فرجام ایران پسابرجام چیست؟

خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

برآورد کارشناسان بازار سهام از اقتصاد ۱۴۰۱

بیست و دومین گزارش اجماع تحلیلگران ایران روز گذشته منتشر شد. در این گزارش ۷۲ نهاد و شرکت ارائه دهنده خدمات مالی شرکت کرده‌اند. این نهادها علاوه بر اینکه برآورد خود از سودآوری شرکت‌ها را ارائه کرده‌اند، به پیش‌بینی مهم‌ترین پارامترهای کلان اقتصادی اعم از نرخ تورم، دلار و قیمت‌های جهانی پرداخته‌اند. یکی از مهم‌ترین نکات این گزارش آن است که نشان می‌دهد بازار سهام پس از دو سال پرتلاطم به محدوده ارزندگی و ارزشگذاری نرمال بازگشته است. همچنین برآوردهای عمده کارشناسان و تحلیلگران بازار سهام حاکی از آن است که سیاست سرکوب ارز توسط دولت پیگیری نخواهد شد و یا آن که موفق نخواهد بود. بورسان در گزارش بازگشت بورس به محدوده ارزندگی به بررسی دیدگاه‌های کلان این کارشناسان پرداخته است.

چرا در ۲۰۲۲ خاورمیانه به سوی صلح بیشتر می‌رود؟

سال ۲۰۲۱ سال صلح برای خاورمیانه بود، محاصره قطر پایان یافت. برخی کشورهای عربی برای ارتباط با ترکیه بعد از یک دهه پا پیش گذاشتند، ایران و عربستان مذاکراتی را در عراق آغاز کرده‌اند، حاکم امارات رئیسی را به این کشور دعوت کرده است، سوریه در حال بازگشت به آغوش اتحادیه عرب بعد از بیش از ۱۰ سال است. بلومبرگ پیش‌بینی کرده که سال ۲۰۲۲ سال صلح بیشتر برای منطقه باشد . کاهش حضور آمریکا در منطقه، پایان بهار عربی، کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن دلیل نزدیکی کشورها به هم عنوان شده است.

آیا برجام اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

داده‌ها نشان می‌دهد مساله سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران بغرنج شده و از سال ۱۳۹۷ به بعد نرخ سرمایه‌گذاری حتی به اندازه استهلاک نیز نبوده و عملا گذر زمان زیرساخت‌های کشور را نیز تخریب می‌کند. در ایام اخیر که زمزمه‌هایی از موفقیت نسبی مذاکرات به گوش می‌رسد بار دیگر تجربه برجام را زنده می‌کند که مساله اساسی آن جذب سرمایه‌گذاری خارجی به کشور بود. با این حال سوالی که وجود دارد آن است که آیا اساسا جذب سرمایه‌گذاری خارجی چه اهمیتی برای اقتصاد ایران دارد و آیا بازگشت به برجام ضامن دستیابی به سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه است یا خیر؟

ایران برای دستیابی به بمب هسته‌ای چقدر زمان لازم دارد؟

برخی منابع از تعیین ضرب‌العجل از سوی کشورهای غربی برای مذاکرات وین تاکید می‌کنند. این اخبار عموما عنوان می‌کنند آن چه که امریکا و متحدانش را به تعجیل در دستیابی به توافق سوق می‌دهد فاصله زمانی ایران تا دستیابی به بمب هسته‌ای است. بنا به اکثر گزارش‌های کارشناسی، ایران در صورت تمایل می‌تواند طی چند هفته غنی‌سازی اورانیوم خود را به ۹۰ درصد برساند که برای ساخت سلاح هسته‌ای کفایت می‌کند. اما تهیه اورانیوم به شدت غنی‌شده تنها مرحله‌ای از دستیابی به یک سلاح هسته‌ای است. نشریه فارین پالیسی روز گذشته در مقاله‌ای به بررسی فاصله زمانی لازم برای ایران تا دستیابی به چنین سلاحی پرداخته و عنوان می‌کند در صورتی که مذاکرات وین تا نیمه فوریه به نتیجه نرسد لزومی وجود ندارد که کشورها به سمت تقابل نظامی بروند.

صف‌نشینی در بازار وام مسکن چه پیامی دارد؟

بعد از رکوردشکنی‌های قیمت تسه در ماه گذشته، بانک مسکن برای کنترل قیمت این اوراق، تعداد ورقه مورد نیاز برای دریافت وام را به مدت یک ماه به نصف کاهش داد. اما این تخفیف ۵۰ درصدی هم کارساز نشد و رشد قیمت تسه تا جایی ادامه یافت که دوباره رکوردشکنی کرد و بانک مسکن هم برای یک ماه دیگر تخفیف مذکور را تمدید کرد. حال به نظر می‌رسد اگر برجام احیا نشود، تقاضای سرمایه‌ای به همراه تقاضایی سنگین از سوی وام‌گیرندگان وارد بازار شود. اما اگر برجام احیا شود، انتظار می‌رود به واسطه اوراق زیادی که خریداری شده از طرفی تا مدتی تعداد معاملات مسکن بالا بماند و از طرفی دیگر بعد از گذر از ۴ ماهی که امکان فروش تسه‌ها نیست، شاهد افزایش عرضه تسه و افت هزینه دریافت وام مسکن باشیم.

اخباری که نباید از دست داد:

تحقیق و تفحص از دولت روحانی کلید خورد

آیا رشد رمزارز شیبا به پایان رسیده است؟

۲۴ ساعت زندگی در متاورس چگونه بود؟

وعده جدید وزیر اقتصاد به بورسی‌ها

ترکیه به دنبال حذف ایران از بازار انرژی

رتبه عجیب ایران در رتبه بندی جهانی واکسیناسیون

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر