بورسان - Bourseon

خطر عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائيل برای ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : امارات متحده عربی و بحرین طی توافقات موسوم به ابراهیم در سال 2020 میلادی، عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل را به‌صورت رسمی اعلام کردند. عربستان نیز اگرچه احتمالا به دلایلی ازجمله حفظ قدرت نرم خود میان مسلمانان تاکنون به این توافقات نپیوسته، اما هم روابط خود با اسرائیل را گسترش داده است و هم اینکه به نظر می‌رسد یکی از روندهای اساسی در رویکرد آتی عربستان، عادی‌سازی روابط با اسرائیل باشد. بنابراین یکی از مهم‌ترین رویدادهای اثرگذار در خلیج فارس و کل منطقه غرب آسیا را می‌توان ارتقای روابط کشورهای شورای همکاری با اسرائیل دانست که به حضور و نفوذ هرچه بیشتر تل‌آویو در محیط امنیتی ایران نیز خواهد انجامید.

اگرچه به نظر می‌رسد برداشت مشترک از تهدیدات ایران، یکی از مهم‌ترین زمینه‌هایی است که اعراب و اسرائیل را به سمت گسترش همه‌جانبه همکاری‌ها سوق داده، اما ارتقای روابط دولت‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس با اسرائیل روندی است که می‌تواند دلایل و پیامدهای مستقلی نیز داشته باشد. همچنان که اشاره شد، عدم قطعیت نسبت به تضمین‌های امنیتی ایالات متحده، کشورهایی چون عربستان و امارات را به سمت متنوع‌سازی روابط خود سوق داده است. در این میان، اسرائیل به‌عنوان گزینه‌ای که در وهله نخست تمایل مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را دارد، در وهله دوم از لابی گسترده‌ای در آمریکا و اروپا برخوردار است و سوم و مهم‌تر اینکه می‌تواند به لحاظ نظامی، امنیتی و اطلاعاتی به تأمین بخشی از نیازهای دولت‌های عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس بپردازد، مورد توجه آنها قرار گرفته است. این وضعیت به اسرائیل نیز این امکان را می‌دهد که حضور ایران در سوریه و نزدیکی آب‌های مدیترانه را از طریق نفوذ در خلیج فارس، بابالمندب و دریای سرخ موازنه کند. نخستین مانور دریایی آمریکا و اسرائیل در دریای سرخ را از همین منظر می‌توان ارزیابی کرد.

فارغ از بررسی اهداف و ابعاد روند عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل، افزایش حضور اقتصادی، سیاسی و نظامی اسرائیل در منطقه خلیج فارس بر منافع ملی ایران اثرگذار خواهد بود. این تأثیرات البته کشور به کشور متفاوت است و به سطح و نوع روابط ایران با اعضای شورای همکاری از یکسو و میزان ارتقای روابط اسرائیل با این کشورها از سوی دیگر بستگی دارد. با در نظر گرفتن چنین معیاری، ایران بیشترین روابط اقتصادی در میان اعضای شورای همکاری را با امارات دارد و باید توجه ویژه خود را به این کشور معطوف کند، زیرا ارتقای همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی ابوظبی و تل‌آویو برای منافع ایران می‌تواند تهدیداتی به دنبال داشته باشد. | اتاق ایران

در همی رابطه بخوانید:

آیا رابطه اسرائیل با امارات تهدیدی برای تجارت ایران است؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر