ۷.۸ میلیارد تومانی داشته باشد، در فروردین ماه نتوانست این فروش خوب را ادامه دهد و با فروش ۱.۵ میلیارد تومانی عملکردی مشابه ماه‎‌های دی و بهمن داشت.

شخارک: شرکت پتروشیمی خارک، که تمامی محصولات خود را از طریق صادرات به فروش می‌رساند، طی چند ماه قبلی بسیار نوسانی عمل کرده است. شرکت در دی ماه ۹۲۹ میلیارد تومان فروش را ثبت کرده بود و در بهمن ماه با کاهش ۵۰ درصدی ۴۵۸ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رساند. در اسفند ماه دوباره شرکت با افزایش قابل توجهی به فروش ۹۰۲ میلیارد تومانی رسید و در نهایت فروردین را با فروش ۷۵۶ میلیارد تومانی به پایان رساند.

چدن: چدن سازان، در فروردین با وجود افزایش در بخش صادرات با کاهش فروش نسبت به اسفند ماه مواجه شده است. شرکت در اسفند فروش ۳۹ میلیارد تومانی را تجربه کرده بود اما در فروردین با کاهش ۴۳ درصدی فروش ۲۲.۳ میلیارد تومانی را ثبت کرده است.

بورس: بورس اوراق بهادار، که در ماه‌های اوج بورس درآمدهای رویایی را شناسایی می‌کرد، اکنون چند ماهیست که دچار کاهش شدید درآمد شده است و شرکت با روندی نزولی در دی ماه ۱۰۲ میلیارد تومان، در بهمن ماه ۸۷ میلیارد تومان و در اسفند ماه ۵۲ میلیارد تومان درآمد داشت. شرکت در فروردین نیز به پایینترین حد درآمدی خود رسیده است و تنها به درآمد ۳۳.۴ میلیارد تومانی اکتفا کرده است.
کاهش شدید ارزش معاملات و تعطیلات سال نو از مهم‌ترین دلایل این کاهش درآمدی بوده است.

ارفع: شرکت آهن و فولاد ارفع، در سال ۹۹ موفق شده است که با سرمایه جدید به ازای هر سهمش ۲۱۴۸ ریال سود شناسایی کند که رشد ۱۴۵ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. شرکت در سال ۹۸ به ازای هر سهمش ۸۷۵ ریال سود محقق کرده بود.
نکته قابل توجه در صورت‌های مالی ارفع این است که شرکت تا ۹ ماهه سال ۹۹ تنها ۱۲۸۲ ریال سود به ازای هر سهم داشت و نشان داد که زمستان بی‌نظیری را پشت سر گذاشته است.

بخاور: بیمه خاورمیانه، در سال ۹۹ موفق به شناسایی سود ۹۵۲ ریالی به ازای هر سهم شده است که رشد ۳۳۹ درصدی نسبت به سال ۹۸ دارد. شرکت در سال ۹۸ به ازای هر سهمش ۲۱۷ ریال سود محقق کرده بود.
افزایش ۲۷۷ درصدی حق بیمه صادره در کنار افزایش ۱۲۷۰ درصدی درآمد از محل سرمایه‌گ ذاری از محل ذخایر فنی عامل اصلی این افزایش سودآوری بوده است.

تحلیل تکنیکال

خبهمن: گروه بهمن، در تصویر بلند مدتی خود دارای خط حمایتی-مقاومتی مهمی است که در روند ریزشی اخیر خود آن را به سمت پایین شکسته است.
در نمای کوتاه مدتی سهم از خط ذکر شده فاصله نسبتا زیادی دارد و از آن سمت تهدید متوجه سهم نیست و صرفا می‌توان به دنبال حمایت‌ها و مقاومت‌های استاتیک برای پیش‌بینی اهداف قیمی آن باشیم.
خبهمن در قیمت ۱۳۰ تومان حمایت بسیار مهمی دارد که در صورت شکسته شدن آن سهم را با فشار فروش همراه خواهد کرد. مقاومت‌های پیش روی آن نیز ۱۶۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ تومان است که می‌تواند مانع از رشد سهم شود.

Loading...
نمودار نماد گروه بهمن
Loading...
نمودار نماد گروه بهمن

چدن: چدن سازان، نیز در نمای بلندمدتی خود دارای خط حمایتی-مقاومتی مهمی است که اکنون پس از ریزش‌های مکرر همراه با صف فروش دوباره به این خط مهم رسیده است.
در نمای کوتاه مدت نیز مشاهده می‌کنیم که سهم اکنون با توجه به رسیدن به خط مذکور و همچنین حمایت استاتیکی که از گذشته به‌دست می‌آید، در نقطه بسیار مهمی قرار گرفته است و در صورت عدم برگشت از همین حوالی می‌تواند با فشار فروش بیشتری مواجه شود. در صورت برگشت نیز ابتدا در ۲۵۰۰ تومان و سپس در ۳۰۷۰ تومان مهم‌ترین مقاومت‌های مسیر پیش‌روی سهم خواهند بود.

Loading...
نمودار چدن سازان
Loading...
نمودار چدن سازان

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر