خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه اول تیر ۱۴۰۱

پیش‌بینی آینده پس از رکورد تورم

پیش‌بینی آینده پس از رکورد تورم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

منتظر تکرار تورم‌های دورقمی در تابستان باشیم؟

اولین واکنش ممکن به تورم ماهانه دورقمی در خرداد اشاره به اثر حذف ارز ۴۲۰۰ است. اثری که البته قدری از آن در تورم اردیبهشت نمایان شد و احتمالاً هنوز بخشی از آن هم در تورم تیر خود را نشان دهد. تورم ماهانه ۲۵ درصدی خوراکی‌ها نقش اصلی جهش قیمت کالاهای اساسی را در تورم خردادماه نشان می‌دهد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ریشه‌های ایجاد تورم پنجاه درصدی و جهش‌های قیمتی ناگهانی، همچنان پابرجا هستند و در حالی که تحریم‌ها باعث تنگنای شدیدتر اقتصاد کشور و بودجه دولت شده‌اند، ترس از تکرار جهش‌های قیمتی و تورم‌های بالا چندان غیرمنطقی نیست. در ماه اخیر شاخص قیمت کالاهای غیرخوراکی هم رشد قابل توجهی داشته و بالاگرفتن انتظارات تورمی -که در نوسانات نرخ ارز نمایان است- نشان می‌دهد باید نگران صعود وضعیت تورمی ایران به سطوح بی‌سابقه بود.

تفاوت واکنش ایران و آمریکا به تورم بالا

تورم در آمریکا رکورد 40 ساله را شکسته است و بایدن برای کاهش گرانی‌ها از هر ابزاری استفاده می‌کند . ابزارهایی که بعضا با مواضع اولیه او و شعارهای انتخاباتی‌اش در تضاد است. به طور مثال او در حالی برای دیدار و گفت‌وگو با بن‌سلمان پیش قدم و راهی عربستان شده که در ابتدای آغاز به کار انتقادات تندی را علیه اقدامات شاهزاده سعودی‌ها داشت. تلاش بایدن برای کاهش تورم آمریکا در حالی است که همین حالا تورم یک ساله این کشور بسیار کمتر از تورم یک ماه ایران در خرداد است. با این حال به نظر می‌رسد در دولت برای بسیاری از اقدامات سیاسی و اقتصادی که می‌تواند به طور مستقیم تورم را کاهش دهد اتفاق نظری وجود ندارد.

شکست سنگین سرمایه گذاران از تورم

در سومین ماه از سال ۱۴۰۱ بازار سکه از سایر بازارهای داخلی داغ‌تر بود و توانست با کسب بازدهی ۱۰ درصدی سایر بازارهای دارایی از جمله ارز، مسکن، خودرو و بورس را پشت سر بگذارد. با این وجود انتشار آمار تورم ۱۲.۲ درصدی خرداد ماه نشان داد که سرمایه‌گذاران هیچ‌کدام از بازار نتوانسته‌اند همپای این متغیر کلان کسب بازدهی کنند . در میان بازارهای داخلی بورس تهران ضعیف‌ترین عملکرد ماهانه را به ثبت رساند و تنها بازاری بود که عقب‌گرد قیمت‌ها را تجربه کرد. در بازارهای جهانی اما اوضاع کاملا متفاوت بود. قریب به یقین بازارهای مالی و کامودیتی‌های مطرح در مدار نزولی قرار داشتند؛ به خصوص بازار کریپتوکارنسی‌ها ریزش‌های به شدت سنگینی را تجربه کرد. با پایان بهار، برنامه زنگ پایان با حضور اعضای تحریریه بورسان به بررسی عملکرد بازارها در خرداد و بهار ۱۴۰۱ پرداخت.

ریشه بلاتکلیفی حقوق بازنشسته های تامین اجتماعی

اسفندماه سال ۱۴۰۰ که شورای عالی کار افزایش ۵۷.۴ درصدی حقوق کارگران را تصویب کرد، همه منتظر بودند تا طبق روال همه ساله، حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی هم به همین نسبت افزایش پیدا کند اما مدت این انتظار بسیار طولانی شد و کار به مجلس و دیوان عدالت اداری رسید. دولت دلایل خودش را مطرح می‌کرد و بازنشسته‌های تامین اجتماعی بر خواسته خودشان اصرار می‌کردند . این ماجرا کش و قوس فراوانی پیدا کرد و حالا در مرحله تازه‌ای به نظر می‌رسد، مرحله‌ای که در آن دولت رسما مقابل مجلس قرار گرفته و گره کار را کورتر کرده است.

هدف از تور ولیعهد قبل از سفر مهم بایدن

بایدن ۱۶ ژوئیه یعنی کمتر از یک ماه دیگر راهی عربستان می شود تا در نشست ریاض شرکت کند. آن هم چند ماه مانده به انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا و در شرایطی که افزایش بهای حامل‌های انرژی در این کشور تحت تاثیر جنگ اوکراین، محبوبیت دولت او را به کمترین حد از زمان انتخابات ریاست جمهوری رسانده است. پس تقریبا مشخص است که بایدن در سفر به ریاض به دنبال چه چیزی خواهد بود و نفت در شرایط فعلی برای دولت او چنان اهمیتی دارد که پرونده هنوز بسته نشده جمال خاشقچی را هم نادیده بگیرد و به دیدار متهم ردیف اول ماجرا برود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر