ایران خطاب به مدیرکل آژانس: برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد

ایران خطاب به مدیرکل آژانس: برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین به اظهارات جدید مدیرکل آژانس واکنس نشان داد و اظهار نظر در خصوص اجرای برجام را فراتر از وظایف این سازمان دانست. او در این خصوص گفت: 

تنها نقش آژانس، نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و ارائه گزارشات بروزرسانی واقعی در این خصوص است. ارائه هرگونه ارزیابی در مورد اینکه این تعهدات چگونه اجرا می‌شود، قطعا فراتر از ماموریت محوله به آژانس بوده و باید از آن اجتناب شود.

برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد و در صورت احیای آن، نیازی به سند جداگانه در مورد آژانس نیز نخواهد بود. 

بر اساس این گزارش، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی اختصاصی با رویترز مدعی شد که بازگشت به خانه اول در برجام ممکن نیست. اوگفته بود، نمی‌توانم تصور کنم که آن‌ها بیایند و به سادگی بگویند «به خانه اول بازگشتیم» چراکه که خانه اولی دیگر وجود ندارد. واضح است که باید پروتکل یا توافق یا تفاهم یا یک سند کمکی باشد که به طور واضح قید کند که باید چه کار کنیم. مواد [هسته‌ای] بیشتری وجود دارد. میزان فعالیت‌ها و تعداد سانتریفیوژها نیز بیشتر شده است و مسائل بیشتری نیز اعلام می‌شود. پس همه این‌ها چه می‌شوند؟ این سوالی برای آن‌هاست تا در سطح سیاسی در خصوص آن تصمیم‌گیری کنند./ ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر