بورسان - Bourseon

تلاش بازارساز برای کاهش قیمت دلار

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: دلار از اواخر هفته گذشته وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شده است. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد بازارساز حداکثر تلاش خود را برای بازگرداندن قیمات دلار به کانال قبلی (۲۷ هزار تومان) به کار گرفته است. به نظر می‌رسد هراس بازارساز از تقویت سیگنال‌های صعودی با ثبات دلار در سطح جدید است. برخی عنوان می‌کنند ثبات قیمت دلار در کانال ۲۸ هزار تومان راه را برای فتح دوباره سطح ۳۰ هزار تومانی پس از یک سال هموار می‌کند. به همین دلیل است که این نگرانی میان فعالان اقتصادی و همچنین بازارساز از تقویت چشم‌انداز تورمی با رشد دلار ایجاد شده است.

قیمت دلار به عنوان اهرم تورم

قیمت دلار نقش دماسنج انتظارات تورمی را در اقتصاد کشور داشته و این موضوع با شدت بیشتری در سال‌های گذشته خود را نشان داده است. برخی علت اصلی مشکلات را عدم مدیریت درست در دولت‌های گذشته مطرح می‌کردند و برخی اما مدیریت صحیح را در شرایط سخت تحریمی ممکن نمی‌دانند. به نظر می‌رسد مدیریت ناکارآمد اقتصاد کشور نه در ۸ سال گذشته که در چند دهه اخیر مقصر وضعیت کنونی است که شدت ضربه تحریم را بیشتر کرده است و البته باید گفت در شرایط تحریمی تصور پیمودن رویه اصلاح اقتصادی سرابی بیش نیست. با فرض آن‌که تمامی تلاش‌های دولت، به جز رفع تحریم‌ها، برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور موفق باشد نهایتا می‌توان انتظار داشت که دولت از پس هزینه‌های جاری خود برآید و تمامی برنامه‌های توسعه‌ای به حاشیه خواهد رفت.

چرا دلار به این قیمت رسید؟

در این شرایط دلار به عنوان نماگر از اتفاقات و انتظارات آتی است و به صورت مشخص هر زمان اخباری از مذاکرات منتشر شده دلار مسیر نزولی را در پیش گرفته است. وقفه طولانی در مذاکرات وین و همچنین نشانه‌هایی از بی‌میلی نسبت به آغاز سریع مذاکرات و حصول نتیجه باعث شده که انتظارات از رشد ادامه‌دار دلار و تقویت تورم (به واسطه حافظه تاریخی) بار دیگر صعودی شود. نکته نگران‌کننده این‌که به واسطه وضعیت وخیم اقتصاد کشور هر چه زمان آغاز اصلاح طولانی‌تر می‌شود نرخ‌های بالاتری را باید برای کف دلار در نظر گرفت. ادامه این روند و رشد قیمت دلار باعث سرایت فضای ترس مشابه سال‌های اخیر و گریز سرمایه‌ها به بازارهای دارایی نظیر سهام خواهد شد. اخبار و همچنین آمار رسمی نیز از احتمال تشدید دوباره التهاب بازار مسکن خبر می‌دهد.

کنترل غول تورم جز با تصمیمات سخت در حوزه‌های مختلف جهت کسب اعتماد عمومی امکان‌پذیر نیست. در این شرایط عرضه‌های ارز در بازار و تلاش برای کاهش نرخ دلار به کانال پایین‌تر تنها یک مرهم موقت، با عمر بسیار کوتاه است که می‌تواند شدت ضربه‌های آتی را تشدید کند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر