آیا می‌توان وام ۵۰۰ میلیونی بدون ضامن گرفت؟

آیا می‌توان وام ۵۰۰ میلیونی بدون ضامن گرفت؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
براساس گفته معاون وزیر کار، اشخاصی که بخواهند در فضای تعاون فعالیت کنند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان می‌توانند تسهیلات بدون چک و سفته دریافت کنند.

وام بدون ضامن که اولین بار در دولت سیزدهم مطرح شد. حدود یک ماه پیش رئیس جمهور دستور داد که وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون بدون ضامن پرداخت شوند، این طرح در ابتدا با استقبال زیادی مواجه شد اما بعدها معلوم شد که این وام بیشتر به کارمندان و بازنشستگان دولتی و برخی از کارکنان و بازنشستگان بخش خصوصی پرداخت می‌شود. بسیاری از افراد حقوق بگیر با توجه به حقوق حداقلی شامل این طرح نخواهند شد و همچنان با این مشکل مواجه هستند.

تأمین مالی یکی از موضوعات مهم برای توسعه و تقویت بنگاه‌های تعاونی به شمار می‌رود چرا که بسیاری از تعاونی‌ها همواره با مشکل نبود نقدینگی و کمبود سرمایه برای انجام فعالیت‌های تولیدی روبه رو بوده و هستند؛ از این رو تقویت سرمایه گذاری در این بخش یک اصل حایز اهمیت است.

در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مرداد سال ۱۳۸۸ صندوق تعاون کشور که از سال ۱۳۶۹ تشکیل شده بود، با سرمایه اولیه ۵۰۰ میلیارد تومان به بانک توسعه تعاون تغییر نام داد و اینگونه بود که تنها بانک بخش تعاون کشور تاسیس و مقرر شده طبق اساسنامه، ۷۰ درصد منابع اعتباری خود را جهت تقویت اشتغال و تولید در بنگاه‌های تعاونی و حمایت و تقویت بخش تعاون در اختیار تعاونی ها قرار دهد تخصیص منابع و کمک به تأمین سرمایه کارآفرینان و افراد جویای کار، کمک به رشد اقتصادی و اجتماعی کشور از طریق توسعه بخش تعاونی، فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت بخش تعاونی در فعالیت های اقتصادی و کمک به حضور فعال و ایفای نقش موثر تعاونی‌ها در بازار سرمایه و بورس از جمله اهداف تاسیس بانک توسعه تعاون به شمار می رود.

اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای بهبود فضای کسب و کار

مهدی مسکنی، معاون امور تعاون وزیر کار در این باره می‌گوید: بانک توسعه تعاون به عنوان یک نهاد مالی و تسهیل‌گر در حوزه تعاون، موظف است که ۷۰ درصد منابع خود را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد.

به گفته او، در ماه گذشته از محل اعتبارات مذکور، ۲ هزار میلیارد تومان به استان‌ها در راستای بهبود فضای کسب و کار ابلاغ شده است.

آنطور که مسکنی گفته، اشخاصی که بخواهند در فضای تعاون فعالیت کنند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان می‌توانند تسهیلات بدون چک و سفته دریافت کنند.

تسهیلات تا سقف ۲۱ میلیارد تومان برای بنگاه‌های بزرگ

به گفته او، بنگاه‌های بزرگ هم تا سقف ۲۱ میلیارد تومان قادر به گرفتن تسهیلات خواهند بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همواره نقش بانک توسعه تعاون در ارتقای سطح فعالیت تعاونی‌ها را مهم خوانده و گفته است:" چنانچه بخش تعاون در مسیر تعالی قرار گیرد و به اهداف راهبردی خود نزدیک شود و علاوه بر بانک توسعه تعاون، سایر بانک‌ها نیز تعاون را در اولویت خود قرار دهند، شکوفایی این بخش بیش از پیش محقق خواهد شد.

بسیاری از فعالان تعاونی در سالهای اخیر با توجه به رویکرد و اهداف کلان تاسیس بانک توسعه تعاون و پرداخت بیشترین حجم تسهیلات بانک به بنگاه‌های خرد و متوسط، افزایش منابع و سرمایه این بانک را به جهت تقویت و حمایت هرچه بهتر بنگاه‌های تعاونی و رونق بخشیدن به فعالیتهای تولیدی آنها خواستار شده‌اند.

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون در سال ۱۴۰۱

در روزهای اخیر وزیر اقتصاد و دارایی در نشست با فعالان بخش تعاونی از افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ خبر داد.

او ضمن اشاره به مشکل تأمین مالی بخش تعاون و ناکافی بودن ظرفیت بانک توسعه تعاون برای هدف‌گیری مؤثر و دقیق در رفع نیازهای این بخش گفته بود: از طریق پیشنهادی که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مطرح است و ان‌شاءالله در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد، با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون در سال آینده، کمک بیشتری به قدرت وام‌دهی به فعالیت‌های بخش تعاونی صورت می گیرد.

براساس این گزارش، با توجه به اعلام وزیر اقتصاد جامعه تعاون کشور امیدوار است که تصویب این پیشنهاد از سوی نمایندگان مجلس، در تقویت بیش از پیش بنگاههای تعاونی و رونق کسب و کارهای تعاونی اثرگذار باشد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر