انتخابات عراق این دوره با دوره‌های قبل چه تفاوتی دارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: پنجمین انتخابات پارلمانی عراق با تفاوت‌هایی نسبت به دوره‌های قبل همراه است. تفاوت‌هایی که نشأت گرفته از فضای سیاسی و متشنج حاکم بر عراق است که دولتی موقت با دستور کار تغییر قانون انتخابات و برگزاری زودهنگام آن، روی کار آمد.

عراق به‌عنوان یکی از همسایگان مهم ایران، در حال برگزاری انتخاباتی است که نتیجه آن می‌تواند، تحولات ویژه‌ای را در منطقه به دنبال داشته باشد.

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه و تحلیلگر سیاست خارجی در گفت‌وگو با «بورسان» به این پرسش پاسخ می‌دهد:

به دلیل شورش‌ها و بحران‌هایی که در دوره نخست‌وزیری قبلی ایجاد و او ناچار به استعفا شده بود، موقتا آقای الکاظمی، ریاست‌ دولت را برعهده گرفت. از مهم‌ترین وعده‌های او، تغییر قانون انتخابات و همچنین برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی بود و نهایتا دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) به این عنوان انتخاب شد.

از جمله تفاوت‌های این دوره انتخابات عراق می‌توان به تغییرات قانون انتخابات اشاره کرد که افزایش تعداد حوزه‌های انتخابیه، نحوه انتخاب افراد و همچنین تعیین جایگاه مشخص برای زنان در انتخابات از جمله آنهاست. مشخص کردن تعداد مشخص زنان در انتخابات، سبب شده تا برخی از گروه‌ها و جریان‌هایی که فکر می‌کنند ممکن است در انتخاب گزینه‌های خود دچار چالش شوند و شانس کمتری دارند، زنان را به‌عنوان کاندیدا معرفی می‌کنند.

نکته بعدی، به تفاوت دیدگاه‌های مردم در این انتخابات است که نسبت به گذشته به وجود آمده است. در این دوره به نظر نوعی دلسردی در بین افکار عمومی در بین رأی‌دهندگان به‌وجود آمده است و برای اولین‌بار بخش‌هایی از مردم نسبت به تحریم انتخابات، نظر دارند و همچنین جایگاه برخی احزاب به‌ویژه احزاب شیعی، به شدت افت پیدا کرده و می‌توان گفت که احزاب طرفدار آیت‌الله سیستانی نیز به نسبت سابق کمتر شده است.

نکته سوم آنکه این انتخابات دارای اهمیت بالایی است، زیرا عراق در حال پوست‌اندازی و تغییراتی در سیاست‌های داخلی و خارجی است. می‌دانیم که آمریکایی‌ها قصد دارند از عراق خارج شوند که قطعا آثار بعدی هم در سیاست داخلی و منطقه‌ای عراق دارد. همانطور که می‌دانید عراق از چندوقت قبل آغاز به ایجاد سیاست متوازن در منطقه کرده است. کنفرانس منطقه‌ای بغداد که با حضور مکرون برگزار شد نیز پیرو همین تغییر سیاست منطقه‌ای انجام گرفت. توافقات اقتصادی گسترده با فرانسه نشان‌دهنده آن است که عراق به‌دنبال آن است که یک قدرت بین‌المللی دیگر را در غیاب احتمالی آمریکا که ممکن است نوعی خلاء قدرت و عدم توازن جدید ایجاد کند، در منطقه وارد کند.

در پرونده ویژه بورسان بخوانید:

سه سناریوی پیش روی ایران پس از انتخابات عراق

نتیجه انتخابات عراق چه تأثیری روی ایران دارد؟

نقش ترکیه در آینده عراق چیست؟

انتخابات عراق چه تاثیری بر مذاکرات ایران و عربستان دارد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر