کارنامه بازارهای سرمایه‌گذاری در اردیبهشت ۱۴۰۱

پرواز بازارها در میانه بهار

پرواز بازارها در میانه بهار
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: ماه میانی فصل بهار ۱۴۰۱ با رشد عمومی بازارها همراه بود. قیمت دلار در بازار آزاد رشد بیش از ۹ درصدی را به ثبت رساند. نرخ تورم مصرف‌کننده یک جهش ۳.۷ درصدی را در اردیبهشت تجربه کرد که نشان از رشد قیمت عمومی کالاها به خصوص در بخش مواد غذایی است. برخلاف رویه معمول سکه طلا رشد کمتر از دلار را به خود دید که باید ریشه آن را در افت محسوس قیمت طلا در بازار جهانی رصد کرد. شاخص کل بورس تهران نیز با چشم‌انداز سودآوری مناسب شرکت‌ها رشد ۴.۵ درصدی را به ثبت رساند. پس از رشد ۱۱.۵ درصدی شاخص کل در ماه نخست همچنان سهام در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد.

دلار در انتظار مذاکرات نماند

برخلاف ماه‌های گذشته که دلار دلخوش به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات مسیر آرامی را تجربه می‌کرد در ماه گذشته دلار به واسطه کاهش امید نسبت به احیای برجام دوباره به بالاتر از ۳۰ هزار تومان در بازار غیررسمی بازگشت. گرچه نرخ‌های رسمی در سطوح پایین‌تری به سر می‌برند و اما کارشناسان عنوان می‌کنند که در نهایت سایر نرخ‌ها (نیما یا سنا یا بازار متشکل) به سمت نرخ بازار آزاد حرکت خواهند کرد. همچنان باید امیدوار به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات برجام بود در غیر این صورت بعضا نگرانی از رشد بی‌امان دلار مشابه با دوره‌های پیشین تحریم مطرح می‌شود و همین موضوع انتظارات تورمی فعالان اقتصادی را بالا نگه داشته است.

Loading...
روند قیمتی دلار در اردیبهشت ۱۴۰۱

سکه از دلار جاماند

گرچه سکه رشد ۷.۵ درصدی را در اردیبهشت تجربه کرده است اما دلار با رشد ۹.۴ درصدی پیشتاز بازارها در ماه گذشته بود. به صورت مشخص قیمت سکه و طلا داخل کشور تابعی از نوسانات نرخ دلار و همچنین قیمت جهانی طلا است. بر این اساس افت قیمت طلا در بازار جهانی با تشدید سیاست انقباضی از سوی بانک‌های مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان به خصوص آمریکا امان بازارها و فلز زرد را برید. قیمت هر اونس طلای جهانی در ماه گذشته شمسی افت نزدیک به ۶ درصدی را تجربه کرد. همچنان آینده قیمت سکه به نوسان دلار و طلای جهانی مرتبط است و در این میان آینده دلار به نتیجه مذاکرات گره خورده است. در بازار طلای جهانی نیز شاید نگرانی‌ها از رکود عمیق در اقتصاد ممکن است بتواند عاملی برای صعود طلا مشابه روزهای پایانی هفته گذشته بازار جهانی باشد.

Loading...
تغییرات قیمت سکه در اردیبهشت ۱۴۰۱

سبقت شاخص کل هم‌وزن از شاخص کل

شاخص کل بورس تهران در ماه گذشته رشد ۴.۵ درصدی را به ثبت رساند و اما شاخص کل هم‌وزن با ثبت بازدهی بیش از ۹ درصدی دو برابر بیش از شاخص کل بازدهی داشت. شاخص کل هم‌وزن به عنوان نماگری مطرح است نوسان سهام کوچک‌تر را بهتر نشان می‌دهد و بر این اساس موج صعودی سهام کالای اساسی پس از حذف نهایی ارز ترجیحی و افزایش نرخ مصوب فروش کالاها صعود پرشتاب شاخص کل را به همراه داشت. خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی که به عنوان معیاری برای ورود یا خروج پول شناخته می‌شود در ماه گذشته خبر از خروج نزدیک به ۱۹۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی می‌دهد. میانگین ارزش معاملات افزایش داشت و به ۶۶۰۰ میلیارد تومان رسید که این موضوع نیز نشان از افزایش استقبال سرمایه‌گذاران از سهام داشت.

Loading...
تغییرات ارزش معاملات و خالص ورود پول حقیقی بورس در اردیبهشت ۱۴۰۱

شاخص کل بورس تهران در روزهای پایانی اردیبهشت به یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نیز رسید و اما در این سطح دوام نیاورد. عملکرد نسبتا ضعیف شرکت‌ها در زمستان عامل افزایش فشار بر قیمت سهام بوده است. سطوح کنونی نرخ دلار در بازار داخل و قیمت‌های کالاها در بازار جهانی می‌تواند کف مطمئنی را برای قیمت سهام ایجاد کند اما نگرانی از قیمت جهانی کالاها به دنبال سیاست‌های انقباضی وجود دارد. در میان صنایع کوچک‌تر نیز تحلیل سودآوری کالاهای اساسی داغ است. به نظر می‌رسد بازار در شرایط کنونی در تعادل نسبی عرضه و تقاضا قرار دارد و طبیعتا ادامه مسیر قیمتی سهام را اخبار جدید تعیین می‌کند.

Loading...
تغییرات شاخص کل و هم‌وزن بورس در اردیبهشت ۱۴۰‍۱

تورم غذایی ایران اوج گرفت

مرکز آمار نرخ تورم اردیبهشت‌ماه را ۳.۷ درصد اعلام کرد و نرخ سالانه تورم تا پایان اردیبهشت به ۳۹ درصد رسید. گروه غذایی و دخانیات رشد ماهانه ۶ درصدی را در روند شاخص قیمت مصرف‌کننده داشته است. حذف ۴۲۰۰ همزمان با اوج‌گیری قیمت جهانی مواد غذایی عاملی برای جهش قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی در اردیبهشت بوده و احتمالا در ماه خرداد نیز تا حدودی ادامه داشته باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر