غافلگیری ماکرون در دور دوم انتخابات فرانسه؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان : مرحله اول انتخابات فرانسه ۲۱ فروردین مصادف با ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ برگزار شد. بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه امانوئل مکرون با ۲۷.۸۵ درصد و مارین لوپن با ۲۳.۱۵ درصد آراء به دور دوم انتخابات راه یافتند. انتخابات دور دوم 8 صبح امروز به وقت محلی (حدود ساعت 11:30 به وقت تهران) با حضور مکرون و لوپن و با فاصله دو هفته از دور اول آغاز شد. انتخابات تا ساعت 8 شب به وقت فرانسه ادامه خواهد داشت.

این دورمین بار است که مکرون و لوپن رو به روی یکدیگر قرار می‌گیرند، آنها در انتخابات ۲۰۱۷ نیز به مرحل دوم راه یافتند. اگر مکرون رییس جمهور کنونی فرانسه این بار هم برای یک دوره ۵ ساله دیگر پیروز انتخابات شود، اولین رئیس جمهور این کشور بعد از ژاک شیراک و ظرف 20 سال اخیر خواهد بود که دو دوره پست ریاست جمهوری را به دست آورده است.

در نظرسنجی‌های اخیر مکرون پیشتاز بود و پیروزی‌اش در انتخابات قطعی به نظر می‌رسد. با این حال این نگرانی وجود دارد که به دلیل درصد بالای کسانی که نسبت به شرکت در انتخابات تردید دارند، نتیجه نهایی بر خلاف نظرسنجی‌ها باشد. این درست اتفاقی است که در همه‌پرسی برگزیت یا انتخابات 2016 آمریکا و پیروزی ترامپ در آن رخ داد.

اما لوپن رقیب مکرون چه کسی است و شانس او برای پیروزی در انتخابات چقدر است؟

نتایج سه نظرسنجی اخیر با میانگین 55.83 درصد نه تنها نشان می‌دهند که ماکرون پیروز انتخابات است بلکه در بالاترین سطح از پیش از دور اول انتخابات قرار دارد. با این حال نزدیکان مکرون بر این باورند که هنوز برای ادعای پیروزی زود است.
آنچه نگرانی‌ها در خصوص عدم تحقق نتایج ظرسنجی را بیشتر می‌کند، گاهی به نتایج نظرسنجی در برخی انتخابات گذشته است. به طور مثال انتخاب ترامپ به عنوان رپیس جمهور در انتخابات 2016 آمریکا درست برخلاف نتایج نظرسنجی‌ها بود. یا اینکه در همه‌پرسی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نظرسنجی‌ها نشان می‌دادند که عموم مردم این کشور مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه هستند، اما در عمل نتایج انتخابات چیز دیگری را نشان داد.

در واقع تجارب قبلی نشان می‌دهد زمان که در یک انتخابات پای یک پوپولیست در میان است چندان نمی‌توان به نتایج نظرسنجی‌ها دلخوش بود و ممکن است نتیجه واقعی انتخابات همه را شوکه کند.

درمورد لوپن چه می‌دانیم؟

نیم قرن پیش خانواده لوپن حزب راست افراطی فرانسه با عنوان «اجتماع ملی» را تاسیس کرده و به عنوان یکی از مهم‌ترین احزاب پوپولیستی اروپا آن را رهبری می‌کنند و اکنون، مارین لوپن میراث‌دار این حزب است.

او به عنوان یک ملی‌گرای افراطی شناخته می‌شود و ضمن سر دادن شعارهای ضد مهاجرتی، از مخالفان گسترش مذهب در فرانسه است. او بر ممنوعیت حجاب در سراسر فرانسه تاکید دارد و همین موضوع می‌تواند چالشی برای محبوبیت لوپن باشد. به طوریکه گفته می‌شود مسلمانان و یهودیان در این انتخابات از طرفداران مکرون هستند.

اما یکی دیگر از بدشانسی‌های او در برابر مکرون روابط نزدیکش به پوتین است. منتقدان نامزد حزب «اجتماع ملی» طی هفته‌های گذشته با انتشار عکس‌های ملاقات او با ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۷ از مواضع او در قبال مسکو و جنگ در اوکراین انتقاد کرده‌اند و بعضا کمپین‌ها انتخابتی‌اش به خشونت کشده شد. لوپن هرچند حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرده اما در گذشته رئیس جمهور روسیه را تحسین کرده و گفته بود که فرانسه را از فرماندهی نظامی یکپارچه ناتو خارج خواهد کرد.

مخالفان مکرون چه می‌گویند؟

در این میان اما مهمترین انتقادات به مکرون حول محور وضعیت اقتصادی می‌گردد. امانوئل ماکرون که با رای بخشی از رای‌دهندگان مایوس از حزب سوسیالیست و عملکرد فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری سابق در سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید طی پنج سال گذشته اصلاحاتی را در زمینه قانون کار، بیمه بیکاری، مالیات بر ثروت و کمک مسکن انجام داد که در راستای منافع کارفرماها و ثروتمندان و به ضرر اقشار آسیب‌پذیر جامعه بود. امری که به محبوبیت امانوئل ماکرون در میان این اقشار آسیب زد و باعث شد تا از او به عنوان «رئیس‌جمهوری ثروتمندان» یاد شود.

این انتقادات به خصوص در ماه‌ها اخیر که بسیاری از کشورهای جهان با تورم بالا دست و پنجه نرم می‌کنند، شدت گرفته است. لوپن از افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی که تا حدود زیادی نتیجه حمله روسیه به اوکراین است بر علیه مکرون استفاده کرده است.

فاجعه لوپن برای اتحادیه اروپا

اما لوپن به یک دغدغه بزرگ برای اتحادیه اروپا بدل شده است. لوپن هرچند مانند انتخابات دوره قبل شعار خروج فرانسه از یورو را تکرار نمی‌کند، اما برنامه‌هایی برای مقدم کردن قوانین داخلی فرانسه به قوانین اتحادیه اروپا دارد. او می‌تواند با استفاده از حق وتو ابتکارات اتحادیه اروپا را به توقف کند. پیروزی لوپن فرانسه را در مسیری ملی گرایانه و بومی گرایانه قرار می‌دهد.
از این رو کارشناسان می‌گویند اگر در این دور از انتخابات لوپن پیروز شود باید انتظار داشت روز دوشنبه به عنوان اولین روز هفته بازارهای جهانی با افت چشم‌گیری همراه شوند. همچنین پیش‌بینی می‌شود ارزش یورو افت بیشتری را تجربه کند و به مقدار برابر با دلار برسد. یورو در حال حاضر نزدیک به پایین‌ترین نقطه خود در برابر دلار در چند سال اخیر بوده است و با قیمتی در حدود 1.08 دلار معامله می‌شود.

بلومبرگ می‌نویسد اگر لوپن پیروز انتخابات فرانسه شود، احتمالا برای اتحادیه اروپا یک شوک مشابه با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ایالات متحده و رای برگزیت در سال 2016 خواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر