عباس عراقچی سمت جدید گرفت

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
سید عباس عراقچی به سمت دبیری شورای راهبردی روابط خارجی منصوب شد. این شورا مسئولیت مشاوره به رهبری در حوزه روابط خارجی را برعهده دارد.

بورسان: با حکم سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، سید عباس عراقچی به سمت دبیری شورا منصوب شد. به عقیده برخی کارشناسان، این انتصاب به معنای جدایی کامل عراقچی از وزارت خارجه و بدنه اجرایی است.

شورایی برای مشاوره به رهبری

«شورای راهبردی روابط خارجی» اتاق فکر و نهاد مشورتی رهبر معظم انقلاب با رویکردی راهبردی در حوزه روابط خارجی است.

این شورا در سال ۸۵، با حکم رهبر انقلاب و با هدف «نقش‌آفرینی در تصمیم‌گیری‌های کلان، نشان دادن افق‌های نو در روابط خارجی، بهره‌مندی از نظرات نخبگان و تدوین شاخص‌ها در جهت نیل به اهداف سند چشم‌انداز کشور» تشکیل گردید. اعضای این شورا و رئیسش را نیز توسط رهبری تعیین می‌شوند.

دور اول این شورا به ریاست سید کمال خرازی و عضویت علی‌اکبر ولایتی، علی شمخانی، محمد شریعتمداری و محمدحسین طارمی از خرداد ۸۵ تا خرداد ۹۳ فعال بود و سپس از سال ۹۳ تاکنون دور دوم آن با همچنان با ریاست خرازی اما با تغییراتی در اعضا مشغول به فعالیت است. اعضای کنونی عبارتند از: سید کمال خرازی، سعید جلیلی، ابراهیم شیبانی، احمد وحیدی، مهدی مصطفوی و محمدحسین طارمی.

با این حال این سوال مطرح است که آیا عراقچی می‌تواند در قامت یک مشاور برای مقام معظم رهبری حضور یابد یا به گفته برخی منتقدان، او برای دوری از عرصه اجرا به «بایگانی» رفته است.

عراقچی که در حال حاضر مشاور وزیر امور خارجه هم هست، پیش از این مسئولیت‌هایی از جمله سفیر ایران در فنلاند و ژاپن، معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و نیز معاونت سیاسی این وزارتخانه را بر عهده داشته است. اما یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های وی، حضور او در مذاکرات هسته‌ای وین در سمت ریاست هیات ایرانی بود. او در گفت‌وگوهای برجامی سال ۹۴ نیز حضور داشت.

خرازی در این حکم از عراقچی خواست تا «نسبت به بازسازی دبیرخانه و توسعه نقش آن در تبیین سیاست‌های نظام و تنویر افکار عمومی جهانیان و تحقق منافع کشورمان» اقدام کند.

پیش از عباس عراقچی، محمدباقر خرمشاد دبیری شورای راهبردی روابط خارجی را برعهده داشت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر