برونشیت مزمن ریه چیست و علائم آن کدامند؟

برونشیت مزمن ریه چیست و علائم آن کدامند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

برونشیت ریه (bronchitis) نوعی بیماری تنفسی است که در آن لوله های تنفسی دچار التهاب می شوند. در واقع زمانی که مسیر های ورود و خروج هوا در بدن که نایژه یا برونش نامیده می شوند، دچار عفونت و تورم شود، این بیماری رخ می دهد. این بیماری معمولا در فصول سرد سال شدت می گیرد؛ چرا که آمار ابتلا به سرماخوردگی و آنفلونزا در این فصول بیشتر است که در برخی مواقع به برونشیت ریه و سایر بیماری های دستگاه تنفس می انجامد.

برونشیت ریه چیست؟

همانطور که گفتیم در این بیماری لوله هایی که وظیفه ی حمل هوا به ریه های شما را دارند، دچار التهاب و تورم می شوند. افرادی که دچار بیماری برونشیت ریه می شوند، معمولا پشت سر هم سرفه می کنند. این سرفه ها معمولا به همراه خلط غلیظ و بدون رنگ رخ می دهند. این افراد همچنین ممکن است خس خس کردن، درد قفسه ی سینه و نفس کم آوردن را نیز تجربه کنند.

انواع برونشیت ریه کدام است؟

این بیماری تنفسی بسته به شدت علائم آن در دو حالت حاد و مزمن رخ می دهد که در ادامه قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم:

برونشیت حاد

این نوع از برونشیت به خاطر یک سرماخوردگی یا سایر عفونت های تنفسی اتفاق می افتد. علائم این بیماری معمولا کمتر از سه هفته طول خواهد کشید که اغلب اوقات بدون اثرات ماندگاری طی چند روز بهبود پیدا خواهد کرد.

برونشیت مزمن

برونشیت زمانی به حالت مزمن تبدیل می شود که علائم آن مثل سرفه های خلط دار بیشتر از سه ماه طی محدوده ی دو ساله ادامه پیدا کند. التهاب مداوم در مسیر لوله های تنفسی و نایژه ها باعث ایجاد حجم زیادی از خلط های چسبنده در مسیر ورود و خروج هوا می شود که در نتیجه میزان هوای ورودی و خروجی ریه ها را محدود می کند.

برونشیت مزمن در واقع نوعی از بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD است. بسیاری از افرادی که با این عارضه دست و پنجه نرم می کنند، در آینده با بیماری آمفیزم که نوع دیگری از COPD هست، مواجه می شوند.

از آنجایی که عمده ی علائم بیماری های مزمن انسدادی ریه طی زمان گسترش و وخامت پیدا می کنند، بسیاری از مردم به اشتباه در ابتدای بیماری، این علائم را نادیده می گیرند و تنها زمانی به پزشک مراجعه می کنند که وضعیت آن ها به بدترین حالت ممکن رسیده باشد. توجه داشته باشید که در بیماری برونشیت ریه، شرایط ممکن است به طور کامل قابل درمان نباشد ولی تشخیص به موقع می تواند روند درمان علائم را بهبود و تسریع ببخشد.

علائم برونشیت مزمن چیست؟

در صورتی که التهاب و سوزش لوله های تنفسی درمان نشود، برونشیت مزمن با علائم زیر خودش را نشان خواهد داد. توجه داشته باشید که این علائم از فردی به فرد دیگر تغییر می کند:

· سرفه ی مداوم و یکسره که تحت عنوان سرفه ی سیگاری نیز از آن یاد می شود.

· سرفه همراه با خلطی که ممکن است به رنگ زرد، سبز یا سفید باشد.

· خس خس کردن در هنگام نفس کشیدن

· احساس درد و ناراحتی در قفسه ی سینه

Loading...

با گذشت زمان، میزان خلط همراه با سرفه به دلیل افزایش تولید خلط در ریه ها افزایش پیدا می کند. این خلط ها در لوله های تنفسی تجمع پیدا کرده و نفس کشیدن را بخصوص در هنگام انجام فعالیت های ورزشی سخت و دشوار می کند.

سایر علائم برونشیت مزمن شامل موارد زیر است که ممکن است افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، درجات مختلفی از آن را تجربه کنند:

· خستگی

· تب

· عفونت شدید و مداوم دستگاه تنفسی

· ایجاد صدای بلند در هنگام نفس کشیدن

· آبی شدن ناخن ها، لب ها و پوست به دلیل سطح اکسیژن پایین

· ایجاد ورم در پا ها و قوزک پا (peripheral edema)

این بیماری ممکن است با عواملی مثل عفونت های مسیر تنفسی مثل سرماخوردگی یا آنفلونزا، ایجاد عفونت در سایر نقاط بدن، قرار گرفتن در معرض تحریک کننده های محیطی مثل آلودگی هوا و گرد و خاک و مشکلات قلبی تشدید شود.

چگونه برونشیت مزمن درمان می شود؟

اگرچه درمانی برای برونشیت مزمن وجود ندارد، ولی این بیماری تا حد زیادی به کمک درمان پزشکی و اصلاح سبک زندگی به خصوص با تشخیص به موقع قابل مدیریت و کنترل است.

درمان پزشکی و دارویی

بسته به سختی شرایط شما، برنامه ی دارویی و درمان شما ممکن است شامل یک یا چند مورد از دارو های زیر باشد:

برونکودیلاتورها (Bronchodilator)

Bronchodilator نوعی از دارو هایی است که مسیر تنفسی ریه ها را باز کرده و تنفس را راحت تر می کند. برای ورود ماده ی این دارو از یک افشانه استفاده می شود که آن را به درون ریه ها می فرستد. در صورت تجویز این دارو، از پزشک متخصص خود درخواست کنید تا نحوه ی کار با افشانه یا inhaler را به شما آموزش دهد تا بهترین استفاده را از داروی برونکودیلاتور ببرید.

تئوفیلین (theophylline)

این داروی درمان برونشیت مزمن، نوعی داروی دهانی یا ارال است که عضلات مسیر تنفسی را آزاد و شل می کند تا بتوانند بیشتر باز شوند. این کار هر نوع مشکل تنفسی را درمان می کند. اگر شما هم بعد از گرفتن این عارضه، نفس کم می آورید، پزشک به احتمال زیاد این دارو را برای شما تجویز خواهد کرد.

استروئید (steroid)

اگر علائم برونشیت مزمن شما با دارو های برونکودیلاتور و تئوفیلین بهبود پیدا نکند، احتمال دارد پزشک به سراغ داروی استروئید برود. این دارو به صورت اسپری یا قرص مصرف می شود و معمولا نتایج بسیار خوبی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

توان بخشی ریوی

توان بخشی ریوی برنامه ای است که به وضعیت تنفسی بیماران را بهبود بخشیده و حال عمومی آن ها را بهتر می کند. این برنامه شامل تمرین، مشاوره ی تغذیه و روش های تنفسی است. این برنامه معمولا در بیمارستان ها ارائه می شود.

تغییرات سبک زندگی

ایجاد تغییر در سبک زندگی و امتحان راه حل های طبیعی نیز می تواند به تسکین علائم برونشیت مزمن کمک کند. همچنین شما می توانید از راهکار های زیر نیز در این مسیر استفاده کنید:

· عواملی که بیماری و علائم آن را تحریک می کند، کاهش دهید.

· فعالیت های ورزشی که به تقویت عضله های شما کمک می کند را انجام دهید.

· هوای گرم و مرطوب را از یک دستگاه بخور وارد ریه های خود کنید.

Loading...

· تنفس با لب های جمع شده را در هنگامی مشکل نفس کشیدن دارید، امتحان کنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است اگر حتی خفیف ترین علائم برونشیت ریه را تجربه کردید، در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید. خودداری از دریافت درمان به موقع درباره ی برونشیت مزمن می تواند به آسیب های جدی ریوی بینجامد که در ادامه مشکلات قلبی و دستگاه تنفسی را به همراه خواهد داشت.

اگر سرفه های شما بیش از 3 هفته طول کشید و مانع از خوابیدن شما شد و یا سرفه های شما به همراه تب یا خلط بدون رنگ و خون بود، حتما در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما می توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن پذیرش 24 به صورت اینترنتی از بهترین متخصصان ریه و دستگاه تنفسی نوبت حضوری دریافت کنید. به یاد داشته باشید که تشخیص به موقع بیماری برونشیت ریه، درمان آن را آسان تر می کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر